Avil Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

03.10.2016
628
Avil Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Avil Merhem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Güneş yanıkları, birinci derece yanıklar, böcek sokması, kaşıntı vb. pek çok deri sorununun tedavisi amacıyla kullanılan Avil merhem; deride kaşıntı, kızarıklık ve şişkinliğe neden olan tüm etmenlerle savaşıp, kaşıntıyı ve kızarıklığı önlüyor.

Kronik kurdeşen, egzama, böcek ısırması durumunda deride görülen semptomları yatıştıran Avil merhem; cildin tekrar sağlığına kavuşmasına olanak tanıyor.

Özellikle kurdeşen ve alerjik deri reaksiyonları üzerinde etkili olan bu merhem, etkisini kısa bir zaman dilimi içerisinde yani hızlıca göstermeye başlıyor.

Bu yazımızda kısaca Avil merhem nedir? Avil merhem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken birtakım noktalara değinmeye çalışacağız.

Avil Merhem Nedir?

Etkin maddesi feniramin hidrojen maleat olan Avil merhem; derideki kaşıntı, kızarıklık ve şişkinlik ile karakterize olan deri sorunlarını tedavi ediyor.

Alerjik durumlar için birebir olan kremin yardımcı maddeleri arasında ise macrogol 2000, macrogol400, macrogol35, deiyonize su, beyaz petrolatum ve essence lilac yer alıyor.

25 gramlık alüminyum tüpler içeren karton kutularda eczanelerde satışa sunulan ürün, güneş yanıklarının ve birinci derece yani hafif yanıkların tedavisinde oldukça işe yarıyor.

Avil Merhem Ne İşe Yarar?

Kaşıntı ve kızarıklık giderici bu kremin ne işe yaradığını yani kremin kullanımının faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Nörodermatit egzama dahil olmak üzere tüm egzama çeşitlerini tedavi ediyor.
 • Birinci derece yanıkları ve güneş yanıklarını iyileştiriyor. Cildin tekrar pürüzsüz ve sorunsuz görünmesini sağlıyor.
 • Ürtiker başta olmak üzere pek çok alerjik deri reaksiyonunu iyileştiriyor.
 • Her türlü böcek sokmalarının neden olduğu şişlik ve kaşıntıyı alıyor.
 • Deride yaşlanmadan kaynaklı kaşıntıyı kesiyor.

Kısacası Avil merhem; egzama, ürtiker, böcek sokması sonrası deride gelişen en önemli semptomları tedavi ediyor.

Avil Merhem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde ve süre boyunca kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde kremi cildinizdeki lezyonların üzerine ince bir tabaka halinde kaşıntının şiddetine göre günde birkaç sefer sürmelisiniz.

4 hafta ile 1 yaş arası bebeklerde tedavi amacıyla bu kremi deride geniş alanlara sürmekten kaçınmalısınız.

Kremi mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanmalısınız.

Avil Merhem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremin kullanımı esnasında birtakım noktaları göz önünde bulundurmamanız; bazı yan etkilere maruz kalmanıza yol açabilir.

Krem kullanımı esnasında dikkat etmeniz gereken bu önemli noktaları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu kremi kullanıp kullanamayacağınıza dair doktorunuza danışmalısınız.
 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı aşırı bir hassasiyetiniz söz konusuysa bu kremi kullanmamalısınız.
 • Genito-üriner bölgede tedavi amacıyla bu kremi kullanırken, kremin prezervatif ile teması, prezervatifin yırtılması ile sonuçlanabileceğinden kremin prezervatif ile temasından kaçınmalısınız.
 • Kremi kullanım esnasında gözlerinizle ve göz çevrenizle asla temas ettirmemelisiniz. Temas halinde gözlerinizi bol suyla derhal yıkamalı ve kremden arındırmalısınız.
 • Kullandığınız tüm reçeteli ya da reçetesiz ilaçlara dair tedavi öncesi doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Avil merheme dair kullanıcıların en çok merak ettiği soruları ise aşağıdaki şekilde kısaca cevaplandırabiliriz:

Avil Merhem Sivilceye İyi Gelir mi?

Anti-histaminik kremler listesinde yer alan bu merhem; sivilce tedavisi amacıyla reçete edilmiyor. Kesinlikle bu krem yada merhemi sivilceleri yok etmek için kullanmayınız.

Avil Merhem Mantara İyi Gelir mi?

Bu krem; mantar tedavisi amacıyla da reçete edilmiyor. Yani mantarı iyileştirip, tedavi edici bir etkisi bulunmuyor.

Avil Merhem Uçuğa İyi Gelir mi?

Bu kremin prospektüsünde uçuğa iyi geldiğine dair bir bilgi yer almıyor. Bu krem, uçuk tedavisi amacıyla da reçete edilmiyor.

Avil Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Tıpkı Avil krem gibi anti-histaminik özellik taşıyan Avil tablet; genellikle kurdeşen, sulanan egzama ve akıntılı mukoza iltihaplanmasında görülen sıvı sızıntısının tedavisinde reçete ediliyor.

Oral yolla alınan bu tabletin reçetesiz kullanımı, ciddi yan etkiler doğurabileceğinden kremin mutlaka doktor reçetesi ile kullanılması, hasta sağlığı açısından oldukça önem arz ediyor.

Avil Merhem Kullananlar:

İnternette ve bloglarda bu ürünü araştırdığımızda pek çok kullanıcı yorumuna rastlayabiliyoruz.

Kullanıcılar; genellikle ürtiker ve egzama tedavisi amacıyla bu kremin doktorları tarafından reçete edildiğini ve son derece işe yaradığını dile getiriyor.

Bazı kullanıcılar, bu kremin uykularını getirdiğini ifade ediyor.

Avil Krem Fiyat 

Krem, doktor tarafından reçete edildiğinde ücreti SGK tarafından karşılanıyor. Reçetesiz bir şekilde eczaneden satın almak istediğinizde ise ortalama 10 TL bir ödeme yapmanız gerekiyor.

Avil Merhem Yüze Sürülür Mü

Avil merhem yada avil kremi yüzünüze sorunlu bölgeye sürülür. Böcek ısırması, arı sokması, egzama yada diğer cilt sorunları için sadece yüzde sorun olan bölgeye sürülür.

Avil Merhem Gebelik Kategorisi

Avil krem gebelik kategorisi C’dir.

Avil Merhem Bebeklerde Kullanılır Mı

Avil krem bebeklerde kullanılmasıan karşın 1 aylık ve 12 aylık bebeklerde çok az miktarda sürülmelidir. 1 yaşından küçük bebeklerde asla geniş cilt yüzeyine sürülmez. Ayrıca avil krem 1 yaşından küçük bebeklerde doktor önerisi ile kullanılır asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Avil Merhem Göz Altına ve Göz Çevresine Sürülür Mü

İnce ve hassas yapıda olan göz altına ve göz çevresine avil merhem yada avil krem sürmek tahriş, yanma yada kızarıklığa neden olabilir. Ayrıca yüze sürülürken göz içine kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

Avil Krem Yan Etkileri:

Tıpkı diğer krem, losyon ve merhemlerin kullanımında olduğu gibi bu kremin kullanımı da bazı kişilerde yan etkilere yol açabilir.

Bu yan etkiler, daha çok doz aşımına kaçan ya da kremin bileşenlerine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde görülür.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Ağızda kuruluk
 • Yorgunluk
 • Uyku hali
 • Halüsinasyon
 • Adale kasılması
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi
 • Solunumun uyarılması ve solunum felci
 • Dolaşım kollapsı
 • Koma

UYARI: Yukarıdaki yan etkiler; genellikle doz aşımına kaçan kişilerde görülüyor. Bu yan etkiler; ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız halinde size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

UYARI: Çocuklarda bu kremin deride geniş alanlara sürülmesi, tehlikeli olabileceğinden çocuklarınızda bu kremi kullanırken son derece titiz davranmalısınız.

Bu kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı yerlerde kendi ambalajında saklamalısınız.

Kremi son kullanma tarihi ile uyumlu bir şekilde kullanmalısınız.

Üründe ya da ürün ambalajında tuhaflık fark etmeniz durumunda ürünü kullanmaktan kaçınmalısınız.

Yukarıda bahsi geçmeyen bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda doktorunuzu bu yan etkilerle ilgili bilgilendirmeyi de ihmal etmemelisiniz.

Bu yazımızda kısaca Avil merhem ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye çalıştık. Daha önce bu kremi kullandıysanız ya da şu an kullanıyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, değerli görüş ve önerilerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem