Avokado Yağının Faydaları ve Zararları

30.05.2020
1.354
Avokado Yağının Faydaları ve Zararları

Avokado yağının faydaları ve zararları. Çok çeşitli faydaları bulunan Avokado yağının adı son zamanlarda oldukça ses getirir. Genelde yiyecek olarak tükettiğimiz avokadonun yağ formu ile çok yararlı sonuçlar elde etmek mümkündür. Yiyecek formu da çok faydalıdır. Avokado yağı zeytinyağına çok benzeyen bir yağdır. Bu yağın içerisinde çok miktarda vitamin ve mineral bulunur. Tüketilen ve kullanılan her alanda çok faydalı bir yağdır. Ülkemizde çok fazla avokado yetişmediği için avokado yağı da çok fazla bulunmaz. Herkes tarafından çok beğenilen avokado yağı çok besleyici ve çok yararlı yağlar arasında yer alır. Hem cilde hem saça hem de vücudun çoğu yerine büyük faydalar sağlayan bu yağ günümüzde çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. Geçmiş yıllarda bu yağ hakkında pek bilgi bulunmazken günümüzde oldukça fazla bilgiye ulaşmak mümkündür. Avokado yağının faydaları ve zararları hakkında daha detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. 

Avokado Yağı Nedir?

Avokado yağı nedir? Avokado ekşi ve tatlı bir karışıma sahiptir. Tropikal bir meyve olan avokado sıcak iklim bölgelerinde yetişir. Akdeniz Bölgesi’nin bazı kısımlarında yetişir. En çok ise Antalya’da yetişmektedir. Avokadoya çok sık olmasa da manav ve marketlerde bulunur. Avokado yağı meyvesi gibi çok besleyici ve çok yararlı bir yağdır.  Avokado yağı zeytinyağına benzeyen bir yağdır ve yüksek kalitede yüksek baskı işlemi ile elde edilir. Vücut sağına büyük önemi bulunan avokado yağının içerisinde çok yüksek miktarda vitamin ve mineral maddeleri bulunmaktadır. 

Dünya çapında birçok araştırmacı avokado yağı ile ilgili pek çok araştırma yapmıştır. E vitamini bakımından oldukça yüksek olan avokado yağı saç ve cilt sağlığı için çok ideal bir üründür. Az miktarda doymuş yağ asidi içeren avokado yağı aynı zamanda tüketilebilen bir yağdır. En önemli özelliklerinden biri ise çok az miktarda oksidasyon ve asit içermesidir. Aynı zamanda içerisinde hiç karbonhidrat bulunmaz. Akdeniz diyeti yapan kişiler için avokado yağı zeytinyağı ile benzerliğinden dolayı oldukça önemli bir yağdır. Aynı zamanda avokado yağı hem cilt hem de saç için oldukça önemlidir. Cildi koruyan ve cilde büyük bir direnç sağlar.

Avokado Yağı Ne İşe Yarar?

Avokado yağı cilt ve saç üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Bu sebeple birçok kozmetik ve güzellik ürünleri içerisinde avokado yağına sıkça yer verilir. Avokado yağı cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur ve cildin sağlıklı bir görünüme sahip olmasını sağlar. Aynı zamanda cilde parlaklık ve canlılık kazandırır. İçerisinde bulunan yüksek E vitamini ile yaşın ilerlemesi ile oluşabilecek sarkma ve kırışıklıkları önleme özelliğine sahiptir. Etkisini görmek için avokado yağını düzenli bir şekilde kullanmak gerekir. Cilt üzerindeki hücreleri yenilemeye yardımcı olan anti bakteriyel bir özelliğe sahiptir. Akne ve iltihapları içerisinde bulunan vitamin ve mineraller ile giderilir. Cilde çok faydalı olan bu ürün cilt üzerinde oluşabilecek çeşitli hastalıklara karşı da son derece faydalı bir yağdır. Egzama gibi ağır cilt hastalıklarını en iyi şekilde geçiren ürünlerden biri avokado yağıdır. Egzamanın sebep olduğu kaşıntı ve kuruluğu en aza indirir.

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır?

Avokado Yağı Nasıl Kullanılır? Sorusunun yanıtı ile bu yapı daha bilinçli kullanabilirsiniz. işte detaylar… Bu yağ hem kozmetik alanında hem de tüketim alanında kullanılan bir yağ olması sebebiyle oldukça önemlidir. Yemek yaparken veya çay, kahve içerisine damlatarak tüketmek mümkündür. Avokado yağı diğer yağlara göre ısıya daha dayanıklı bir yağdır. Bu sebeple bu yağın kullanımı daha faydalıdır. Aynı zamanda salata sosu için de oldukça yakışan bir yağ olmaktadır. Enerji vermek ve sindirim sorunlarını çözmek amacı ile günde bir tatlı kaşığı tüketmekte uygundur. Avokado yağı cilde de iyi gelen bir yağdır. Cilde krem şeklinde uygulanabileceği gibi maske de yapmak mümkündür. Cildi yaşlılığa karşı koruduğu için düzenli bir şekilde gerekli dozlarda kullanıldığında büyük bir fayda görmek mümkündür. Cilde olduğu gibi saça da çok büyük faydaları bulunur. Saça bir miktar avokado yağını masaj yaparak uygulamak gerekir. Duştan çıkınca temiz saça da çok az miktarda avokado yağı sürülerek dışarıdan gelecek kötü etkilere karşı saçı koruma özelliğine sahiptir.

