Argan Yağı Faydaları

A+
A-
Argan Yağı Faydaları

Argan yağının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Sizler bu yazımızda argan yağının faydalarıargan yağının saça faydalarıargan yağının cilde faydaları nelerdir anlatmaya çalışırken argan yağı kullananlar genelde argan yağı saç uzatır mıargan yağı kirpik uzatırmı, argan yağı nedir sorularına da cevap aramaktadır.

Argan yağının faydaları ve zararları nelerdir konusuna geçmeden önce argan ve argan yağı nedir bahsetmekte fayda var.

Argan Yağı Nedir?

Argan, Afrika kıtasının kuzey bölgesinde yer alan Fas’ta yetişen bir ağaç türüdür. Argan yağı ise bu ağacın tohumlarından elde edilen yağdır. Bu bölgede argan yağı çok eski zamanlardan itibaren sağlık amaçlı olarak yemeklerde kullanılmış ve hala da kullanılmaya devam etmektedir.

Argan Yağı Kullanımı

Argan yağı cilt, yüz, saç ve tırnaklarda kullanımı hakkında bilgileri aşağıda vermeye çalıştık.

 • Argan yağı yüz için kullanımı

Argan yağının daha fazla etki göstermesi için sürülmeden önce yüz güzelce temizlenmelidir. Daha sonra temizlenmiş cilde sadece birkaç damla uygulamak yeterli olacaktır. Gün içinde ya da gece yatmadan önce parmağınızın ucuna damlatıp yüzünüze masaj yapar gibi uygulayabilirsiniz. Cildiniz yağı kısa sürede emer ve daha canlı bir görünüme sahip olur.

 • Argan yağı saç için kullanımı

Yıpranmış saçlarda onarım ve parlaklık sağlar. Saçların kırılmasını önlemek amacıyla kullanılır ve saçları besler. Saçlar kafa derisi ıslanacak kadar argan yağı uygulanır ve yavaş yavaş masaj hareketleri yapılarak yedirilir. Daha sonra saç ılık bir havluyla örtülür ve yarım saat kadar bekletilir.

Argan yağının saça faydaları nelerdir detaylı bilgi için>>

 • Argan yağı tırnaklar için kullanımı

Argan yağı çabuk kırılan tırnak yapısının düzelmesine yardımcı olur. Bir limon sıkılır ve üzerine çıkan su miktarı kadar argan yağı eklenir. Oluşan karışımın içinde on beş dakika boyunca tırnaklar sokularak bekletilir. Haftada bir kez uygulamak sağlıklı ve güçlü tırnaklara kavuşmaya yardımcı olacaktır.

 • Argan yağı vücut için kullanımı

Argan yağı vücuda masaj içinde son derece uygun bir üründür. Duş aldıktan sonra temiz vücuda avuç içinde ısıtılarak uygulanması en etkili sonuçları verir. Vücut tarafından kolayca emildiği için uygulamanın ardından tekrar duş alınmasına gerek yoktur.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Argan yağı içerisinde E vitamini içerir.
 • Bu vitamin cildin kurumasını engeller, cildi nemlendirir ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
 • Kırışıkları azaltarak cildin sıkılaşmasını sağlar.
 • Hamilelik çatlaklarının önlenmesine ve oluşanların geçmesine yardımcı olur.
 • Ciltte oluşan tahriş ve iltihaplanmayı azaltıcı etkisi vardır.
 • Ciltteki sivilcelerin tedavisinde de büyük rolü vardır.
 • Cilde sürüldüğünde yumuşamasına yardımcı olur.
 • Güneş, sigara, stres, çevre kirliliğinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırarak hücrelerin yenilenmesini sağlar ve cildi canlandırır.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı cilt hastalıklarını gidermenin yanında cilt sağlığını korumada da önemli rol oynamaktadır.

 Argan Yağının Zararları Nelerdir?

Ülkemizde daha yeni yeni tanınmaya başlayan argan yağı birçok ülkede eski zamanlardan beri saç ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Şimdiye kadar herhangi bir zararlı yan etkisi bulunmamıştır ancak herhangi bir cilt hastalığından dolayı ilaç veya lazer tedavisi gören hastaların doktorlarına danışarak kullanması sağlık açısından daha doğru olacaktır.

Tavsiyeler

 • Argan yağı tırnaklara iyi gelir mi

Tırnaklarınız zayıflıyor ve kırılıyorsa 1-2 damla argan yağı ile masaj yaparak tırnaklarınızın güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

 • Argan yağı kirpik uzatır mı

Cansız dökülen kirpiklerinize dolgunluk ve sağlık kazandırmak için argan yağı kullanılabilir. Argan yağı kirpik uzatır mı sorusuna argan yağı kullananlar evet cevabını vermekteler.

 • Argan yağı sakal

Günde 1 defa 1-2 damla argan yağını avucunuza alın ve sakallarınıza sürün. Devamlı kullanımlarda sakallarınız güçlenecek ve sağlıklı bir görünüm kazanacaktır.

 • Argan yağı saça nasıl sürülür

Argan yağı saç için kullanımı basittir. Avucunuza bir miktar argan yağı alnın ve saçlarınıza yedirerek sürün. Kepekli saçlar için argan yağı miktarını artırabilirsiniz. Günde 1 defa kullanmak yeterlidir.

 • Argan yağı cilde nasıl uygulanır

Argan yağı cilt için bir miktar alınır ve masaj yaparak vücuda sürülür. Günde 1 defa uylulayabilirsiniz. Kuru cilt yapısına sahipseniz günde 2 defa uygulama yapılabilir.

 • Argan yağı fiyatı

Argan yağının fiyatı 15 TL- 150 TL gibi bir aralıkta satılmaktadır. Argan yağı alırken doğal argan yağı olmasına özen gösterin.

Sonuç

Argan yağının faydaları ve zararları hakkındaki yazımda argan yağının faydalarıargan yağının cilde faydaları, argan yağının saça faydaları ve argan yağı nasıl kullanılır ayrıntılı şekilde anlatmaya çalıştım. Argan yağı kullananların argan yağı saç uzatır mıargan yağı kirpik uzatırmı, argan yağı nedir, argan yağı içilirmi sorularını yanıtlamaya çalıştık.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.