Arpacığa Ne İyi Gelir?

A+
A-
Arpacığa Ne İyi Gelir?

Bu yazıda arpacığa ne iyi gelir, nasıl geçer faydalı bilgiler yer almaktadır. Arpacığa kesin çözüm arayanlar arpacığa ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, arpacık sarımsak, iç arpacık için ilaç, arpacık ne kadar sürede geçer sorgulaması yapmaktadır.

Arpacığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

Arpacık Nedir?

Arpacık, sivilce gibi görünen göz kapağının kenarında oluşan kırmızı renkte ve acı veren bir yumrudur. Arpacıklar genelde irin ile doludur. Arpacıklar genelde göz kapağınızın dış kısmında oluşur. Ancak bazen göz kapağının iç kısmında da oluşabilir.

Çoğu durumda, birkaç gün içinde tamamen kaybolmaya başlamaktadırlar. Bu arada, göz kapağınıza sıcak bir bez uygulayarak ağrıyı veya rahatsızlığı rahatlatmak mümkün olabilmektedir.

Arpacığın Nedenleri

Arpacıklara genellikle stafilokok enfeksiyonu neden olur. Staphylococcus bakterileri deride herhangi bir zarar vermeden yaşar.

Gözün dışındaki arpacıklar

Göz kapağının dışındaki arpacık aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • Bir kirpik folikülü – bunlar cildinizdeki küçük deliklerdir ki tek tek kirpiklerde büyür
 • Sebase (Zeis) bezi – bu bez kirpik folikülüne yapıştırılır ve sebum adı verilen, kurumasını önlemek için kirpiği yağlayan yağlı bir madde üretir.
 • Apokrin (Moll) bezi – bu ter bezi kirpik follikülüne boşalır ve gözün kurumasını önlemeye yardımcı olur.

İç kapaktaki arpacıklar

 • Mikrobik bezlere enfekte olduğunda iç arpacık oluşabilir. Bu bezler göz kapaklarında bulunur ve gözünüzü kaplayan gözyaşı filminin bir bölümünü oluşturan yağlı bir sıvı üretirler.
 • Meibomian bezleri tıkanırsa, enfekte olabilecek bir kist gelişebilir. 

Arpacığın Belirtileri

Arpacığın semptom ve bulguları aşağıdakileri içerir:

 • Üst veya alt göz kapağında topak
 • Göz kapağının lokalize şişmesi
 • Ağrı
 • Kızarıklık
 • Dokunmada hassasiyet
 • Göz kapağı marjlarının kabarması
 • Gözde yanma
 • Göz kapağının sarkması
 • Gözde kaşınma isteği
 • Bulanık görme
 • Gözdeki mukoza deşarjı 

Arpacığın Tedavisi

Çoğu durumda, arpacık özel tedavi gerektirmez. Arpacık genellikle kendiliğinden kaybolur. Tekrarlamalar sık görülür. Hala devam eden bir durum söz konusu olduğunda, doktorunuz aşağıdaki gibi tedaviler önerebilir:

 • Antibiyotikler

Doktorunuz göz kapağınıza uygulanacak antibiyotik göz damlaları veya topikal antibiyotik kremi reçete edebilir. Göz kapağınızın enfeksiyonu devam ederse veya göz kapağınızın ötesine geçerse doktorunuz tablet veya hap şeklinde antibiyotikler önerebilir.

 • Baskıdan kurtulmak için cerrahi

Arpacı eğer temizlenmiyorsa, doktorunuz irinin boşaltılması için küçük bir kesim yapabilir. Bu iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur, ağrı ve şişmeyi hafifletir.

Arpacığa Ne İyi Gelir Bitkisel

Arpacığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir;

 • Sıcak kompres

Göz kapağının etkilenen alanına sıcak bir kompres uygulamak en iyi ilaçların biridir. Sıcaklık bu alandaki dolaşımı artıracak ve irinin kendi kendine akmasına yardımcı olacaktır. Ağrı ve şişme gibi belirtileri de azaltacaktır.

 • Yeşil çay

Yeşil çay, ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltıp arpacığı küçültmeye yardımcı olan doğal antiinflamatuar bileşikler içerir.  Ayrıca, enfeksiyonların tutulmasında etkili olan tanik asit bakımından zengindir. İyileşme ve rahatlamaya katkıda bulunan çeşitli besin maddeleri ve antioksidanlar içerir.

Yeşil çay poşetini ılık suya birkaç dakika daldırın. Fazla suyunu çıkarın ve sıkın. Gözlerinizi kapatın ve etkilenen göz kapağı üzerinde nemli çay torbasına basın. Beş dakika yerinde tutun. Arpacık boyutu azalana ve ağrı yok oluncaya kadar bunu birkaç kez tekrarlayın.

 • Kişniş tohumu

Kişniş tohumları antiinflamatuar özellikleri nedeniyle arpacık için geleneksel bir ev tedavisidir. Bu tohumlar ağrı, kızarıklık ve şişme olaylarını azaltarak birkaç gün içinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bir fincan suya bir çay kaşığı kişniş tohum ekleyin ve kaynatın. Altını kapatıp suyun soğumasını bekleyin. Etkilenen göz bölmesini yıkamak için bu suyu sıkın ve kullanın. Rahatlama olana kadar bunu iki ya da üç kez yapın. 

