Anason Yağının Faydaları ve Zararları

29.05.2020
1.073
Anason Yağının Faydaları ve Zararları

Anason yağının faydaları ve zararları. Uçucu yağlar arasında yer alan anason yağı antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Farklı birçok anason yağının faydaları ve zararları bulunan anason yağının sağlık açısından yararları da bulunmaktadır. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan anason yağı şifa kaynağı olarak da ifade edilmektedir. Saf anason yağı son derece fazladır. Bu sebep ile anason yağı saf olarak satılmamaktadır. Genellikle farklı yağ ile karışık olarak satışa sunulur. Anason yağı kramplardan romatizmaya kadar birçok hastalığa şifa olarak bilinir. 

Anason Yağı Nedir?

Anason yağı, anason tohumlarından elde edilmektedir. Anason tohumlarının preslenmesi sonrasında yağın çıkışı sağlanmaktadır. Anason yağı son derece pahalıdır. Zor elde edilen bir yağ olan anason yağı bu sebep ile piyasa da saf olarak pek satılmamaktadır. Ülkemizdeki satışında da genellikle farklı yağlar ile karışım olarak satılır. Anason yağını satın alarak sizde faydalarından yararlanmanın avantajlarını elde edebilirsiniz. 

Uçucu yağ kategorisi içinde yer alan anason yağı kuvvetli ve etkili bir kokuya sahiptir. Meyan kökü kokusuna benzer olan koku sebebi ile de esansiyel yağ grubu içinde yer alır. Özellikle hamilelerin ya da hamile kalmayı düşünenlerin anason ve anason yağını kullanmaması önerilmektedir.

Anason Ne İşe Yarar?

Anason yağı anason tohumlarının preslenmesi ile elde edilir. Birçok farklı hastalığa şifa olarak bilinen anason kusma ve mide sorunlarına iye gelmek ile beraber gaz söktürücü özelliği de vardır. Öksürüğün kesilmesine destek olan anason yağı aynı zamanda hıçkırığın giderilmesinde de etkilidir. Güçlü bir kokuya sahip olan anason yağı renksizdir. Asya kökenli olan yağ Akdeniz bölgesinde daha yaygındır.

Uykusuzluğa iyi gelen anason yağının kullanımında ise verilen ölçülere dikkat etmeniz son derece önemlidir. Anason yağı hazımsızlık, bulantı, nefes darlığı, migren gibi birçok hastalığa karşı faydalı olduğu bilinmektedir. Sakinleştirici etkiye sahip olan anason yağı ağrı kesici özelliğe sahip olması ile biliniyor. 

Anason Yağı Nasıl Kullanılır?

Anason yağının kullanımın da belirlenen ölçülere dikkat edilmesi son derece önemlidir. Hangi rahatsızlık için kullanılıyor ise uygun seçime yer açılması oldukça önemlidir. Anason yağının fazla kullanımı son derece sıkıntı yaratarak zararlı etkiye neden olacağı için dikkatli olunması gerekir. Anason yağının farklı yağlar ile kullanılması ise zararlı etkisini arıttırabilir. Anason yağı direk içilerek tüketilen yağ değildir. Rahatsızlıkların çözümünde anason kullanılması ile sağlık sorunlarının çözümlenmesi mümkün olur. Bilinçsiz kullanımında kaçınılması oldukça önemlidir. Anason yağı nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı ise;

 • İshal, gaz, karın ağrısı, kramplar, şişkinlik gibi sorunların giderilmesi için 10 gr papatya ve10 gr anasonu bir bardak suda kaynatarak her gün düzenli olarak tüketebilirsiniz. 
 • Hazımsızlığın giderilmesi için anason yağı kullanımında ise 5 gr anason ve 5 gram badem bir bardak su içine karıştırılır.
 • Mide bulantısında anason yağı kullanımında ise bir çorba kaşığı nane, yarın limon suyu, bir bardak su ve bir çorba kaşığı anason kullanımına yer verilir. 
 • Kabızlık sorununda sorunun çözümü için anason yağı ya da anason çayı kullanımına yer verilebilmektedir. 
 • Anason yağının cilt üzerinde kullanımında shea yağı gibi yağlar ile karıştırılabilir. Anason yağının cilt üzerindeki faydalarından yararlanmanıza destek olurken etkisinin de atmasına yardımcı olacak olan doğru yağ tercihlerine yer açılması önerilir. 
 • Göğüs büyütme ve elastikiyet kazandırma için ise her gün masaj yapılması gerekir. 

AnasonYağının Faydaları Nelerdir?

Anason yağının faydaları sağlık açısından oldukça ayrıcalıklıdır. Anason yağının hıçkırık, gaz, kramp, migren gibi hastalıklara karşı olan faydasının yanı sıra sakinleştirici etkisi de bulunmaktadır. Solunumu kolaylaştırıcı etkisi bulunan anason yağı aynı zamanda ağrı kesici özelliğe de sahiptir. İştahsızlığa ve bulantıya iyi gelen anason farklı kullanım içerikleri ile tüketilebilmektedir. Işıltılı bir cilde sahip olmanıza da destek olan anason aynı zamanda kilo vermeye de destek olmaktadır. 

 

 • Cildi pürüzsüz yapar

 

Cildin pürüzsüz olmasına da destek olan anason yağı cilt lekelerinden sivilcelere kadar birçok sıkıntılı cilt problemine de iyi gelmektedir. Cilt elastikiyetine destek olarak yaşlanma etkilerine karşı da olumlu etki sunan anason yağı aynı zaman anti bakteriyel özelliği de sahiptir. 

