Aslanpençesi Çayının Faydaları

17.08.2019
3.363
Aslanpençesi Çayının Faydaları

Aslanpençesi çayının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle aslanpençesi çayı nedir, aslanpençesi çayı nasıl kullanılır detaylı olarak inceleyeceğiz. Aslanpençesi çayının cilde faydaları, aslanpençesi çayı adet söktürür mü, aslanpençesi çayı nasıl yapılır tarifi yazımız içerisinde yer almaktadır.

Aslanpençesi Çayı Nedir?

Aslanpençesi çayının pek çok faydası vardır. Latince ismi alchemilla vulgaris olarak bilinen aslanpençesi bitkisi, genellikle yüksek dağlık bölgelerin rakımları fazla olan alanlarında yetişen tek yıllık otsu bir bitkidir. Aynı zamanda Ağustos ayına kadar Nisan’dan itibaren neredeyse tüm ormanlar, mera ve çayırlarda da karşımıza çıkarak pek çok yerde yetişmektedir. 

Aslanpençesi bitkisi uzun boylu bir bitki değildir. Yapraklarının kenarları dişli, yarım bir daire şeklindedir. Bu bitkinin küçük boyutlu sarımsı-açık yeşil renkte çiçekleri vardır. Tıbbi amaç olarak kullanılacağı zaman, aslanpençesi bitkisi Temmuz ve Haziran ayında hasat edilir.

Aslan Pençesi Ne İşe Yarar?

Testere dişli aslanpençesinin insan sağlığından daha çok kadın bedeni üzerinde sahip olduğu yararlı etkileri ve özellikleri sebebiyle, yüzyıllar boyunca fitoterapi uzmanları tarafından tavsiye edilmiştir. Bu tedavi yöntemi iltihap, anksiyete, menopoz probleminden kaynaklanan sorunların çözülmesine de yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda menstrüasyon bozukluklarına karşı da  oldukça etkili bir bitkidir.

Aslanpençesi tanen, flavonoidler, salisilik asit ve mineral tuzlarının zengin olduğu bir bitkidir. Güçlü bileşenler ve sıkıştırıcı özelliklere sahiptir, bu sebeple eski yıllardan beri nesiller boyunca Avrupa halk şifacıları tarafından da kullanılmaktadır. Aynı zamanda aslanpençesi bitkisi hem iç hem de dış kanamayı durdurmak için tıp alanında yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. 

Aynı zamanda oluşan yaraları sarmak için de oldukça faydalı bir bitkidir. Diğer bir yandan aşırı adet kanaması, şiddetli sancı ve kramp durumlarında da etkili olabilmektedir. Hormon düzeyleri üzerinde olumlu yönde gösterdiği etkisi sayesinde çok fazla tercih edilir. Amenore (adet kanamasının olmaması) ve menopoz bozuklukları gibi bir takım sağlık durumları için de tavsiye edilmektedir. Yüksek salisilik asit içeriği inflamasyon ve ateş tedavisinde oldukça faydalıdır. 

Aslanpençesi Çayının Faydaları Nelerdir?

Aslanpençesi çok eski çağlardan beri diüretik ve anti-enflamatuar etkili bir çay olarak tükketilmiştir. Bu sebeple modern zamanlarda kadınların kullanabileceğini oldukça etkili ve doğal bir ilaç haline gelmiştir. Aynı zamanda arap dünyasında ki kadınlar için bir güzellik toniği olarak kabul edilir ve bu boğaz enfeksiyonları, küçük kesikler, sıyrıklar, sindirim sorunları ve ishal gibi pek çok farklı hastalık için sıkılaştırıcı özelliklerinden dolayı hem erkekler hem de kadınlar için yararlı olarak kabul edilmektedir. 

 • Sindirime destek olur

Yapılan bir takım çalışmalara ve araştırmalara göre, özellikle şeker hastalığı sorunu olan insanlar için, aslanpençesi bitkisiyle hazırlanan sıcak bir çay içinizi ısıtırken sindirim sorunları için etkili bir çare olarak kullanılmaktadır. Aslanpençesi çayının içerdiği yüksek oranda salisilik asit, mide krampları ve ağrısı ve hazımsızlık gibi sindirim sistemiyle ilişkili kramp ve ağrılar için rahatlatma sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Aslanpençesi çayının bu konudaki diğer bir faydaları ise iştahı iyileştirilmesi, boğaz ağrısını ve ağız da meydana gelen iltihaplanmaları tedavi etmesidir.

 • Aslanpençesi çayı adet ağrılarını tedavi eder

Aslanpençesi çayı kadınların her ay düzenli ya da düzensiz olarak yaşadığı adet kanamasını ve beraberinde getirdiği sorunları ya da kadınları etkileyen bir diğer hormonlara bağımlı olan koşullar için doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bitki bilim için, aslanpençesi çayı yaygın olarak yaşanan adet döneminde ki ağrı ve kramplarda, aşırı adet kanaması, endometriozis ve miyom tedavisinde sıkça kullanılmaktadır. Bu bitkisel ve halk arasında kullanılan tedavi yöntemi kas spazmları, ishal, mide bulantısı ve bazı gastrointestinal bozukluklar için de tercih edilebilmektedir. Fakat, yapılan araştırmalara göre bilimsel kanıtlar şu anda bu geleneksel kullanımları desteklemek için yeterli değildir.