 • Hintyağı

Hintyağı, yüksek antiinflamatuar özelliklere sahiptir ve arpacık ilgili yaygın ağrıya yatıştırmanın eşsiz bir kaynağıdır. Enjeksiyonları azalttığı bilinen başka bir antiinflamatuar olan zerdeçalla karıştırıldığın, arpacığın boyutunu daha da küçültmeye yardımcı olacaktır. Doğruca yerine uygulamadan önce arpacığı ılık suyla temizleyin. Arpacık yok olana kadar günde üç kez tekrarlayın.

 • Elma sirkesi

Bir başka popüler çare, arpacıklar için elma sirkesidir. Sirke güçlü bir antibakteriyel ajan ve antiseptiktir. Arpacığa sirke ve su çözeltisi koymak ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve elbette arpacığın çirkin görünüşünden kurtulursunuz. Sirkeyi suda inceltin ve iyileşene kadar günde üç kez doğrudan arpacık üzerine uygulayın.

 • Zerdeçal

Bu baharat mükemmel şifa güçleri ile bilinir ve arpacıkta hızlı rahatlama sağlar. Bir çay kaşığı zerdeçalı 2 bardak suya koyup kaynatın. Çözelti orijinal miktarının yarısına düşene kadar kaynatın. Ardından, tüm zerdeçal granülleri çıkarmak için bu preparatı birkaç kez ince bir gazlı bezden geçirin. Kalan sıvıyı günde 2 – 3 kez göz damlası olarak kullanın.

 • Pazı

Pazı yapraklarını yıkayın ve sonra onları beş dakika boyunca biraz su ile ısıtın. Sıvıyı süzün ve soğumaya bırakın. Bunu doğrudan etkilenen bölgeye, göz kapakları üzerine göz kapaklarınız kapalı olacak şekilde yarım saat uygulayın. Bunu üç kez arpacık yok olana kadar tekrarlayın.

 • Maydanoz

Bir avuç maydanoz üzerine kaynar su koyun. Karışımı 10 dakika bekletin. Karışıma temiz bir bez batırın, gözlerinize su ile nemlendirilmiş bu bezi yerleştirin. 15 dakika boyunca dinlendirin. Bunu yatmadan önce de tekrarlayın. Bu karışım aynı zamanda göz çevresindeki şişkinlikten kurtulmak için de iyidir.

 • Sarımsak

Sarımsak suyunun, antibakteriyel özellikleri sayesinde gözdeki arpacık enfeksiyonunu iyileştirdiği bilinmektedir. Etkilenen alanın üzerine biraz taze sarımsak suyu uygulayın, suyu birazcık acıtabileceğinden göze girmemesine dikkat edin. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın. Ağrıdan kurtulmaya yardımcı olarak şişliği azaltır.

 • Karanfil

Bu, başka bir dezenfektan olup, arpacık üzerinde harikalar yaratır. Karanfilleri ezin. Kirpikteki bir köşeden diğer ucuna uygulayın. Birazda arpacık üzerine uygulayın. Kuruması için beş saat bekletin. Ciddi bir değişim fark edeceksiniz. Karanfil, gözlerinize girerse yanma hissi yaratabilir. Yani dikkatli ol.

 • Patates

Bir patatesi soyun ve kabuklarını arpacıkların üstüne gelecek şekilde göz kapaklarınızın üstüne koyun. En iyi sonucu elde etmek için günde iki kez tekrarlanmalıdır. Bu patates tedavisi bir gün içinde bile iyi sonuç verecektir.

 • Aloe vera

Aloe vera şişmeye ve kızarıklığa yardımcı olur. Aloe yaprağını uzun bir yolla kesin ve kalın iç kısmı etkilenen bölgeye uygulayın. Gerçek aloe vera temin edemediğinizde suyunu da kullanabilirsiniz.

 • Hatmi çiçeği

250 ml suya 1 çorba kaşığı kurumuş hatmi çiçeğinin çiçeklerini koyun. Etkilenen göz kapağına sürmek için soğuduktan sonra içine bez batırıp etkilenen bölgeye nazikçe sürün. Her gün üç kez tekrarlayın.

 • Salatalık

Salatalık gözdeki arpacıklar için bilinen başka bir ev yapımı çözümdür. Tahriş ve acıyı azaltmak için enfekte olmuş göz kapaklarında salatalık dilimlerini yerleştirin. Etkilenen bölge üzerine domates dilimlerini de uygulayabilirsiniz. 

 • Ispanak

Gezegendeki en büyük süper gıdalardan biri olarak ıspanak, dâhili kullanımlar için olduğu kadar harici kullanım için de etkilidir. Biraz ıspanağı sıcak ılık suyla bekletin ve sonrasında suyunu sıkıp yaklaşık yarım saat süreyle doğrudan arpacık üzerine uygulayın. Hızlı sonuç alabilmek için bu işlemi günde üç kez tekrarlayın.

 • Karahindiba

Karahindiba arpacıklardan kurtulmak için iyi bir yöntemdir. Arpacığa neden olan bakterileri savuşturmak ve vücudunuzu temizlemek için mümkün olduğunca çok karahindiba çayı içtiğinden emin olun. Ayrıca, bir torba karahindiba çayı alıp kaynatın, biraz soğumasını bekleyin ve ardından gözlerinizin üzerine sıcak bir kompres olarak kullanın.

Sonuç

Bu yazıda arpacığa ne iyi gelir, nasıl geçer faydalı bilgiler yer almaktadır. Arpacığa kesin çözüm arayanlar arpacığa ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, arpacık sarımsak, iç arpacık için ilaç, arpacık ne kadar sürede geçer sorgulaması yapmaktadır.

Arpacığa ne iyi gelir bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.