At Kestanesi Yağının Faydaları ve Zararları

30.05.2020
1.334
At Kestanesi Yağının Faydaları ve Zararları

At kestanesi yağının faydaları ve zararları. Uzun yıllardır alternatif tıbbın önemli bir malzemesi olan at kestanesi yağı görünüşü normal kestaneye benzese de birbirinden çok farklıdırlar. At kestanesi yağının etken maddeleri çok güçlüdür bu sebeple boyun tutulması ve kramp gibi sorunlara oldukça iyi gelen bir yağdır. Yoğun bir koku ve kıvama sahip olan at kestanesi yağı bileklere sürüldüğünde kan akışını hızlandırma özelliğine sahiptir. 

At kestanesinin ilk keşfi ve ilk kez alternatif tıpta kullanılması çok eskilere 1500’lü yıllara dayanır. At kestanesi yağı varislere ve göğüs ağrısı gibi sorunlara iyi gelir. At kestanesi doğal ilaç yapımında sıkça kullanılır. Bu sebeple yağı da çok faydalı ve pek çok sağlık problemine iyi gelmektedir. Bu faydalarının yanı sıra cilde de çok büyük faydaları bulunur. 

Cildin en derinine nüfuz ederek derinlemesine temizlemeye yardımcı olur. Basur gibi problemlerde de oldukça etkili bir yağdır. At kestanesinin tohumları gribal enfeksiyon ve nefes darlığı problemlerine iyi gelmektedir. At kestanesi yağı da tohumu gibi nefes darlığa ve nezleye iyi gelir. At kestanesi yağının içerisinde P, K, C ve B1 gibi çok yararlı vitaminler bulunur. At kestanesi yağının faydaları ve zararları hakkında daha detaylı bilgiler için yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

At Kestanesi Yağı Nedir?

Hippocastanum familyasının üyesi olan at kestanesi tohumları ve yaprakları kullanılarak at kestanesi yağı elde edilir. Son derece yararlı olan bu yağın içerisinde çok miktarda vitamin ve mineral maddeleri bulunmaktadır. Çok eski günlerden bu yana şifalı bir yağ olmuştur. At kestanesi tohumları o kadar faydalıdır ki ilaç yapımında dahi kullanılan bir üründür.

At kestanesinin yağ formu ile bir çok omur ve sırt ağrısına çare bulmak mümkündür. Baş ağrısı ve migren problemi olanlar için doğal bir ağrı kesici olmaktadır. Şakaklara yağ sürülerek geçmesi sağlanır. At kestanesi yağının pek çok faydası bulunur. En önemlilerinden biri ise cilt ve saçı beslemesi, canlandırmasıdır. 

Günümüzde çok fazla tercih edilen yararlı yağlar arasında yerini almıştır. Gerek saf halde ağrı kesici özelliğinden yararlanılır gerekse şampuanların içine katılarak saçın beslenmesine yardımcı olunur. Araştırmacılar tarafından cilde ve saça faydası kanıtlanmıştır. Bunun temel sebebi ise içerisinde bulunan C, B1, K ve P vitaminleridir. Bu vitaminler saçın ve cildin beslenmesinde çok gerekli görülür.

At Kestanesi Yağı Ne İşe Yarar?

At kestanesi yağı ne işe yarar? Diye sorulduğunda, sağlık ve kozmetik alanında çok fazla tercih edilir. En bilindik özeliklerinden biri ise solunum sıkıntılarını giderme ve balgam sökmedir. Aynı zamanda at kestanesi yağı hemoroid yani basurun iyileşmesinde son derece etkili bir yağ olmaktadır. At kestanesi yağı romatizma gibi kemik hastalıklarında da son derece iyileştirici özelliğe sahiptir. Sağlık alanında bunun gibi çok fazla işe yaramaktadır. 

Uzun süre stres altında kalarak boyun ve omuzlarda meydana gelen kasılmaları yumuşatmaya ve rahatlatmaya yardımcı olmaktadır. Damarlarda meydana gelen varisler kadınların en büyük sorunlarından biri olmuştur. Bunlara en iyi çözüm at kestanesi yağı ile mümkündür. At kestanesi yağının etki ettiği bunlar gibi çok fazla mekanizma vardır.

