Avakado Yaprağı Çayı Faydaları

06.08.2019
7.864
Avakado Yaprağı Çayı Faydaları

Avokado yaprağı çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler vermek istiyoruz. Avokado yaprağı çayı kullananlar genelde  avokado yaprağı çayı zayıflatırmı,  emziren anne avokado yaprağı çayı çayı içebilirmi, süt yapar mı, ödem söktürür mü, adet söktürür mü,  avokado yaprağı çayı günde kaç kez içilir, avokado yaprağı çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt aramaktalar.

Avokado Nedir?

Avokado ülkemizde çok yaygın olan bir meyve olmasa da salatalarda, kozmetik alanında ve pek çok mezelerde ve soslarda da kullanılmaktadır. Hemen hemen çoğu insan avokado meyvesinin sadece meyve olarak tüketildiğini düşünmektedir. Ancak avokado pek çok farklı şekilde kllanılan oldukça sağlıklı ve yararlı bir meyvedir. 

Bu sağlıklı meyvenin şekli tıpkı bir armudu arındırmaktadır. Olgun bir avokadonun rengi koyu yeşildir ve ne çok sert ne de çok yumuşaktır. İçerisinde çekirdeği zannedilen büyük yuvarlak bir tohumu vardır. Sadece tek bir tohuma sahip olması nedeniyle oldukça etli, lezzetli ve doyurucudur.

Avokadonun meyvesi genellikle restoranlarda gıda ürünü, içecek (detoks ve sağlıklı beslenmek için tüketilen içecekler) hatta sağlık alanında tıbbi olarak ve kozmetik alanında da bakım ürünü olarak kullanılan çok amaçlı ve her önden sağlıklı bir meyvedir.

Avokado Çayı Nedir?

Bu kadar sağlıklı olan avokado meyvesinin kendisi kadar yaprakları da faydalı mıdır? Bu soruyu soran bilim adamları ve araştırmacıların yaptığı çalışmalara göre, evet oldukça etkili ve faydalıdır. Özellikle insan sağlığı için tıbbi alanda kullanılan avokado yaprakları oldukça faydalı olmasıyla bilinse de henüz pek popüler bir hale gelmemiştir. Fakat bu yaprakların faydaları hiç de yabana atılacak gibi değildir. Avokado yaprakları kullanılarak bir çok rahatsızlığınıza çare olabilecek avokado yaprağı çayı hazırlayabilirsiniz. Avokado yaprağı çayının faydaları neler mi? Hep birlikte inceleyelim.

Avokado Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Avokado yaprağı çayının sağlığa faydalarını şu şekilde sıralamak mümkün. Bel ağrısı, astım gibi şikayetleriniz varsa avokado yaprağı kürlerini deneye bilirsiniz.

 • Astıma iyi gelir

Astım rahatsızlığı olan kişilerin avokado yaprağından yapılan çayı içmesi bu sağlık sorununun ilerlemesini durdurmak ve önlemek için etkili olabilmektedir.

Astım için avokado yaprağı uygulanışı:

 •  7 adet taze avokado yaprağını 3 su bardağı su ile iyice kaynatın ve içerisine 1 yemek kaşığı buz ekleyin.
 •  Su kaynayıp yarıya kadar indiğinde avokado yapraklarını süzerek sudan çıkarın ve soğutmadan yatmadan önce için.
 • Bel ağrısını sakinleştirir

Eğer ağır kaldırdıktan sonra ya da sürekli oturduktan sonra bel ağrısı gibi bir takım ağrı ve sızıları hissediyorsanız bu ağrılardan kurtulabilmek ve günlük aktivitelerinizi yerine getirebilmek için avokado yaprağı çayını tüketerek bu ağrılardan kurtulmayı deneyebilirsiniz.

Bel ağrısı içi avokado yaprağı uygulanışı:

 • 5 adet avokado yaprağını 2 bardak suyla iyice kaynatın, sonrasında yapakları süzün ve 1 bardak ayırın. 
 • Bir hafta boyunca geceleri uyumadan önce bu çay içildiği takdirde oluşan ağrıları hafifletmeye büyük ölçüde etki gösterecektir. 
 • Gerginliği azaltır

Avokado yaprağı çayı ruhsal olarak da dinlenmenizi sağlayarak gerginlik duygusunu tedavi edebilmektedir. Eğer yoğun bir şekilde stres yaşıyorsanız ve bu tarz ruhsal bir sıkıntınız varsa bahsedeceğimiz çayı hazırlayarak tüketin.

Gerginliği önlemek için avokado çayı:

 • 9 adet doğranmış avokado yaprağını 3 bardak su ve bir miktar zerdeçal ile iyice kaynatın. 
 • Sonrasında bu karışımın içerisine bir miktar tuz ekleyin.
 •  Kaynayan su yarıya gelene kadar bekleyin ve sonrasında yaprakları çıkararak çayı süzün. 
 • Stresli ve gergin hissettiğinizde uyumadan önce düzenli olarak bu karışımı tüketerek stesten uzaklaşabilirsiniz. 
 • Böbrek sağlığını destekler:

Avokado yaprağı çayı aynı zaman da böbrek hastalığı gibi ciddi sağlık problemlerinin belirtilerini gidermek için de etkili ve faydalı olabilmektedir. Bu çayı düzenli bir şekilde tüketmek vücutta ki atıkların atılmasını sağlama işlevini görmektedir, bu şekilde vücut için risk teşkil edebilecek yabancı maddelerden ve toksinlerden böbrekleri temizlemiş olacaksınız. Her gece yatmadan önce sıcak bir fincan tüketilen avokado çayı böbrek sağlığını korumak ve daha iyi olabilmek için etkili olmaktadır.

 • Bakterilerle savaşır

Avokado yaprağı çayı vücutta ters giden durumlar sonucu yaşanan bakteriyel bir enfeksiyondan kurtulmak için kişilere yardımcı olabilmektedir. Avokado bitkisinin yaprakları Staphylococcus, Pseudomonas, Proteus, Escherichea ve Bacillus isimli bakterileri yok etmekte oldukça etkili bir yeteneğe sahip olduğu için tıbbi bir özellik olarak kabul edilip, tedavi sürecinde sık sık tercih edilmektedir.

 • Ağrıları hafifletir

Avokado bitkisinin yaprakları içerisinde bulundurulduğu bileşenlerden dolayı ağrı kesici bir özelliğe sahiptir. Bu sebeple can sıkıcı diş ağrısı, şiddetli baş ağrısı, adet krampları ve bel ağrısı gibi pek çok farklı ağrıların belirtilerini azaltıp hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Hatta bu çayı düzenli olarak kullanan bazı kimseler migrenin hafifletilmesinde bile avokado yaprağı çayının etkili olduğunu söylemektedir. Düzenli olarak tüketilen bir fincan avokado çayının herhangi bir zararı değil, vücudunuz için pek çok açıdan yararı olacaktır. 

 • Dejeneratif hastalıklara karşı vücudu korur

Avokado yapraklarının içerisinde osteoartrit gibi dejeneratif hastalıklardan vücudu ve mekanizmayı korumak için flavonol bileşenleri bulunmaktadır. Aynı zaman da hemen hemen herkesin yaşadığı bir problem olan erken yaşlanmayı da önleyerek vücuda pek çok yönden fayda sağlayabilmektedir.

 • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir

Avokado yapraklarından hazırlan sıcak bir fincan çay vücutta idrar sökücü olarak görev görmektedir. Bu yapraklar içerisinde quercetin adı verilen bir madde içermektedir. Bu da avokado yaprakların diüretik özelliği taşıdığı anlamına gelmektedir. Metabolizmayı hızlandırıp çalıştırarak atık ürünlerin idrar yoluyla daha hızlı ve sağlıklı atılmasını sağlamaktadır.

 • Kanseri önlemeye yardımcı olur

Avokado yaprağı çayı düzenli olarak tüketildiği takdirde kanseri bile önlemeye yardımcı olmaktadır. Bu yapraklar içerisinde pinen ve limonen olarak bilinen bir takım kanser önleyici maddeleri içermektedir. Bu şekilde kanser hücrelerinin gelişimini de devre dışı bırakmakta ve kemoprotektif olarak işlev görmektedir.

 • Cilt sağlığını desteklemektedir

Avokado yapraklarından yapılan çay aynı zaman da cilt sağlığını da olumlu yönde etkileyerek desteklemektedir. Bu yapraklar bol miktarda antioksidan özelliği içermektedir. Bu şekilde cildi ve gözenekleri temizlemeye büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Eğer taze avokado yapraklarını ezerek lapa haline getirir ve yaklaşık 5-10 dakika boyunca cilde uygulayıp sonra da suyla duularsanız cilde oldukça fayda sağladığını göreceksiniz.

 • Şişkinliğe iyi gelir

Avokado yaprakları içerisinde bulunan bileşenler sayesinde quercetin etkisi içermektedir. Bu nedenle vücut mekanizmasındaki inflamatuar şişkinlikleri en aza indirerek faydalı olmaktadır. Avokado yapraklarını ezerek püre yapıp şişlik olan bölgeye nazik bir şekilde uygulayıp bir süre bekleyiniz sonrasında ise su ile yıkarsanız şişkinliğe olan faydalarını rahatlıkla görebilirsiniz.

 • Diyabete iyi gelir

Avokado yaprakları içerisinde kendiliğinden glikozit maddesini içerdiği için diyabet probleminin tedavisinde sık sık kullanılmaktadır. Glikozit vücudun günlük şeker ihtiyacını büyük ölçüde gidermektedir. Aynı zamanda aşırı kalori almanıza da sebep olan şeker tüketiminden sizi alıkoymaktadır. Bu neden avokado yaprağı çayı diyabet hatalığının tedavi sürecinde etkili ve çok kullanışlı olmaktadır.