 • Aslanpençesi çayı ishale iyi gelir

Şifa olarak kullanılan aslanpençesi çayının en yaygın kullanım sebeplerinden bir tanesi, hafif akut, kronik ve belirsiz ishal tedavisidir. Geleneksel olarak eski zamanlardan beri, aslanpençesi çayı karaciğer bozuklukları sebebi ile oluşan kronik ishalin tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir yöntemdir. Aslanpençesi ishal problemi tedavisi için Alman Komisyon E tarafından onaylanmıştır. Aslanpençesi bitkisinin anti-inflamatuar özelliklere sahip olması nedeniyle ishal tedavisinde de sık sık kullanıldığı ve etkili olduğu vurgulanmıştır.

 • Ağız sağlığına destek olur

Aslanpençesi bitkisi vücutta oluşan yaralar ve morlukları iyileştirmek için geleneksel olarak kullanılan bir bitkidir. Bu etkili bitki genellikle meydana gelen kanamayı durdurmak için iltihaplı yaraların üzerine sürülür. Aynı zamanda çay olarak kullanıldığı takdirde şiddetli tasfiyeyi de azaltmaya yardımcı olur. Bir bitkisel çay olan aslanpençesi çayı, ayrıca ağız yıkamak için de oldukça faydalıdır. Diş etlerinde oluşan hasarlardan ve bağışıklık sisteminden kaynaklanan kanama, boğaz ağrısı ve ağız ülseri gibi pek çok durumların tedavisi için gargara olarak tüketilmektedir. 

 • Saç sağlığını desteklemeye yardımcı olur

Aslanpençesi bitkisinin içerisinde bulunan yüksek antioksidan özellik gösteren maddelerin sayesinde, vücutta dolaşan serbest radikallerin serbest bırakılmasını engelleyerek sağlıklı hücreleri üretmek ve savaşmak için kafa derisine yardımcı olur ve bu sayede saç köklerinin daha güçlü ve daha doğal bir şekilde büyümesini sağlar. 

Aslanpençesi bitkisini pek çok şekilde tüketebilirsiniz fakat çay olarak tüketmek bu faydalarından yararlanmak için çok daha etkili ve çok daha iyi bir yöntemdir. Yine aynı şekilde aslanpençesi çayını tüketmek içerisinde bulundurduğu yüksek antioksidanlar sebebiyle oldukça etkili bir saç toniği olarak görev görmektedir. Bu şekilde saçların daha sağlıklı uzamasını sağlarken, dökülmesini önlemekte ve saçın doğal renginin korunmasını desteklemektedir.

 • Aslanpençesi çayı soğuk algınlık ve grip gibi hastalıkları önler

Aslanpençesi bitkisi üzerinde yapılan çalışmaların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır. Yapılan yeni bir araştırma doğrultusunda, bu bitkinin ekstresini tüketmenin doğal bir zanamivirin inhibitör görevi gördüğüne ulaşılmıştır. Bu sebeple aslanpençesi özünün H1N1, H3N2, H5N2 gibi birçok enfeksiyona ve pek çok alt tiplerine karşı önleyici bir faaliyette bulunduğu da ortaya çıkmıştır.

 • Uykusuzluğa iyi gelir

Aslanpençesi çayı düzenli olarak kullanıldığı zaman strese bağlı bir durum olarak yaşanan uykusuzluk gibi can sıkıcı bir probleme yardımcı olduğu bilinmektedir. Uyuyamayan ya da uyanamayan kişiler için uyku bozukluğu sorunundan mustarip olan kişiler aslanpençesi çayını bir tedavi yöntemi her gün düzenli olarak tüketip uygulayabilirler. 

Aslanpençesi Çayının Cilde Faydaları

Aslanpençesi bitkisinin içerisinde bulundurduğu yüksek antioksidan maddesi açısından oldukça zengin olduğu için pek çok kişi tarafından mucize bir bitki olarak nitelendirilir. Bu özellikleri sayesinde, yaşlanmaya sebep olan bir takım hastalıkları önler ve sağlıklı hale getirir. Eğer kendinizi kötü hissedeceğiniz bir cilt hastalığınız ya da cilt üzerinde oluşan leke ya da hoş olmayan bir durum varsa cilt durumunuza göre aslanpençesi bitkisini çay yapıp içerek ya da maske şeklinde kullanabilirsiniz. Aslanpençesi bitkisini çay şeklinde suyla kaynatma egzama gibi pek çok ciddi hastalıkların tedavisinde ya da arı sokması, böcek ısırması gibi oluşan basit kızarıklıkları tedavi etmek için mükemmel bir cilt losyonu olarak kullanılır. Aynı zamanda da kesikler, yaralar, dış yaralar ve böcek sokması gibi türlü cilt problemlerini iyileştirmek amacı için de kullanılabilir.

Aslanpençesi Çayı Nasıl Yapılır?

Aslanpençesi çayını hazırlamak için, bir bardak su kaynatılır ve iyice öğütülen bir kaşık aslanpençesi bitkisi bu kaynattığınız sıcak suyun içerisine eklenir. Bu karışımı bir gün içerisin de 2 ya da 3 kez tüketebilirsiniz.

Adet Düzensizliği İçin Aslanpençesi Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1/2 su bardağı aslanpençesi otu
 • 1/2 su bardağı kırmızı ahududu yaprağı
 • 1/4 su bardağı melisa otu

Hazırlanışı: 

 • Otları kuru ve temiz bir kavanoza koyun ve iyice karıştırın. 
 • Bu şekilde her çay hazırlandığında kavanozdan alarak kullanılabilir.
 • Bir fincan çay yapmak için, ihtiyacınız olan 1 çay kaşığı ot karışımıdır.
 • İyice demlemek için, yaklaşık 5-10 dakika 1 çay kaşığı karışımla 1 bardak suyu demleyin.
 • Eğer adet döneminiz yaklaşıyorsa bir hafta önceden çayı içmeye başlayın.
 • Ağır kramp ile ilgili sorunlar varsa, (sıcak ya da buzlu) bir fincan çayı her gün düzenli olarak içmeyi deneyin. (1 ay boyunca)

Sivilceler İçin Aslanpençesi Çayı Tarifi

Uygulanışı:

 • Taze aslanpençesi yapraklarını çiçekli saplarıyla beraber toplayın ve bir meyve suyu sıkacağına koyun. 
 • Ezilmiş otları bir tülbent içine yerleştirin ve tülbentten geçirerek suyunu sıkmak için yeterli miktarda su ekleyin. 
 • Suya pamuk batırın ve enfeksiyonlu bölgeye uygulayın. 
 • Cilt üzerinde kurumaya bırakın. Aslanpençesi çayı büyük gözenekleri kapatmaya yardımcı olacaktır.

Çiller İçin Aslanpençesi Çayı Tarifi

 • Çilleri soldurmak için yeni çekilmiş aslanpençesi suyunu kullanmak ve cilt üzerine hafifçe sürün. 
 • Bu tedavinin etkili olabilmesi için uzun bir süre boyunca devam etmesi gerekmektedir, ama sonunda oldukça etkili ve iyi sonuçlar gözlemlenecektir.

Aslanpençesi Çayının Zararları

 • Hamilelikte ve emzirme döneminde aslanpençesi çayı tüketimi

Eğer gebe kalma ihtimaliniz varsa, gebeyseniz ya da emzirme döneminde olan bir anneyseniz aslanpençesi çayını tüketmekten kaçınmalısınız. Aksi halde hem kendinize hem de bebeğinize zarar verecek durumlar yaşayabilirsiniz.

 • Eğer aslanpençesi çayını içtikten sonra üzerinizde bir yorgunluk, bitkinlik ve zayıflık hissediyorsanız bu çayı içmeyi en kısa zamanda durdurmalısınız ve bir doktora başvurmalısınız.
 • Bütün bitkisel karışımlardan oluşan çaylarda olduğu gibi aslanpençesi çayını da tüketmeden önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

NOT: Diğer tedavi amaçlı kullanılan ilaçlarla beraber aslanpençesi çayı tüketildiğinde bir takım etkileşimlerin yaşanmasına sebep olabilir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. 

Tavsiyeler

 • Aslanpençesi çayı tüketirken bazı tavsiyelere ihtiyacınız olabilir. Mesela şeker hastaları ve obezite probleminden mustarip olan kişilerin düzenli olarak tüketmeleri için tavsiye edilmektedir. Aynı çayı eğer anksiyete problemiyle mücadele sürecine yardımcı olmak için tüketmek istiyorsanız 5 ila 10 dakika kadar bir süre demlenmeye bırakmalısınız.
 • Zayıf kaslar ya da doğru beslenmesine rağmen kilo alamayan kişiler için gün içerisinde en fazla 2 bardak aslanpençesi çayı içmeleri bu durumu düzeltmek için tavsiye edilmektedir.
 • Amenore gibi durumlarda çay daha konsantre olmalı ve demleme süresi çok daha uzun (yaklaşık 15 dakika) olmalıdır.
 • Yaşanan adet bozukluklarının düzene girmesi ve tedavisi için, 4-5 dakikalık bir infüzyon önerilmektedir.
 • Dışarıdan gargara olarak uygulamak için, bir bardak suyun içerisine yaklaşık 3 kaşık aslanpençesi otu katılarak suyla yumuşatılır ve su gargara olarak kullanılır.

Sonuç

Sizlere bu yazımızın içeriğinde aslanpençesi çayının yararları ve  aslanpençesi çayının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Aslanpençesi çayı nasıl yapılır tarifi ve aslanpençesi çayı neye iyi gelir sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. Aslanpençesi çayı kullananların  aslanpençesi çayı zayıflatır mı,  emziren anne aslanpençesi çayı içebilir mi, uyku yapar mı, ödem söktürür mü, aslanpençesi çayı günde kaç kez içilir, aslanpençesi çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt vermek istedik.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem