Alopesi Areata (Saçkıran) Hastalığı Nedir?

15.09.2015
528
Alopesi Areata (Saçkıran) Hastalığı Nedir?

Alopesi Areata (Saçkıran) Hastalığı Nedir? Yastığınızda, saç fırçanızda veya duş alanınızda çok fazla saç görmeye başladıysanız ya da ayna baktığınızda küçük küçük saç dökülmeleri olduğunu fark ettiyseniz, halk arasında saçkıran olarak da bilinen alopesi areata adlı bir otoimmün bozukluğunuz olabilir.

Otoimmün bir hastalığınız olduğunda bağışıklık sistemi kendi vücudunuza saldırır. Alopesi areata ile saldırıya uğramış saç follikülleri de bu durumun bir sonucudur. Otoimmün bu saldırılar saç dökülmesine, çoğunlukla madeni para boyutu ve şekline sahip saç açılmalarına neden olur. Saç dökülmesi miktarı kişiden kişiye göre farklılık gösterir. Bazı insanlar bu dökülmeleri yalnızca birkaç noktada yaşarken diğerleri çok daha fazla saç kaybeder.

Bu oldukça nadir bir durum olmasına rağmen kafanızdaki tüm saçları (alopesi areata totalis) veya tüm tüyleri (alopesi areata universalis) kaybetme ihtimali de bulunmaktadır.

Her alopesi areata vakası farklıdır. Bazı insanlarda saçlar büyür, ancak daha sonra tekrar yeniden dökülür. Diğerlerinde ise saçlar tıpkı eskisi gibi büyür ve normale döner.

Alopesi areata’lı insanlar tipik olarak, alopesi areata başlangıcında birkaç hafta içinde gelişen pürüzsüz, yuvarlak saç dökülmelerine sahiptir olurlar ve çoğu durumda birkaç ay içinde saçlarda yeniden büyüme yaşanır. Bununla birlikte, alopesi areata birkaç yıl devam edebilir ve bazen saçlar yeniden büyümez.

Alopesi areata nasıl anlaşılır? Yamalar saç dökülmesini oluşturmak için büyür ve birleşebilir. Kafa derisinden birkaç milimetre uzaktaki kırılmış kısa tüyler saç dökülmesinin yamalarındaki genişlemenin kenarlarında bulunur. Bunlara bazen ayva tüyleri de denir.

Kafa derisi saç dökülmesi için en yaygın bölgedir, ancak vücudun herhangi bir bölgesi de etkilenebilir. Birçok kişi için, hastalık yamalı saç dökülmesinin ötesine geçemez. Bununla birlikte, bazı durumlarda saç dökülmesi kapsamlıdır. Bu tür hastaların sayısı az olsa da, kafasındaki tüm saçları (alopesi totalis olarak bilinir) veya baş ve vücudundaki tüm tüyleri kaybeden (alopesi universalis) hastalar da mevcuttur.

Saç dökülmesine ilaveten, alopesi areata oluşan insanlarda el veya ayak tırnağı anormallikleri de gelişebilir. Tırnaklarda birden çok çukur oluşumu en yaygın belirtisidir.

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedenleri

Alopesi areata neden olur? Alopesi areata’nın nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak, geçerli nedenleri biri ailede alopesi öyküsü olmasıdır. Yaklaşık olarak alopesi areata hastası olan 5 kişiden 1’inde ailenin alopesi öyküsü bulunmaktadır.

Alopesi areata’nın bir otoimmün hastalık olduğu düşünülmektedir. Bu, bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı vücut dokusunu saldırdığında ve yok ettiğinde ortaya çıkar.

Alopesi areata erkeklerde, kadınlarda ve çocuklarda görülür. Birkaç kişide, hastalık, gebelik veya travma gibi önemli bir hayat olayından sonra saç dökülmesi meydana gelebilir.