 • Kolesterolü düşürür

Avokado yapraklarının içerisinde ki limonen içeriğin kolesterol seviyelerini en aza indirme özelliğine sahip olduğu araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu limonen maddesi etkili şekilde trigliserit ve total kolesterolü azaltmak için çalışmaktadır. Bu nedenle kolestrol hastaları düzenli bir şekilde bu çayı tüketerek hastalığın önüne kolayca geçebilir.

 • Kilo vermeye yardımcı olur

Avokado yaprağı çayının faydaları saymakla bilmez. Bilinen diğer popüler faydalarından biri ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Avokado yapraklarından yapılan çayın tüketimi limonen içeriği sayesinde iştah kesici olarak çalışmakta bu şekilde kilo almayı da önlemektedir.

Avokado Yaprağı Çayı Tarifi

Avokado yaprağı çayı nasıl yapılır tarifini sizlerle paylaşalım. Ayrıca avokado yaprağı çayı ile zayıflamak isteyenler bulunmaktadır. Hiç bir çay tek başına kilo verdiremez. Sadece kilo vermenizde yardımcı olan yan bileşenlerdir. Diyet programınız içerisine ekleyebilirsiniz.

Avokado Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir

 • Bu çayı yapmak için bir demliğin içine birkaç yemek kaşığı kurutulmuş avokado yapraklarını ekleyin ve üstüne 4 bardak kaynar suyu ekleyin. 
 • Bu çayı büyük bir kupa içinde de sallama çay gibi demleyebilirsiniz.
 • Sonrasında ise yaprakların iyice demlenmesi için sıcak suyun içinde yaklaşık 20 dakika boyunca bekletin. Bu şekilde hem sağlığa hem de güzelliğe olan faydaları iyice açığa çıkacaktır.
 • Hazırladığınız çayın içerisine damak zevkinize göre bal ya da şeker ekleyip keyifle yudumlayabilirsiniz. 
 • Aynı zamanda pamuğu sıcak çayınızın içine batırıp cilde uygulayarak da kullanabilirsiniz. 

Avokado Maskesi Tarifi

 • 1 adet tam olarak olgunlaşmış olan taze avokado tohumunu ve kabuğunu soyarak alın. 
 • Meyvesini bir kase içinde kıvamı bir krem haline gelene kadar iyice ezin. 
 • 1 çorba kaşığı balı homojen bir hamur haline dönene kadar avokadonun içerisine ilave edin. 
 • Cilde bir maske gibi uygulayın ve 10-15 dakika boyunca kurumaya bırakın. 
 • Ilık suyla yüzünüzü tamamen durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın.
 • Bu maske tarifi yüzünüze güzel bir parlaklık kazandırmak için de oldukça etkili  ve faydalıdır. 

Avokado Yaprağı Çayının Zararları

Avokado yapraklarında herhangi bir toksitlenme söz konusu olduğunda dikkat edilmelidir. Yapılan bir takım araştırmalar, avokado türlerine göre yapraklarının potansiyel toksit oluşturma özelliği taşıdığını vurgulanmıştır.

Örnek verecek olursak; bazı uzmanlar Guatemala avokadosunun yapraklarında toksit olma ihtimalinin yüksek olduğunu söylemektedir.

Diğer bir yandan başka araştırmalara göre de Meksika avokado bitkisi güvenli olarak da kabul edilmektedir. Guatemala avokadosu kullanıldığı takdirde bazı uzmanlar  yapraklarının büyük miktarlarda tüketilmesiyle toksitlenme olasılığı oluştuğunu belirtmiştir. 

Tavsiyeler

 • Avokado yaprağı çayı günde kaç bardak içilir?

Hazırlanan avokado yaprağı çayı gün içerisinde 1 ya da 2 kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 • Avokado yaprağı çayı böbrek taşı eritir mi?

Eğer bu çay böbrek taşı için kullanılıyorsa, avokado yaprağı infüzyonunun ya da çayının gün içerisinde 2 kez sabah ve akşam 100ml miktarını geçmeyecek şekilde tüketilmesi önerilmektedir.

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde tüketimi

Avokado yaprağı çayı diğer tüm bitki çayları gibi hamile ve emziren kadınlarda tüketimi tavsiye edilmemektedir.

 • Avokado yaprağı çayı zayıflatırmı?

Bir diyet programına girmişseniz ve kilo vermeyi arzuluyorsanız avokado yaprağı çayını mutlaka günlük tüketmelisiniz. Kilo vermenizi hızlandıracaktır.

 • Avokado yaprağı nerede bulunur?

Avokado yaprağı aktar ve online alışveriş sitelerinde bulunabilir. Avokado yaprağı 150gr fiyatı ortalama 20-30 Tl arasındadır.

Sonuç

Avokado çayının faydaları ve zararları hakkındaki yazımızda öncelikle  avokado çayı nedir, avokado çayının faydaları nelerdir  detaylı olarak anlatılmıştır. Dahasında avokado çayının zararları ve yan etkileri  konusu da makalemizde yer verilmiştir. Avokado yaprağı çayı nasıl yapılır tarifi ve avokado yaprağı çayı içmek isteyenlerin sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem