Armutun Faydaları ve Zararları

30.08.2013
583
Armutun Faydaları ve Zararları

Armutun faydaları ve zararları nelerdir? Ülkemizde de yetişmekte olan armutun birçok çeşidi vardır. Armut her ne kadar neredeyse her mevsim bulunabilen bir meyve olsa da genelde sonbahar ve kış aylarında çıkmaktadır. Armutun sağlık açısından bilinen birçok faydası vardır. Özellike bol miktarda lif içermesi armutun geniş bir yelpazade sağlığa katkıda bulunmasını sağlamaktadır.

Armut bol miktarda A, C ve Ka vitamini içermektedir. Özellikle preslenerek suyunun çıkarılması A,B1,B2,B3, Bl vitaminlerinden maksimum derecede faydalanmamızı sağlar. Bu yüzden düzenli olarak armut tüketimi birçok fayda sağlar.

Armut içerdiği çok farklı vitamin ve maddeler yardımıyla birçok açıdan sağlıklıdır. Mevsiminde tüketilmesi durumunda değişen hava koşullarının yol açtığı hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Armut kalp sağlığından kan şekerinin kontrol edilmesine, kanserle mücadeleden bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar birçok açıdan sağlığa fayda sağlar. Bu konuyla alakalı son zamanlarda yapılan araştırmalar armutun 33 den fazla farklı soruna şifa olduğunu ortaya koymuştur.

Armutun faydaları şunları içermektedir;

Armut Serbest Radikallerin Düşmanıdır: Armut vücut hücrelerine en fazla zararı veren ve birçok hastalıkların başlıca nedeni olan serbest radikallerle savaşır ve zararlı etkilerini azaltır. İçerdiği bol miktardaki K ve C vitaminleri yardımıyla armut etkili bir serbest radikal kırıcıdır.

Armut Kalp Hastalıklarını Önleyebilir:  Armutun kolesterolü düşürücü özelliği vardır. İçerdiği bol miktardaki lifler kalp sağlığı açısından faydalıdır. Günlük olarak bir miktar armut tüketimi inme riskini %50 oranında azaltır.

Armut Kanseri Önleyebilir: Armut zengin miktarda lif içerdiği için özellikle kolon kanserini önleyebilir. Günde bir armut tüketimi kadınlarda menepoz sonrası meme kanserine yakalanma riskini %34 oranında azaltır.

Alerjik Reaksiyon Yoktur: Armut diğer meyvelerle karşılaştırıldığında alerjik reaksiyona neden olmadığını görüyoruz. Bu yüzden bebekler için de güvenli bir besin kaynağıdır.

Armut Kan Şekerini Düşürür: Yüksek miktarda lifler içeren armut tatlı olmasına rağmen kan şekerini düşürücü özelliği vardır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:  C vitamini açısından zengindir ve etkili bir antioksidandır bu özelliklerinden dolayı vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliği vardır. Bağışıklık sistemi güçlü olan bünye hastalıklarla daha etkili mücadele edebilir.

Kemik Hastalıklarını Önler: Armut kemik sağlığını korumak ve osteoporozu önlemek için vücudun ihtiyaç duyduğu pH seviyesini korur ve günlük kalsiyum miktarını sağlar.

Armut Enerji Verir: Armutun içerdiği yüksek miktardaki glikoz kendinizi yorgun hissettiğiniz anda enerjiye dönüşür ve ihtiyaç duyulan enerjiyi bünyeye sağlar.

Sindirim Sistemini Güçlendirir: Bir orta boy armut, lif ihtiyacının yaklaşık% 20-22’sini karşılayabilir. Lif içeren bütün besinler genelde sindirim sistemi sağlığı için faydalıdır. Özellikle midenin sağlığını korumak ve bağırsakların hareketini arttırmak için yüksek seviyede lif içeren besinler önerilmektedir.

Gebelik Döneminde ve Çocuklar İçin: Hamile kadınların doğumdan sonra kaybettikleri enerjiyi toplamaları için folik asit önemlidir. Gebelik döneminde düzenli olarak kullanılması önerilmektedir.

Bunun dışında emzirme döneminde bebeklerin sağlığı için güvenle tüketilebilir. Sindirim ile alakalı bebeklerde herhangi bir sorun yaratmaz.

Safra Kesesi, Kolit, Artrit, Gut Hastalıklarına Karşı Armut: Armut eğer düzenli olarak tüketilirse safra kesesi sorunlarına, kolit, artrit ve gut hastalıklarına iyi gelebilir.

Armutun Diğer Faydaları

Armut kan basıncını düzenler, ateşi düşürücü özelliği vardır, ateş düşürme işlemi için armut suyu da etkili olabilir, armut artrit ve diğer inflamasyon sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Yaz aylarında nefes darlığı sorunları yaşayanlar armut tüketebilirler, aynı şekilde yaz aylarında boğaz ve solunum sorunları yaşayanlar için de faydalı olabilir. Bütün bunların yanında armut cilt sağlığı için de faydalı bir besin kaynağıdır. Yaygın olarak bakım ve kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Armut cilt hastalıklarını önlemenin dışında, kırışıklıkları giderir, yağlı ciltlere karşı şifa kaynağı olabilir, akneye karşı etkilidir, cildin nemli ve sağlıklı kalmasını sağlar. Bunun yanında dudak sağlığını da koruyabilir, çatlakarı ortadan kaldırır.

Aynı zamanda saç sağlığı içinde faydalıdır. Armut saçların köklerini besler ve kuvvetlendirir, kuru saçlara karşı ekili bir tedavi sunabilir, kıvırcık saçları evcilleştirebilir. Bunun yanında saçlara yumuşaklık katar, saç rengini değiştirebilir.

Armut Suyunun Faydaları

Armut suda çözünebilir lifler açısından mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca zengin miktarda  A, B1, B2, C, E, folat ve niyasin içerir. Ayrıca, kalsiyum, klorür, demir, magnezyum, sodyum ve kükürtten az miktarda bakır, fosfor ve potasyum açısından zengindir.

Bazı çeşitleri diğerlerine göre daha fazla demir içermektedir. Bazı armutlar kahve rengine dönüşmektedir. Bu tür armutlar az miktarda demir içeren türdendir.

 • Alerjik sorunlara neden olmadığı için armut suyu bebekler için iyi bir besin kaynağı olabilir.
 • Kan basıncını düzenleme özelliği olan armut suyu, hem kalp sağlığını korur hem de inme ve kalp krizi gibi riskleri azaltır.
 • Serbest radikallerin etkisini azaltan armut suyu böylece başta kanser olmak üzere bir dizi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
 • Armut suyu yüksek miktarda petkin içerdiğinden dolayı kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olabilir.
 • Armut suyu son derece değerli lifler içerir ve bu özelliği ile kolon sağlığını koruyabilir.
 • Armut suyununun diğer bir özelliği de kabızlığı önleyebiliyor olmasıdır. Bunu yanında genel anlamda sindirim sistemi için sağlıklı bir besin kaynağıdır.
 • Serbest radikallere karşı etkili olan armut suyu kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.
 • Armut suyu enerji vericidir, aynı zamanda yorgun kasları rahatlatır.
 • Glikoz içerdiği için enerji verici özelliği vardır, yorgun bir iş gününden sonra fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlayabilir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla savaşma gücünü arttırır.
 • İltihap ve enfeksiyon sorunlarına karşı etkili olabilir.
 • Nefes darlığı ve boğazlarda meydana gelen tahrişlere karşı armut suyu etkili olabilir.

Armutun Zararları

Normal gıda olarak tüketildiğinde armut insan sağlığı için güvenli bir besin kaynağıdır. Ancak ilaç olarak kullanıldığında güvenilirliği konusunda çok fazla bilgi yoktur.


Özel Önlemler & Uyarılar: Gebelik ve emzirme: Armut gebelik ve emzirme döneminde güvenle tüketebileceğiniz bir besindir. Fakat ilaç olarak kullanıldığında ne kadar güvenliği olduğu konusunda çok fazla bir bilgi yok.


Tavsiyeler

Armut sağlık açısından çok faydalı olması ve neredeyse yok denecek kadar yan etkisinin bulunması her yaşta kişilerin güvenle tüketebileceği bir meyvedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem