Astigmata Ne İyi Gelir?

05.10.2015
574
Astigmata Ne İyi Gelir?

Astigmata Ne İyi Gelir? Çok sık yaşanan görme problemlerinden biri olan astigmat için, astigmata iyi gelen bitkilerden faydalanılabilir. Ayrıca astigmata iyi gelen ev tedavileri de daha iyi bir görüş elde etmek için kullanılabilir.

Astigmat hastalığı bitkisel tedavisi

Frengi otu: Bu bitki özellikle bulanık görme sonucu gözlerin ovuşturulmasıyla ortaya çıkan kaşıntıları gidermede etkilidir.

Gingko Biloba: Bu bitki, bir beyin ve omurilik arasında işlev görerek glokom ve maküler dejenerasyon risklerini azaltabilir.

Rezene: Rezenenin sulu ve iltihaplı gözler için özellikle yararlı olduğu söylenir. Bunun yanı sıra rezene tohumları astigmat tedavisinde de kullanılabilir.

Safran: Safran, rezene gibi birçok sık kullanılan bir bitkidir. Bu bitki özellikle yaşlı insanlardaki görme problemlerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Yabanmersini: Bu bitki gözdeki en minik kılcal damarlardaki kan dolaşımına yardımcı olur. Ayrıca gözün çeşitli ışık seviyelerine uymasına yardım eden antosiyanositleri de içerir.

Yeşil çay: Yeşil çay, bilindiği gibi bol miktarda antioksidan içerir. Gözdeki koyu renkli halkaları ve göz çevresindeki şişkinliği azaltmada yardımcı olur.

Zerdeçal: Zerdeçal antiseptik özellikleri ile bilinir. Zerdeçalın bir başka faydası da göz merceğinin oksidasyonunu azaltmaya da yardımcı olmasıdır. Bilindiği gibi göz merceği oksidasyonu birçok göz probleminin nedenidir.

Üzüm çekirdeği: Üzüm çekirdeğinin tohumları gözleri için çok faydalı olan fitokimyasallar bakımından zengindir. Aynı zamanda gözlerin daha sağlıklı olması için gereken antihistamin ve antioksidan bileşiklerini bol miktarda içermektedir.

Astigmat hastalığı evde tedavi yöntemleri

Astigmat için uygulanabilecek ev tedavilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Astigmata iyi gelen egzersizler ile daha iyi bir görüş elde edilebilir.
 • Göz masajı, gözün çevresindeki kılcal damarlara etki ederek, damarlardaki kan akışını düzenler.
 • Odak değiştirme egzersizleri yaparak görüş geliştirilebilir. Bunun için gözler bir nesneden diğerine kaydırılır ve nesnelerdeki ayrıntılar anlık olarak hızlı bir şekilde fark edilmeye çalışılır. böylece gözler yeni bir ayrıntıyla senkronize olacak bu da daha iyi bir görüş sağlayacaktır.
 • Gözler için yapılabilecek bir başka şey de meditasyon yapmaktır. Surya namaskar meditasyonu, gözleri kapatmayı ve gözler kapalı iken gözlerin bir yandan diğer yana hareket ettirilmesinden ibarettir. Böylece gözler gevşer ve gözlerin daha çok farkında olunur.

Astigmat Nedir?

Göz kusuru olmayan insanlarda korneanın önü, göz yüzeyine uyacak şekilde eğridir. Astigmatta ise bir alan, diğer alandan daha düzdür. Yani korneanın şekli yuvarlak değil, eğridir. Bu nedenle ışık korneadan retinaya geçmeye çalışırken korneanın düzensiz yüzeyi ışığı yanlış yönlendirir. Bu da bulanık görmeye neden olur.

Astigmatın en sık görülen belirtisi bulanık görmedir. Astigmatla başa çıkmak çok rahatsız edici ve zayıflatıcı olabilir. Kitap okumak ya da bilgisayar başında olmak gibi basit işlerde astigmat nedeniyle görüş sorunları ortaya çıkabilir.

Astigmat Belirtileri

Astigmat nasıl anlaşılır? Astigmat başlangıcı görüşün azalması ile anlaşılabilir. Astigmatın en sık görülen belirtileri şunlardır;

 • Nesnelerin kenarlarını bulanık görme. Bulanık görme hem yakın görüşü hem de uzak görüşü etkileyebilir.
 • Çift görüntü veya bozuk görüntü. Astigmat kötüleştiğinde nesneler çift görünebilir ya da sanki nesnelere bir camın arkasından bakılıyormuş gibi hissedilebilir.
 • Baş ağrısı
 • Göz yorgunluğu
 • Hem yakındaki hem de uzaktaki nesneleri görememe. Bu durum özellikle bilgisayara baktıktan sonra ya da bir kitap okuduktan sonra kötüleşebilir.
 • Harfler veya şekiller birbirine geçmiş, eğik, normalden daha ince ya da kalın görünebilir. baız şekiller olduğundan farklı bir açıda algılanabilir.

Astigmat Nedenleri

Astigmat neden olur? Gözlerin hasar görmesi ve tedavi edilmemesi halinde astigmat daha da kötüleşebilir. Astigmata yol açan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İltihaplanma, diyabet ya da kan basıncı değişiklikleri gibi sağlık sorunlarına neden olan sağlıksız bir diyet yapmak.
 • Göz yorgunluğunu veya baş ağrısını daha da kötüleştiren elektronik cihazlardan çok sayıda UV veya mavi ışığa maruz kalmak.
 • Göz sağlığını destekleyen ana vitaminler, mineraller ve antioksidanlar içeren besinleri tüketmemek.
 • Gözün yaralanması
 • Bol miktarda toksin içeren uyuşturucu ya da sigara gibi zararlı maddeleri tüketmek.

Astigmat Tedavisi

Astigmat nasıl geçer? Hafif astigmat vakaları için tedavi gerekmeyebilir ancak astigmat nedeniyle günlük yaşamda sorunlar meydana geliyorsa, astigmatı tedavi etmek için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu tedavi şekilleri şunlardır;

 • Gözlük
 • Kontak lens
 • Lazer göz ameliyatı
 • Lens değiştirme ameliyatı.

Gözlük veya kontakt lensler; astigmat tedavisinde en sık kullanılan tedavi şeklidir. Gözlük ya da lens kullanmanın dezavantajlarından biri, her yıl değişen reçeteye uyacak gözlük ve lens değiştirme gerekliliğidir. Çoğu insan gözlük ve lens kullanmaktan rahatsız olur, ayrıca kontakt lenslerin enfeksiyon riski vardır.

Astigmat ameliyatı: Lazerli astigmat ameliyatlarında korneanın epitel tabakası kesilir ve korneaya yeniden şekil vermek için lazerle işlem yapılır.

Astigmat için hangi doktora gidilir? Astigmat için Göz Hastalıkları birimlerindeki doktorlara gidilmelidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem