Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

A+
A-
Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?
72 / 100 SEO Score

Görünüşü bakımından birçok meyveden farklı olan ananasın faydaları oldukça fazladır. Tam bir vitamin deposu olan ananas faydaları ve zararları konulu makalemizde merak edilen her şeyi bulabiliyor olacaksınız. Genel olarak dış kısmı dikenlidir. Yeşil yaprakları ve gövdesinde çapraz çizgiler bulunmaktadır. Tropikal meyvelerden biri olan ananas yılın her ayında bulunabilmektedir. Güzel görünümü, tadı ve sağlık açısından faydaları oldukça fazladır. A ve C vitamini açısından zengin olan ananas aynı zamanda kalsiyum ve potasyum deposudur. Ananasın sağlık açısından faydaları aşağıdaki gibidir.

Ananasın Faydaları Nelerdir?

 • Soğuk Algınlığı

İçerisinde bol miktarda C vitamini olmasından dolayı soğuk algınlığına çok iyi gelmektedir. Her türlü gribal enfeksiyon karşısında etkili bir meyvedir. İlaç tedavilerine yardımcı olması çok önemlidir. Bu bağlamda özellikle ananas suyunun faydaları hastalıklarda ön plana çıkmaktadır.

 • Serbest Radikaller

Ananasın serbest radikalleri önlediği bilinmektedir. Vücut için tehlikeli olan serbest radikaller ananas sayesinde önlenmektedir. Kanser ve kalp hastalıklarına neden olan serbest radikallere karşı en etkili savunma silahlarından biri ananastır.

 • Kemik Sağlığı

Kemik sağlığı için ananas tüketilmesi çok önemlidir. Kemiklerin güçlenmesi ve sağlıklı olabilmesi için gereken kalsiyum ve potasyum ananas içerisinde fazlasıyla mevcuttur.

 • Diş Sağlığı

Ananasın diş sağlığı üzerinde olumlu etkileri çok fazladır. İçerisinde bulunan zengin vitamin ve mineraller sayesinde diş sağlığını korumaya yardımcı olur.

 • Sinüzüt ve Boğaz Ağrısı

Bromelain sinüzüti önleyen bir maddedir. Bu madde ananas içerisinde çok fazladır. Bu nedenle düzenli ananas tüketimi hem sinüziti, hem de boğaz ağrılarını önlemeye yardımcı olur.

 • Kanser

Günümüzün en tehlikeli hastalıklarından biri olan kansere karşı korunmak için ananas tüketimi olmazsa olmazdır. Uzmanlar ananas tüketiminin kanser oluşumunu önlemeye yardımcı olduğunu ifade etmektedir.

 • Kalp Sağlığı

Kalp sağlığını tehdit eden serbest radikallere karşı ananas tüketimi şarttır. Bu bağlamda ananas suyu faydaları büyük önem arz etmektedir.

 • Bağışıklık Sistemi

Vücudun direnci bağışıklık sistemine bağlıdır. Bağışıklık sisteminin güçlü olması vücudun sağlıklı olması demektir. Bunun içinde gerekli olan tüm vitamin ve mineraller ananas içerisinde mevcuttur.

 • Hipertansiyon

Ananas ile hipertansiyonu kontrol altına almak mümkündür. Bu tür hastalığı olan kişilere daha çok ananas diyeti önerilmektedir.

Ananasın Cilde Faydaları

Cilt sağlığı yaşam boyu çok önemlidir. Bunu korumak, çeşitli cilt hastalıklarını önlemek ve genç kalmak için doğru gıdaları tüketmek gerekiyor. Doğru besinlerden biri de ananastır. A ve C vitamini bakımından zengin olan ananas cilt sağlığı için çok önemlidir.

Ananasın Saça Faydaları

Daha çok erkeklerin sorunlarındna biri olan saç dökülmesine karşı ananas tüketimi önerilmektedir. İçerisinde bulunan zengin C vitamini sayesinde saç dökülmesini önlemektedir.

