Ayak Kokusu Belirtileri

A+
A-
Ayak Kokusu Belirtileri

Bu makale ayak kokusu belirtileri hakkında faydalı bilgiler içerir. Ayak kokusuna çözüm arayanlar ayak kokusu neyin belirtisidir, ayak kokusu hastalık belirtisimidir, hamilelikte ayak kokusu, ayak kokusu hangi hastalığın belirtisidir sorgulaması yapmaktadır.

Ayak Kokusu Nasıl Anlaşılır?

Ayak kokusu başlangıcı normalden daha çok terlemeye başladığınızda fark edilebilen bir durumdur. Terlemenin bir sonucu olarak bakteriler çoğalacak bu da kokunun ortaya çıkmasına yol açacaktır. Ayak kokusunun en yaygın belirtileri şunlardır;

 • Aşırı terleme (hiperhidroz)

İnsan vücudunda en çok ter bezi ayaklarda bulunur. Bazı insanlarda aşırı terleme rahatsızlığı ile birlikte vücutta çok fazla bakteri çoğalır. Bu bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlar kokunun şiddetini artırır.

 • Stres

Terleme nedeniyle günlük aktivitelere devam edememe, toplum içine çıkmaya çekinme ya da ayak kokusundan utanma gibi durumlar aşırı stresin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

 • Vücut kokusunda bir değişiklik

4Ter ile beslenen bakterilerin yaydığı asitler sadece ayakları değil tüm vücudu etkileyebilir.

Ayakları kokan insanlar gerekli önlemleri almadıkları takdirde bu sorun daha da büyüyecek ve yaşam kaliteleri düşecektir.

Ayak Kokusu Nedir?

Ayak kokusu, uzun süre ayakkabı giyen çocuklarda ve yetişkinlerde sık görülen bir sorundur. Ayakları kokan kişiler genellikle ayağı çok terleyen kişilerdir. Bu rahatsızlığı olan insanlar sadece yaz aylarında değil, yıl boyunca terli ve kokulu ayaklara sahiptir. Koku, ayakkabılarda üreyen ve cilde yapışan bakteriler tarafından üretilir. Bazı bakteriler cildin üst tabakasında bulunur ve kötü bir koku oluşmasına neden olan bir tür asit bileşiği açığa çıkarırlar. Ayaklar iyi havalandırılmadığında ve temizlenmediğinde koku daha da güçlenerek rahatsız edici hale gelir.

Ayak Kokusu Nedenleri

Ayak kokusu neden olur? Ayakların terlemesi sonucu ayaklarda bulunan bakterilerin salgıladığı asitler ayak kokusuna neden olmaktadır. Sanılanın aksine kokuyu oluşturan terin kendisi değil, terle beslenen bakterilerin ürettiği kötü kokulu asitlerdir. Çok sık terleyen insanların ayaklarında daha çok bakteri ürediği için ortaya çıkan koku da daha fazla olmaktadır.

Ayak kokusu ile ilgili yapılan çalışmalarda sempatik sinir sistemi ile terleme arasında bir bağlantı olduğu tespit edilmiştir. Ayak kokusunun nedeni tam olarak belirlenemese de sempatik sinir sisteminin çok fazla çalışması ile birlikte terlemenin arttığı gözlemlenmiştir. Sempatik sinir sistemi normalde korku ve stres durumlarında güçlü tepkiler verilmesini sağlar. Ancak hiperhidroz (çok terleme) hastalarında sempatik sinir sisteminin çok fazla aktif olduğu görülmüştür.

Ayak Kokusu Tedavisi

Ayak kokusu nasıl geçer? Ayak kokusunu tedavi edebilmenin ilk koşulu ayakları temiz ve kuru tutmaktır. Bunun dışında topikal kremler ya da oral ilaçlar ayak kokusu tedavisinde kullanılabilir. Ayak kokusunu yok etmek için en çok uygulanan tedavi şekilleri şunlardır;

 • Çinko tozu: Çinko tozu, ayaklardaki kokunun giderilmesine yardımcı olur. Çinko tozu antibakteriyel ve antifungal etkilere sahiptir ve terlemeyi azaltabilir.
 • Alüminyum tuzları: Alüminyum tuzları da terlemeyi azaltarak ayaklarda çok fazla bakteri oluşumunu engelleyebilir.
 • İlaçlar: Ayak kokusu bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunu tedavi etmek için bazı antibakteriyel ilaçlar vardır. Bu ilaçlar klindamisin, eritromisin veya benzoil peroksit gibi ağızdan alınırlar ya da krem şeklinde satılırlar.
 • İyontoforez: Bu tedavi şekli, aşırı terlemeyi önlemek için yapılan oldukça etkili bir işlemdir. İyontoforez uygulamasında topikal vücuda elektrik akımları yoluyla verilmektedir.
 • Botoks: Botoks enjeksiyonları yapılarak da ayak kokusundan kurtulmak mümkündür. Seansların ne kadar süreceği, hastanın terleme potansiyeline ve tedaviden aldığı olumlu sonuçlara bağlı olarak değişmektedir.

Ayak kokusu için hangi doktora gidilir? 

Ayak kokusu rahatsızlığı olanlar Cilt Hastalıkları konusunda uzman doktorlara görünmelidirler.

Ayak Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ayak kokusuna ne iyi gelir evde ve bitkisel yöntemler şunları içermektedir:

Ayak Kokusu Bitkisel Tedavisi

Ayak kokusunu önlemek için:

faydalanılabilir. Bu bitkilerle hazırlanan banyo sularında ayaklar bekletilir ve iyice kurulanır. Bitki özleri ayaklardaki bakterileri yok edecek ve olası inflamasyonları önleyecektir.

Ayak Kokusu Evde Tedavi Yöntemleri

 • Ayaklarınızdaki sert ve ölü deriyi temizleyin. Kurumuş deri ıslandığında bakterilerin üremesi için uygun bir ortam oluşturur.
 • Çoraplarınızı günde en az bir kere değiştirin. Sıcak bir ortamda egzersiz yapıyorsanız veya ayağınızın terleyebileceği başka bir durumdaysanız, çoraplarınızı daha sık değiştirmelisiniz.
 • Gün aşırı farklı ayakkabı giyin. Bunun sebebi bir çiftin tamamen kurumasını sağlamaktır. İçi nemli ayakkabıları giymemeye özen gösterin. Nemli ayakkabılarda bakteriler daha hızlı çoğalırlar ve büyürler.
 • Nemi emen çoraplar giymekten kaçının. Giyeceğiniz çorapların doğal pamuktan üretilmiş olmasına dikkat edin.
 • Sıcak havalarda parmak arası terlikler yerine sandaletler giyin.

Sonuç

Bu makale ayak kokusu belirtileri hakkında faydalı bilgiler içerir. Ayak kokusuna çözüm arayanlar ayak kokusu neyin belirtisidir, ayak kokusu hastalık belirtisimidir, hamilelikte ayak kokusu, ayak kokusu hangi hastalığın belirtisidir sorgulaması yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.