At Kestanesi Yağı Nasıl Kullanılır?

At kestanesi yağı saça çok iyi gelen, saçı besleyen ve uzamasına yardımcı olan bir yağ olduğu için saç bakımında sıkça kullanılan bir yağdır. Saça maske olarak kullanımı yapılacaksa saç diplerine ve saç uçlarına yağ masaj yaparak uygulanır. Daha sonra ise duş bonesi takılarak yaklaşık 20 dakika bekletilip daha sonra saçtan arındırılır. Böylece saçlar canlanır, parlar ve düzenli kullanım ile hızlı bir şekilde uzar. 

Aynı zamanda at kestanesi yapığını şampuanla 5 damla damlatarak her duşta saçı beslemek mümkündür. Bunun dışında varis ve basur sıkıntılarına iyi gelen bu yağ, varislerin ve basurun bulunduğu alanlara pamuk yardımı ile uygulanarak yaklaşık bir saat bekletilmesi gerek. Daha sonra ise yıkanmalıdır. Bu işlemi 2 hafta boyunca düzenli bir şekilde yaparak farkı görmek mümkündür. Cilt hücreleri gece uyku sırasında yenilendiği için at kestanesi yağını gece uyumadan önce cilde uygulanır ve sabah yıkanır. 

Bu şekilde cildi son derece beslemek mümkündür. Aynı zamanda at kestanesi yağı cildin en derinine işleyerek cildi temizleme özelliğine sahiptir. Cilt temizleme ürünlerinin içerisine bir kaç damla at kestanesi yağı ekleyerek cildi bu şekilde temizlemek oldukça ideal bir yöntemdir. At kestanesi yağını düzenli bir şekilde cilde uygulandığı zaman kırışıklık ve yaşlılığın ortaya çıkardığı sarkmaları en aza indirmeye yarar.

At Kestanesi Yağının Faydaları

  • At kestanesi yağı varis problemlerinde kullanılır

Şifalı bir ürün olarak niyetlendirilen at kestanesi yağının bilinen çok fazla faydası bulunur. Hem sağlık açısından hem de kozmetik açısından çok fazla tercih edilir. At kestanesi yağı son günlerde çok fazla tercih edilmeye başlamıştır. At kestanesi yağının faydaları arasında varis ve basur gibi hastalıkları ortadan kaldırır.  

  • At kestanesi yağı romatizmal ağrılara iyi gelir

Aynı zamanda omurga ve boyun gibi ağrılara sürülerek bunların geçmesini sağlar. Yaşlılarda oluşan romatizma ve eklem ağrılarını ortadan kaldıran çok faydalı bir yağdır. Vücuda sağladığı bu faydaların yanı sıra saç ve cilt içinde çok faydalı bir yağdır. 

  • At kestanesi yağı saçın uzamasını sağlar

Saçı besleme ve uzamasına yardımcı olma özelliği vardır. Şampuanın ya da saç kreminin içerisine konularak ve saça maske şeklinde uygulayarak yapmak mümkündür. Çok sayıda fayda sağlayan bu yağ cilt için de son derece büyük faydalar göstermektedir. Cildi temizleme özelliği nedeniyle son derece önemli bir nemlendirici krem özelliğini taşır

At Kestanesinin Cilde Faydaları

At kestanesi yağının cilde faydaları ise;

  • At kestanesi yağı vücut yorgunluğu ve ağrılarını geçirmenin yanı sıra cilde de pek çok faydası bulunan bir yağdır. Cilde en büyük faydası güneşin zararlı ışınlarından korumasıdır. Aynı zamanda çok önemli bir nemlendirici olması sebebiyle kremlerle ya da çeşitli kremlerle karıştırılarak makyaj öncesi baz olarak kullanmak mümkündür. 
  • Ciltte güneş koruyucusu olarak da kullanımı mümkündür. Aynı zamanda yaşın ilerlemesi ile ciltte oluşan sarkma ve kırışıklık gibi problemleri ortadan kaldırmaya yarayan şifalı bir yağdır. Ciltteki kırışıklıkların giderilmesi için at kestanesi yağının düzenli bir şekilde kullanılması gerekir. 
  • Cildi güzelleştiren ve gençleştiren bu yağ yaşlanmayı geciktirici ve gençleştirici krem ile serumların içerisinde çokça bulunan bir yağdır. Bu yağ yalnız kullanılınca da çok fazla yarar sağlarken pek çok farklı bitkisel yağ ile birleştirip uygulamak mümkündür.

At Kestanesi Yağının Saça Faydaları

At kestanesi yağının vücuda pek çok sayıda faydası bulunur. Bunlardan biri ise saça olan sayısız faydasıdır. Son dönemlerde pek çok kişinin tercihi at kestanesinden yana olmaktadır. At kestanesi yağının saça faydaları ise çok fazladır. Bunlardan biri şampuanın içerisine üç dört damla damlatılarak her duşta saçı yenilemek ve güçlendirmek mümkündür. 

Diğer bir kullanım şekli ise saçın diplerine, uçlarına ve boyuna at kestanesi yağı sürerek yaklaşık 15-20 dakika bekleterek yapılır. Daha sonra ise saç yıkanarak temizlenir. Bunu düzenli bir şekilde yapınca saçların güçlendiğini, gürleştiğini, canlandığını ve uzamasının hızlandığını görmek mümkündür. Aynı zamanda saça uygulanan at kestanesi yağı çoğunlukla saç derisinde oluşan kepeği ve dökülmeleri önler. 

Aynı zamanda saç dökülmesini önleyen en önemli ürünlerden biri de at kestanesi yağıdır. Bu faydaları sebebi ile çok fazla kozmetik ve güzellik ürünleri içerisinde sıkça tercih edilen bir üründür. At kestanesi yani boyalı saçlara uygulandığında boyanın daha da parlamasını ve güzel görülmesini sağlayan bir yağdır. Cansız ve çabuk kırılan saçları güçlendirerek sağlam bir hal almasını sağlar.

At Kestanesi Yağının Zararları

Vücuda çok fazla faydası bulunan ve şifalı yağ olarak adlandırılan bu yağın bazı zararları da bulunmaktadır. Dozunda kullanılmayan her ürünün vücut sağlığına büyük zararları bulunur. At kestanesi yağının da belirtilen dozların üzerine çıkılmadan kullanılması gerekir. Dikkat edilmesi gereken kurallardan en önemlisi emziren ve hamile insanların at kestanesi yağını kesinlikle ağız yoluyla tüketmemesi gerekir. Şeker hastası insanların kesinlikle kullanmaması gerekir. 

Çünkü at kestanesi yağı kan şekerini düşüren bir yağdır. Kanın pıhtılaşmasını engellediğinden dolayı kanama bozukluğu yaşayan ve ameliyat olacak insanların kesinlikle tüketmemesi gerekir aksi taktirde vücuda büyük zararlar verir.  Ciltte uzun süre bekletildiğinde tahriş edebilir. Gerektiğinden uzun süre ve fazla kullanmamak gerekir. 

Aynı zamanda alerjik bir yağ olabilmektedir. İnsanların bu yağa alerjisi olup olmadığını anlamak için kolun iç kısmına biraz sürerek yaklaşık 1 gün bekletilmelidir. Kaşıntı ve kızarıklık gibi bir durum oluşmazsa kullanılabilir fakat oluşursa doktora sormadan kullanmamak gerekir.

At Kestanesi Yağının Fiyatı

Pek çok faydası bulunan bu yağ oldukça kullanışlıdır. Pek çok alanda kullanıldığı için oldukça faydalıdır. Fiyat performans açısından çok ideal bir üründür. At kestanesi yağının fiyatı 15 tl ila 34, 90 tl arasında değişir. Sağladığı yararlara göre oldukça uygun bir üründür. Hem saça hem cilde hem de vücudun belirli yerlerinde kullanılabilen bir yağdır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.