Ananas Suyunun Faydaları

Ananas suyunun faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Tatlı ve serinletici özelliği çok fazladır. Artrite karşı çok önemli bir çözümdür. Sindirime iyi gelmesi ve hazımsızlığı gidermesi ananas suyunun faydaları arasındadır. Bunun yanında idrar sökücü olması, kalp sağlığını koruması, adet bozukluklarını gidermesi, kemikleri koruması ve cilt sağlığına iyi gelmesi ananas suyunun faydaları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ananasın Zararları

Bu kadar faydalarından bahsetmişken her şeyin olduğu gibi zararlarından da bahsetmemiz gerekiyor. Bu aşamaya kadar ananas faydaları nelerdir diye merak edenler için gerekli bilgileri vermiş olduk. Şimdi de zararlarına göz atalım.

Ananas Nerede Yetişir?

Ananas meyvesi 30, 29 ve en fazla 45 derecelik sıcaklık alanlarında yetişen meyvedir. Ananas Konya ilimizde de çok fazla yetiştirilen meyvedir. Konya ilimizde hava güzel yani temiz olduğundan dolayı ananas meyvesi yetiştirilir. Kuru ve kirli bir havayı sevmeyen bu meyveyi tekli adetlerde de sipariş verebiliriz.

Ananas Nasıl Yetişir?

Şimdiki paragrafta ise, evde ananas nasıl yetişir konusu açıklamaya çalışacağız. Ananası saksı içinde domates veya biber yetiştirir gibi yetiştireceğiz. Evde ananas meyvelerini yetiştirmek için lütfen aşağıdaki ayrıntıları takip ediniz.

 • Marketten ananas almak: Ananası yetiştirmek için marketten birkaç adet ananas alınız.
 • Taze ananas: Ananasların çürümüş olmaması gerekir. Çürümekte olan ağaçtan çıkan ananas türü yabani olur.
 • Geniş Yapraklı Ananas: Geniş yapraklı olan ananası almak gerekir. 20 veya 25 cm kalınlıklarında olan ananası seçiniz. Aynı zamanda yumuşak dokulu olan meyveyi seçmek gerekir.
 • Geniş bir saksı: Geniş çapa sahip meyve saksısı olmalıdır. Saksı içi kullanışlı ve dikim yapılacak nitelikte olmalıdır.
 • Zaman aşımı: Süs bitkisi olarak da kullanılan ananası saksı içide 25 ay içinde büyütebiliriz. 25 ay içinde mutlaka doğru sulama yapınız.
 • Eldiven kullanımı: Ananası yetiştirmeye karar verdiysek mutlaka eldiven kullanalım.
 • Fide Seçimi: Parmak kalınlıklarında olan fideleri ekime hazırlarız. Geniş bir saksı içine fidesi olan ananası gömeriz.
 • Verimli Toprak Yapısı : Bahçede verimli toprak yapısı varsa ananası çok kolay çoğaltabiliriz. Sağlam ve dayanıklı olmasını meyveler için kaliteli topraklara ihtiyaç bulunur.
 • Geniş bir balkon : Bahçesi olmayanların üzülmesine artık gerek kalmadı. Bahçede veya balkonda artık ananas meyvesi yetiştirilebilir. Bunun için geniş bir balkon olması gereklidir.
 • Sade Renkli Saksılar: Ananası yetiştirmenizdeki amaç eğer, süs bitkisi olarak kullanmak ise, süs bitkisi olarak da yetiştirilebilir. Bunun için de çok sade ve renksiz olan saksıları almak gerekir. Ananasın kendisi zaten çok fazla süslü olan bitkidir. Görünümü çok hoş ve süslüdür.
 • Meyvenin Katı Kısımları: Meyvenin katı kısımlarını çok iyi ayırmak gerekir. Katı kısımları dallardan ayırmak gerekir. Geniş yapraklı ve kalın dokulu ağaçlardan meydana gelen ananas yetiştirilmesi kolaydır.
 • Kabuk soyumu: Ananası dikmeden öncesinde meyvenin kabuklarını soyalım katı kısımlarını ayıralım. Bu işlemi kalın bıçaklar ile yapalım. Dallarını toprağa yavaş şekilde serelim. Katı kısımları ile birlikte kendi dallarını dikmek gerekir.
 • Yaprak Ekimi: Yaprak kök kısımları toprak ile bütünleşik olmalıdır. 24 veya 36 ay arasında büyüyen ananas sıcak ve güneş gören yerde durmalıdır.
 • Filizlenmesi için doğru zaman: Filizlenmesi zaman alır. İlgili meyvenin büyümesi için genelde içinde bulunduğumuz Kasım ayı seçilir.
 • Güneş Işığı: Ananasları mutlaka uygun güneş alan bir yere koymak gerekir. Güneş ışığı çok önemlidir.
 • Sulama İşlemi : Sağlam ve dayanıklı olmasını istediğiniz ananasları en az iki günde bir sulayınız. Eğer bir bahçeniz var ise hafta en az 6 kere sulama yapınız.

Ananas Nasıl Kesilir?

Ananas Kesme Makinası

Özellikle marketlerde ananas kesme makinaları karşımıza çıkmaktadır. Bu makinalarla tercih ettiğiniz ananaslar hızlı ve pratik bir şekilde kesilebilmektedir. Özel olarak üretilen bu makina ile ananası çok hızlı bir şekilde kesebilir ve dilimleyebilirsiniz. Bunun dışında ananas kesme makinası olmayanlar bıçak yardımı ile ananası kesebilir ve dilimleyebilirler.

Bıçak İle Kesme

Ananas makinası olmayanlar için bıçak ikinci bir alternatiftir. Bıçak ile ananaslar sanıldığından çok daha kolay bir şekilde kesilebilmektedir. Bıçakla ananas kesmek için şu aşamaları takip etmeniz tavsiye edilmektedir.

 • Yaprakların Ayrılması: İlk olarak ananas üzerinde bulunan ve palmiyeye benzeyen yaprakları ayırmalısınız. Gövde ile yaprakların başladığı kısımdan ortası hafif oyuk olacak şekilde bıçakla kesmelisiniz. Hafif çukurlu kesilmesi daha doğru olacaktır.
 • Dış Kabuğun Kesilmesi: Bir sonraki aşamada dış kabuğun kesilmesi gerekiyor. Bunun için de ananası dik konuma getirmeniz gerekiyor. Yukarıdan aşağı olacak şekilde ananası boyuna kesmelisiniz. Bu aşamada çok ince kesilmesi ve meyvenin çöpe gitmemesi büyük önem arz etmektedir.
 • Meyvenin Dilimlenmesi: Yapraklarından ve kabuklarından ayrıldıktan sonra ananas yenilebilir hale gelecektir. Yaklaşık 1 parmak genişliğinde enine dilimleyerek servis edilebilir. Ya da küp şeklinde de doğrayarak servisini yapabilirsiniz.

Evde Ananas Nasıl Soyulur

 • Sıcak suda bekletme: Bizler ananas kabuklarını soymadan öncesi, meyveleri sıcak suda bekletebiliriz. Sıcak suda bekleyen ananas kabukları kolayca dışarı atar. Mor, siyah, krem, beyaz, gri, kahve gibi olan renklerdeki bıçaklar ile meyveyi kolayca soyacağız. Umarız kadınların en çok merak ettikleri ananas nasıl soyulur sorusuna etkili ve özel cevap almış olmuşsunuzdur.
 • Büyük ev aletleri ile: Mutfaklarda kullanılan küçük ya da büyük boy kesici, doğrayıcı ve dilimleyici olan ev aletleri ile kısa sürede ananas meyvesini soyarız. Büyük ev aletlerini kullanmak size zamandan tasarruf ettirir. Hem de bıçak kullanarak elinizi kesmeniz gibi bir sorunun önüne geçer.
 • Kalın Meyve Bıçakları : Kalın uçlu olan meyve bıçakları ananas gibi kalın kaplı olan meyvelerin daha hızlı soyulmasını sağlar. Kalın meyve soyacakları ile ananas soyma zamandan tasarruf etmenizi de sağlar. Özellikle açık ve beyaz renkte olan kalın meyve soyucular işimize yarar. Kalın uçlu ananas soyucu ürün fiyatı 5 TL gibi bir fiyatla oldukça uyguna satılıyor.
 • Eldiven Kullanarak Kabuk soymak: Bazı alışveriş sitelerinde satılan ananas doğrayıcı bıçakları kullanarak meyveyi soyarız aynı zamanda elinize muhakkak eldiven takmanız gerekir. Kişilerin daha uygun maliyetlerle alacakları eldivenler ve bıçaklar yardımı ile ananası çok kolay soyarız.
 • Parmak ile soyma: Parmaklarımız ve ellerimiz ile de meyveyi soyabiliriz. Ellerimiz ve tırnak içerisinde gizli kalan mikroplar olabilir. Bizler elimizi ve tırnağımızı güzelce dezenfekte ettikten sonra ananası soymaya başlayalım.
 • Meyve Sıkacakları: Son zamanlarda üretilen meyve sıkacaklarını kullanarak ananası soyabiliriz.
 • Mutfak Önlüğünü Kullanmak: Mutfak önlüğü kullanmadan kesinlikle soyulmaması gereken meyvedir. Ananası soyarken ellerinizde yapışıklık hissi olabilir. Bunun için muhakkak önlük kullanmak gerekir. Mutfakta olan her bir ürünü kullanarak bu işlemi yapabiliriz.
 • Falçaya ile soyma: Hanımların kullanımlarına uygun olan falçalatalar ile de ananası soyarız. Bu işlemi yaparken lütfen dikkatli olunuz.
 • Elektrikli Cihazlar: El ile kolayca çalışan veya elektrik ile çalıştırılan katı meyve sıkacaklarını da kullaananasak ananas soyabiliriz. Katı meyve sıkacakları ananas suyunun çıkması için için de etkili ve çok yardımcıdır.

Ananas Nasıl Yenir

Aşağıdaki maddeler ananas nasıl soyulur ve yenir sorusunu yanıtlayacak kalitededir. İlgili sorunun yanı sıra makalemiz, ananas nasıl kesilir ve yenir sorusu içinde aydınlatıcı niteliktedir.

 • Kabukları Soyulup : Kabuklarını soymak için ananası bir tencere içinde olan sıcak suda bekletmek gerekir. Sıcak suda bekleyen ananas kabukları sizi yormadan çok daha kolay soyulur.
 • Suda Haşlama: Birçok meyvede olduğu gibi ananası da kaynar su içinde kaynatıp hoşaf haline getirerek yiyebiliriz. Yani meyveyi ezerek tüketmek için sıcak ve çok kaynar suda bekletmek ve meyvenin suyunu çıkarmak gerekir.
 • Limon ile bekletme: Meyvenin yumuşaması ve olgunlaşması için daha öncesinde limonlu suda bekletmek ve daha sonrasında yemek gerekir.
 • Rendeleyerek: Limonlu suda bekletilen meyve suyu kaynatılarak tüketilir. Kabukları soyulan meyveyi bir rende yardımı ile ufak dilimlere ayırıp üstüne bal koyarak tüketiriz.
 • Ananası Şeker ile birlikte tüketme: Ananas meyvesi içindeki maddeden dolayı biraz ekşimsi bir tada olabilir. Ananas içinde bulunan ekşi tadı yok etmemiz için şeker ilavesi yapmamız gerekir.

Aşağıdaki maddeler, ananas nasıl yenir tarifi konusu için bilgi verecektir. Ayrıca, ananas nasıl soyulur yenir konusu içinde bilgi alacaksınız.

 • Haşlama Yöntemi: Suda haşladıktan sonra kendi kabuklarını atar. Ananası yemek için kabuklarının yumuşatılması yöntemi çok kullanılır. Yani kabuklarını kaynar su içinde haşlamak mantıklıdır. Vitamin ve mineraller açısından yardımcı olan meyvenin suyunu içmek de vücut için çok faydalıdır.
 • Bıçak yardımı ile kabuklarını soyma: Kalın bıçaklar yardımı ile soyulması gereken meyvedir. Kabukları soyarız ve sonra meyveyi güzelce yıkayarak tüketmemiz gerekir. Çam ağaç biçiminde olan ananası kalın bıçaklar kullanarak soyabiliriz.
 • Güneşte bir süre bekletme: Uzun süre de güneşte bekletilmesi gerekli olan ananas olgunlaştıktan sonrasında tüketilmesi gerekli olan meyvedir. Ananası olgunlaşması için belirli bir zaman lütfen güneşte bekletiniz. Tropikal görünümde olan ananası tüketmek için sıcak çok önemlidir.
 • Sıcakta bekletme: Tropikal görünümde meyveleri tüketmek için gerekli olan kurallara dikkat etmek çok önemlidir. Bunlardan birisi de güneşte meyvenin tüketilmeden önce bekletilmesi gerektiğidir. Meyve eğer güneş ışıklarından gelen ve çok yararlı olan D vitaminini alır ise çok daha sağlıklı bir depo haline gelecektir.
 • Diğer meyveler ile tüketme: Ananas ve kivi birbirine çok yakışan meyvelerdir. Genelde bazı insanlar ananası tek başına tüketemezler. Tadını hiç bilmeyen kişiler ilk süreçte bu meyveyi kivi ile birlikte tüketmelidir. Kivi ananas meyvesi ile tat açısından uyumlu olan yiyecektir.
 • Pekmez ile birlikte tüketim : Ananas kan yapan meyvelerdendir. Ananası rendeledikten sonra ekşi tadını yok etmek için üstüne armut pekmezi ilave edelim. Pekmez ile birlikte tüketilen ananası armut pekmezi veya dut pekmezi ile birlikte tükebiliriz. Vücut için olmazsa olmaz olan andioksidan içerikli olan meyveyi birçok kişi bu şekilde tüketiyor.

Ananas Diyeti Nasıl Yapılır?

Diyetin yoğurt ve ananas içerikli olduğunu belirtmek istiyoruz. Ayrıca ananas diyeti yapanlar vücutta meydana gelen fazlalıkları yok ettiği için süreçten memnun olduklarını belirtmektedirler. Bu nedenle ananas diyeti ile zayıflayanlar sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Aşağıda herkes için faydalı ve her yaş için uygun olan ananas yoğurt diyeti listesini bulabilirsiniz.

Ananas Diyeti 1

Sabah kahvaltısı Ananas Diyeti 120 kalori

 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • Bir dilim diyet ekmek ile birlikte pekmez ve tereyağı
 • 1 adet taze ananas
 • Maydanoz ve dereotu salatası
 • Demlenmiş taze yeşil çay
 • Ev yoğurdu

Öğlen Öğünü Ananas Diyeti 180 kalori

 • Haşlama tavuk sebze yemeği
 • Bolca yeşillik
 • 1 adet taze ananas
 • 1 kase taze yoğurt
 • 5 dilim peynir
 • Yeşil zeytin

Akşam Öğünü  Ananas Diyeti 260 kalori

 • Brokoli çorbası
 • 2 dilim çavdar ekmeği
 • 3 adet taze ananas
 • 1 kase taze yoğurt
 • Haşlanmış bakla yemeği
 • Armut, muz ve kavun

Ananas Diyeti 2

Ananas diyeti kadınların vücuttaki fazlalıkları yok etmek için uyguladıkları ideal olan bir diyettir. Özellikle basen ve kalça bölgesini düzene sokmak için ananas ve yoğurt içerikli olan diyeti uygulayabiliriz. Bu noktada belirtmek istediğimiz en önemli detay ise ananas isimli meyvenin bağırsakları çalıştırma özelliği olduğudur. Meyve her zaman vücudu dengede tutar. Fakat bu diyeti spor yaparak uygulamak gerekir. Haftada en az üç gün uygulamak gereklidir. Basenlerimizi yok etmek ve kilo vermek içinde uygulanacak olan ananas diyeti listesi aşağıdaki gibidir.

Ananas Diyeti 1. Gün Toplam 180 kalori

 • 1 adet taze ananas
 • Haşlama sebze yemeği
 • 1 kase taze yoğurt
 • 1 fincan Türk kahvesi
 • Çok az diyet makarna
 • Türk lokumu
 • 1 Paket ananas suyu

Ananas Diyeti 2. Gün Toplam 550 kalori

 • Kalamar veya karışık ızgara balık
 • Brokoli çorbası veya balık çorbası
 • 2 dilim çavdar ekmeği
 • 2 adet taze ananas
 • 2 dilim kepek ekmeği
 • Sütlaç isteğe göre

Ananas Diyeti 3 . Gün Toplam 450 kalori

 • Maydanoz ve roka içerikli salata
 • 1 adet haşlanmış yumurta
 • 5 dilim peynir
 • Yeşil çay
 • 2 adet taze ananas
 • 2 kase yoğurt
 • Yoğurt üstüne dizilen taze nane yaprakları

Ananas Diyeti 4 . Gün Toplam 450 kalori

 • Brokoli çorbası
 • Yarım tabak kepekli makarna
 • 2 adet taze ananas
 • 1 kâse bezelye ile karışık yapılan yemek
 • 1 tabak dolusu yoğurt ve bol su tüketelim

Ananas Diyeti 5 . Gün Toplam 350 kalori

 • 2 adet taze ananas
 • Tavuk ve haşlanmış patates
 • Bol yoğıurt
 • 2 dilim çavdar ekmeği
 • Domates, salatalık ve marul
 • Bol su tüketelim
 • 2 dilim çavdar ekmeği

Ananas Diyeti 6 . Gün Toplam 350 kalori

 • Haşlanmış bakla yemeği
 • Naneli yoğurt
 • Yeşilliklerle dolu salata
 • Sebzeli tavuk ve 2 adet taze ananas

Ananas Diyeti 7 . Gün Toplam 250 kalori

 • 2 veya 3 adet taze ananas
 • Tavuk ve haşlanmış patates
 • 3 kase dolusu taze yoğurt
 • 2 dilim çavdar ekmeği
 • Domates, roka, salatalık ve marul

Ananas Kalori

Aşağıdaki maddeler 1 dilim ananas kaç kalori, sorusu için yanıt alabilirsiniz. İlgili sorunun yanı sıra, kuru ananas kaç kalori sorusu içinde bilgiler alabilirsiniz. Siz değerli okuyucularımız tüm bu soruların dışında da bir dilim ananas kaç kalori sorusu içinde yararlı ve unutamayacağınız bilgiler alacaksınız.

 • Ananasın posası: Ananasın posası da alınmaktadır. Posası komposta şekilini alır. Dolayısyla posa olarak tüketilen bu meyve bu şekilde de sağlıklıdır. Toplamda 85 kalori almanızı sağlar. Ananas sağladığı kalori oranı ile vücudun ihtiyacı olan %15 oranındaki proteini destekler.
 • 1 dilim ananas kaç kalori : 60 kalori olan bir dilim ananası her sabah tüketmek gerekir. Ananas tüketmek et tüketmekten bile çok daha iyidir. 1 dilim ananastan gelen kalori sizi gün boyunca ayakta tutmak için yeterli olacaktır. 60 kalori olan bir dilim ananası kahvaltı öncesinde de tüketiniz.
 • 10 gr ananas kaç kalori : 10 gr ananas ortalama 40 kaloriye tekabul ediyor.
 • 5 dilim ananas kaç kalori : 250 kalori olan 5 dilim ananası her sabah tüketmek gerekir. Ananası ceviz ve fındık içi gibi kuruyemişlerle de tüketebiliriz.
 • Kuru ananas kalori miktarı: 45 kalori olan kuru meyve şeklindeki ananası her sabah mutlaka bir avuç olacak şekilde düzenli tüketmek gerekir. Ayrıca kuru ananas sindirimin hızlı çalışmasını sağlar.
 • Kabuksuz ananas kalori miktarı: 65 kalori olan kuru ve kabuksuz meyve şeklindeki ananası her sabah ve akşam mutlaka bir avuç yiyecek şekilde düzenli tüketmek gerekir.
 • Ananas suyu kaç kalori: Su içerikli olan meyvenin kalorisi 45’tir. 45 ve 65 arasında olan ananas suyu kalori olarak yüksektir. Dolayısıyla kişileri uzun zaman hastalıklardan koruyacak nitelikteki orana sahiptir. Su ve elzem içerikli olan bu meyveden 45 rakamından aşağı kalori almanız imkansızdır.
 • Büyük Boy ananas kaç kalori: Her gün günde 1 adet büyük boy ananas tükettiğiniz zaman toplamda 85 kalori alırız. Haftada yaklaşık 20 kalori sağlayan meyve görüldüğü üzere çok sağlıklıdır. Her gün günde 1 adet tüketilen ananas kan şekerini hızlıca dengeler ve 20 veya 35 kalori almanızı sağlar.

Sonuç

Ananasın faydaları ve zararları nelerdir konulu makalemizde, ananas nasıl kesilir ve yenir, ananas diyeti nasıl yapılır ve ananas kalori değeri hakkında bilgiler edinmiş oldunuz. Ananasın faydaları ve zararları konusunda edindiğiniz deneyimleri yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.