Avokado Yağının Faydaları

Avokado çok sayıda faydaya sahiptir ve yağı da en az meyvesi kadar faydalıdır. Dolayısı ile Avokado yağının faydaları hem vücut hem cilt hem de saç için kullanılabilir nadir yağlardandır. Aynı zamanda kan basıncını ve yükselen tansiyonu da düşürme özelliğine sahiptir.  Avokado yağının içerisinde bulunan omega yağ asidi ve tekli doymamış yağ asidi ile kalbi korur ve tam bir kalp dostudur. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu çok sayıda vitamin ve mineral ile kişinin ihtiyacı olan vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayan bir yağ olmuştur. İçerisinde en çok E vitamini içerir. 

E vitamini ise cilt sağlığını düzenler ve göz sağlığını önemli oranda korur. En önemli faydalarından biri ise bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve hafızayı güçlendirmeye sebep olur. Avokado yağı içerisinde çok miktarda beta karoten ve alfa karoten içerir. Bu yönü ile kansere karşı koruyucu özelliğe sahip bir yağdır. En çok da prostat kanserine karşı korur. İçerisinde ise lutein adında nirkarotenoid bulunur ve bu görme bozukluğuna karşı iyi gelir. Avokado yağı sindirim sistemini çok rahatlatan bir üründür ve bağırsaklardaki gaz problemlerini giderir. Bu yağ antioksidan emilimini 15 kat daha hızlı bir hale getirir. Aynı zamanda kemik ve diş eti hastalıklarına karşı da oldukça önemli bir yağdır.

Avokado Yağının Cilde Faydaları

Avokado yağının cilde faydaları ise, son derece derinlemesine temizler ve cildin daha güzel bir görünüme sahip olmasını sağlar. Avokado yağı kuru cildin nemlenmesini ve cildin daha parlak görünmesini sağlar. Bu yağ saf olarak cilde kullanıldığı gibi susam yağı, badem yağı ve jojoba yağı gibi yağlarla karıştırılarak da maske şeklinde kullanılabilir. Bu maske ile cilt rahatlar ve ferahlar. Avokado yağı güneş yanıkları sonucu oluşan lekeleri giderir ve cildin pürüzsüzleşmesini sağlar. İçerisinde bulunan yüksek miktardaki E vitamini ile yaşlanmaya karşı cildi korur. İçerisinde bulunan B12 ile sedef gibi cilt hastalıklarına karşı korur. Ciltte meydana gelen yara, tahriş ve kızarıklıkları gideren önemli bir yağdır. İçerisinde çok fazla E vitamini bulunduğu için yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırır ve böyle yaraların çok hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Aynı zamanda kaşınan bir yere az miktarda sürüldüğünde kaşıntıyı geçirir.

Avokado Yağının Saça Faydaları

Avokado yağı cilde ve vücuda oldukça faydalı olduğu gibi saç için de son derece faydalı bir yağdır. Avokado yağı saçı köklerden başlayarak uçlara kadar onarır ve güçlendirir. Cansız ve kırılgan bir yapıya sahip olan saçlara canlılık ve dayanıklılık sağlar. Nemli özelliği ile yıpranmış ve kuru saçlara yüksek miktarda nem sağlar. En çok sorulan sorulardan biri ise avokado yağının saç dökülmesine iyi gelip gelmediğidir. Bu sorunun cevabı ise avokado yağı saç dökülmesine çok iyi gelen bir yağdır. 

Saç derisini besleme özelliğinden dolayı saçın dökülmesini engeller. Aynı zamanda avokado yağı saçın uzamasına da yardımcı olur. Avokado yağından çok faydalı bir saç maskesi yapmakta mümkündür. Maskeyi yaparken kullanılan doza çok dikkat etmek gerekir. Gerekli dozda alınan avokado yağı saç diplerine yavaş bir masaj yaparak uygulamak gerekir. Diplere uyguladıktan sonra ise saç boyuna ve uçlarına uygulanır. Avokado yağı saçın her yerine uygulandıktan sonra yaklaşık 20 dakika bekletilmesi gerekir. 20 dakika bekledikten sonra saçı ılık su ile durulamak gerekir. Badem yağı ile uygulamakta bir seçenektir.

Avokado Yağının Zararları

Çok fazla faydası bulunan avokado yağının zararları çok sınırlı sayıdadır. Fakat ne kadar faydalı olursa olsun her cilde fayda sağlayacak diye bir durum yoktur. Bazı ciltler daha hassas olabildiği için bu şekilde saf yağlara içerisinde bulunan etken maddelerden dolayı reaksiyon gösterebilir. Alerjik reaksiyonları bulunan kişilerin avokado yağını kullanmadan önce ciltlerinin veya vücutlarının bir kısmına uygulayarak reaksiyon gösterip göstermediğine bakmak ve test etmek gerekir. Bunun için en ideal yer kolun iç kısmıdır. Kolun içine bir miktar avokado yağı sürerek 24 saat beklettikten sonra cilde herhangi bir reaksiyon gösterip göstermediğini test etmek mümkündür. Eğer kol içinde herhangi bir iltihaplanma ya da tahriş gibi durumlar görülmezse bu alerjik bir sorun olmadığını gösterir. İltihaplanma ya da enfeksiyon durumları gözlenirse avokado yağı içerisinde bir etken maddeye alerji olduğunu gösterir ve doktora danışmadan kullanmamak gerekir.

Avokado Yağının Fiyatı

Avokado yağını internet siteleri, kozmetik mağazalardan ve büyük marketlerden temin etmek mümkündür. Avokado yağı alınırken içerisinde yüzde yüz avokado bulunmasına dikkat etmek gerekir. Avokado yağları 1 litre, 250 ml ve 20 ml şeklinde satılmaktadır. 250 ml şişedeki avokado yağının fiyatı 25 ile 30 TL arasında değişirken, 20 ml şişelerdeki avokado yağları 15 TL’dir. 1 litresi ise 450 TL’ye satılır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.