 

 • Anason yağı cilt gençleştirir

 

Cilt elastiğinde avantaj sunan anason yağı göğüslerde yaşanan deformasyonun giderilmesin de de etkili olduğu bilinmektedir. Her gün düzenli olarak anason yağı ile yapılan masaj ise sadece deformasyonu değil ayrıca göğüs büyütmeye de yardımcı olan bir uygulama olarak bilinmektedir.

Sağlıktan cilt güzelliğine kadar birçok faydası bulunan anason ve anason yağının ana vatanı Asya olmasına karşın daha çok Akdeniz ülkelerinde üretimine yer açılmaktadır. Anason yağının saf halini bulmak son derece zordur. Bunun sebebi ile saf anasonunun oldukça pahalı olmasında kaynaklanır. Ülkenizde de anasonu saf olarak bulmanız son derece zor. Anason gene aynı özelliğe sahip olan yağlar ile uygun bileşen elde edilerek elde edilir. Bu işlemde sizin ekstra yağ karışımı yaparak tüketmeniz gerekmez. Ekstra yağ bileşeni yaparak tüketmeniz aynı zamanda sağlık açısından da zararlı etkiye sebep olabileceği için önerilmemektedir.

Anason Yağının Cilde Faydaları

Anason yağının insan sağlığı açısından birçok farklı faydası vardır. Anason ve anason yağının kullanımında ise dikkatli olunması ve gerekli olan etkinin elde edilmesi için bu detaylara dikkat edilmesi gerekir. Anason yağının insan bedenini olan faydasının yanı sıra cildinize ve saçlarınıza da faydası bulunur. 

Anason yağı ışıltılı ve sağlıklı bir cilde sahip olmanıza destek olan yağ bileşenine sahiptir. Uygun kullanım detayına yer açarak yağ kullanımına yer verebilirsiniz. Anti bakteriyel özelliğe sahip olan anason yağı böylelikle ciltte oluşan sivilcelerin ve benzerlerin giderilmesine etki eder. Antioksidan etkisi ile hücre yenilenmesine yardımcı olan anason yağı aynı zamanda E vitamini ile de cilt elastikiyetinin artmasını sağlayarak cildin yaşlanma etkileri ile savaşmasına destek olur. 

Cilt lekelerinin giderilmesinde de yardımcı olan anason yağı mantar tedavisinde de kullanılabilmektedir. Anason yağının cilde son derece büyük faydaları bulunur. Bu faydalardan yararlanmak için gerekli uygulama içeriklerine dikkat ederek buna göre anason yağ kullanımına yer açabilirsiniz. 

Saf anason yağının cilde sürülmesi cilde zarar verebileceği için önerilmemektedir. Saf olmayan anason yağının ayrıca göğüs büyütme ya da zaman içinde yaşanan deformasyonların giderilmesinde de etkisi vardır. Bu etkiden yararlanmak için masaj yaparak uygulanması önerilir. 

Anason Yağının Saça Faydaları

Anason yağının sadece insan sağlığına ve cilt güzelliğine değil ayrıca saçlar içinde faydası bulunmaktadır. Saçların daha parlak ve canlı görünmesine destek olan anason yağı ayrıca saçlara hacim kazandıran etkiye de sahiptir. 

Uçucu esansiyel yağlar kategorisinde yer alan anason yağının saça olan faydalarının yanı sıra özellikle bite karşı faydası vardır. Saça uygulanıp beş dakika bekletildikten sonra durulanması ile bitler tamamen yok olur.

Anason Yağının Zararları

Anason yağı birçok faydaya sahip olmak ile beraber bilinçsiz tüketilmesi ise yağın faydasından çok zararına etki edebilmektedir. Anason yağının zararları ise; Anason ağız yolu ile farklı içerikler ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Fakat anason yağının ağız yolu ile alınması önerilmez. 

 • Saf anason yağı son derece pahalıdır. Pahalı olmasının yanı sıra saf anason yağının cilde uygulanması da ciddi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Farklı birçok uygulama da kullanılan anason ise saf halde satılmamaktadır. Ülkemizde de satılı yapılan anason yağları saf olarak satılmamaktadır. 
 • Anason yağının zararları sebebi ile kullanımında dikkatli olunması oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra anason yağının saklanmasında da kuru ve serin yerde bulundurulması gerekir. Uçucu bir yağ olan anason yağının kapağının ise tamamen kapalı olduğundan emin olunması oldukça önemlidir. 
 • Anason yağı aynı zamanda hamilelerde ya da hamile kalmayı düşünenlerde sıkıtı yaratabileceği için kullanmamaları önerilmektedir. Anason yağının bebeklerde kullanımın da ise mutlaka doktor tavsiyesi ile önerilen miktarda kullanımına yer açılması son derece önemlidir. 

Anason Yağının Fiyatı

Anasonun ve anason yağının birçok faydası bulunmaktadır. Anason ve anason yağının faydasından yararlanmak için kullanım detaylarına dikkat edilmesi gerekir. Anason yağını saf olarak piyasa bulmanız son derece zordur. Belli karışım şekliden sunulan anason yağı ise uygun fiyat seçeneğine sahiptir. Anason yağını satın alarak bu faydalarından da yararlanabilirsiniz. Ürün kullanımında dikkatli olunmasının yanı sıra saklama koşullarına da dikkat etmeniz önerilir. Kuru ve serin yerde saklanması gereken anason yağının kapağının ise sıkıca kapalı olduğundan emin olmanız önerilir. Uçucu yağ sınıfı içinde bulunması sebebi ile kapağın açık olması ise yağın tükenmesine etki edebilir. Anason yağı eczane ya da aktarlarda kolaylıkla bulunabilen bir yağ olma özelliğine de sahiptir. Anason yağının fiyatı ise; 24.00 tl gibi rakamlardan başlamaktadır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem