Ayak Kokusu Nedenleri

A+
A-
Ayak Kokusu Nedenleri

Bu yazı ayak kokusunun nedenleri hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Ayak kokusuna kesin çözüm arayanlar ayak kokusu neden olur nasıl giderilir, geçmeyen ayak kokusu, ayak kokusu karbonat, ayak kokusu için hangi doktora gidilir sorgulamaları ile ayak kokusunun nedeni hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır.

Ayak Kokusu Neden Olur?

Ayaklarda vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olmak için 250 binden fazla ter bezi ve bakteri bulunmaktadır. Bu bakteriler aşırı terleme sonucunda oluşan ter molekülleriyle beslenerek kokulu bir asit bileşimi açığa çıkarırlar.

Pek çok insanda bu asit nedeniyle oluşan ayak kokusu rahatsız edici olmasa da, bazılarında bu koku oldukça güçlü ve yoğun olabilir. Bunun nedeni rahatsız edici düzeyde ayak kokusuna sahip insanlarda daha fazla bakteri bulunması ve ciltte daha fazla ter üretilmesidir.

Ayak kokusuna neden olan risk faktörlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sentetik ayakkabılar: Sentetik, hava geçirmeyen malzemelerle üretilen ayakkabılar genellikle ayak kokusuna neden olur, çünkü ayak terleri içeride kalır ve buharlaşamaz. Buharlaşamayan ter ayakkabı ile ayak içine hapsolur.
 • Aşınmış ayakkabılar veya çoraplar: Zaman içinde ayakkabılarda biriken ölü deri ve bakteriler güçlü bir koku oluşturmaya başlayabilir. Bu bakteriler hızlı bir şekilde çoğalır ve kötü bir koku meydana getirirler. Kokunun bir başka nedeni de kirli çoraplar ya da bakterileri öldürecek kadar sıcak suda yıkanmamış çoraplar olabilir.
 • Kuru ayak derisi: Bakteriler kuru ayak derisinde ve nasırlarda beslenmeyi severler. Bu tür ortamlar onların üremesi ve beslenmesi için oldukça ideal alanlardır.
 • Hormonlar: Bazı doktorlar hormonların aşırı ayak teriyle bir ilgisi olduğuna inanırlar, bu yüzden en çok ayak kokusu yaşayan grubun çocuklar, bebekler ve hamile kadınlar olduklarını düşünürler.
 • Stres ya da anksiyete: Yoğun stres veya anksiyete yaşayan kişilerin vücutları bu duygularla baş etmek için daha çok ter üretebilir.
 • Plantar hiperhidroz: Bu, ayaklardaki ter bezlerinin işlevlerini tam olarak yerine getiremediği ve bol miktarda ayak terine neden olduğu bir ayak hastalığıdır.
 • Mantar enfeksiyonları: Ayakların kızarması, kaşınması, çatlaklar ve kabarcıklar ayaklarda kötü kokuya neden olabilir.

Ayak Kokusu Nedir?

Ayaklarda çok fazla ter üretilir. Bunun nedeni ayaklarda vücudun diğer bölümlerine göre daha fazla ter bezi olmasıdır. Bu bezler vücudu serinletmek ve cildi nemli tutmak için gün boyu ter üretir.

Ayaklarda doğal olarak bazı bakteriler vardır. Bu bakteriler serbest bırakıldıkları sırada ayaktaki terin parçalanmasına yardımcı olur. Ayaklarda bakteri ve ter birikimi kötü kokuların oluşmasına yol açabilir. Ayak bakımının ihmal edilmesi, ayakların nemli kalması ya da çorapların değiştirilmeden tekrar giyilmesi, ayaklardaki bakterilerin çoğalmasına yol açar. Bu da ayak kokusunu kötüleştirir.

Ayak Kokusu Belirtileri

Ayak kokusu nasıl anlaşılır? Ayak kokusu başlangıcı genellikle terlemenin artması ile fark edilen bir sorundur. Ayakları kokan insanlar diğer insanlara göre daha fazla terleme eğilimindedirler. Terleme nedeniyle kişiler sosyal yaşamlarında gitgide daha az aktif olmaya başlarlar. Ayak kokusu nedeniyle hissettikleri utanma duygusu, kendilerini toplumdan soyutlamalarına neden olur.

Bunun sonucu olarak stres düzeyleri artar ve depresyon gibi psikolojik problemler meydana gelebilir. Stresin bir sonucu olarak kendini eve kapatma isteği, sürekli yorgun ve uykulu hissetme gibi sorunlar da ortaya çıkabilir.

Ayak Kokusu Tedavisi

Ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusu ilk olarak ayakların temiz ve kuru kalması ile geçebilen bir rahatsızlıktır. Eğer ayak bakımı ihmal edilmediği halde yine ayaklarda koku oluşmaya devam ediyorsa tıbbi destek almanın zamanı gelmiş demektir.

Ayaklardaki kokuyu tedavi etmek için şu yöntemler uygulanmaktadır:

 • Antibakteriyel ve antifungal etkileri olan ve terlemeyi azaltan çinko tozu
 • Terlemeyi azaltan alüminyum tuzları
 • Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşabilmek için Klindamisin, Benzoil Peroksit ve Eritromisin ilaçları
 • Terlemeyi azaltmak için glikopirrolat ilaçlar
 • Elektrik akımı yoluyla topikal kremin vücuda enjekte edilmesini sağlayan iyontoforez uygulaması
 • Botoks

Ayak kokusu için hangi doktora gidilir? 

Ayak kokusu gibi problemlerle dermatologlar ilgilenmektedir.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusu nedenlerini anladıktan sonra ayak kokusuna ne iyi gelir çözüm yolları şunları içermektedir:

Ayak kokusu bitkisel tedavisi: 

ayak kokusu ile mücadelede en çok kullanılan bitkisel çözümlerdir.

Ayak kokusu evde tedavi yöntemleri:

 • Ayakları sıkan ayakkabılar giyilmemelidir.
 • Ayakkabınıza deodorant tabanlık yerleştirin.
 • Ayak kokusunu hızlı bir şekilde bertaraf etmek istiyorsanız ayaklarınıza terlemeyi önleyici spreyler sıkın.
 • Size en uygun olanı bulana kadar çeşitli antifungal ve antibakteriyel sabun çeşitlerini deneyin.

Sonuç

Bu yazı ayak kokusunun nedenleri hakkında faydalı bilgiler içermektedir. Ayak kokusuna kesin çözüm arayanlar ayak kokusu neden olur nasıl giderilir, geçmeyen ayak kokusu, ayak kokusu karbonat, ayak kokusu için hangi doktora gidilir sorgulamaları ile ayak kokusunun nedeni hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.