Alopesinin diğer formları şunları içerir:

  • Alopesi areata – saçların yama şeklinde dökülmesi
  • Alopesi totalis – kafa derisindeki tüm saçların kaybedilmesi
  • Alopesi universalis – tüm vücut tüylerinin tamamen kaybedilmesi

Alopesi Areata (Saçkıran) Tedavisi

Alopesi areata nasıl geçer? Şu anda alopesi areata problemi yaşayan herkes için olumlu ve kesin sonuç veren hiçbir tedavi yöntemi mevcut olmasa da, bazı tedaviler bazı insanlar için etkili olabilmektedir. Sahip olduğunuz alopesi areata türüne, yaşınıza ve saç dökülmesinin derecesine bağlı olarak, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Tedavinin başlıca hedefleri, bağışıklık sisteminin saldırısını engellemek veya saçların yeniden oluşmasını teşvik etmektir. Bu, özellikle hafif formdaki hastalarda (% 50’den daha az saç dökülmesi) etkili olabilir.

Saç derisinde veya vücudun diğer alanlarında % 50’den fazla saç dökülmesine sahip olanlar için oral (hap olarak alınır) ve topikal (cilde uygulanan) ilaçlar, ayrıca fototerapi veya hafif tedaviler bulunmaktadır.

Alopesi areata için hangi doktora gidilir

Dermatologlar alopesi ya da saçkıranın bulaşıcı bir cilt durumu nedeniyle olup olmadığını belirlemede tanı koyabilir ve tedaviye yardımcı olabilirler. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı ise hormona bağlı saç dökülmesi teşhisinde daha iyi bir seçenek olabilir.

Alopesi Areata (Saçkıran) Ne İyi Gelir?

Alopesi Areata (Saçkıran) Bitkisel Tedavisi

Soğan suyu: Soğan çok yüksek kükürt içerir bu nedenle yeni saçların büyümesini teşvik edebilir. Dolayısıyla günlük olarak soğan suyu tüketimi alopesi için ev ilaçlarının listesine dâhil edilmelidir.

Sarımsak: Mutfakta bulunan ve büyük miktarda kükürt içeren bir başka tanıdık malzeme ise sarımsaktır. Aslında, alopesi için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sarımsaktan alınan besinler saçları uzatabilen kolajen üretimini artıracaktır.

Yumurta: Yumurtalar, saçlarınızın büyümesine yardımcı olan çok miktarda protein içermektedir.

Ginkgo biloba: Otlar söz konusu olduğunda alopesi areata için Ginkgo biloba’dan daha iyi bir şey yoktur. Bu bitki kafa derisinin dolaşımını harekete geçirir ve yeni saçların artmasını sağlar. Bu bitkiyi topikal kullanmadan önce dermatoloğunuzun onayını aldığınızdan emin olun.

Meyan kökü: Gözenekleri rahatlatır ve açar, böylece kafa derisine besin sağlar ve aynı zamanda kafa derisini yatıştırır. Ölü kıllara neden olacak pullanma ve tahrişi ortadan kaldırır.

Yeşil çay: Saponinler, kateşinler ve ayrıca yeşil çayda bulunan antioksidanlar, kafa derisindeki yeni hücrelerin yeniden büyümesine (rejenerasyon) yardımcı olur. Ayrıca, eğer varsa serbest radikalleri ortadan kaldırmaya destek olur.

Hindistancevizi yağı: Hindistancevizi, saçları beslemeye yardımcı olabilecek önemli miktarda besleyici madde içerir. Saçların büyümesini teşvik etmek için idealdir.

Elma sirkesi: Sirke yalnızca saç dökülmesini önlemekle kalmaz aynı zamanda saç büyümesini daha hızlı harekete geçirmek için yardımcı olur. Bu nedenle, alopesi areata için en iyi ev ilaçlarından biridir.

Lavanta yağı: Tıbbi araştırmalar göstermiştir ki lavanta yağı, kafa derisi üzerinde alopesi areata semptomlarını azaltabilir veya durumu tersine çevirebilir. İşlem saç köklerinin tekrar büyümesine yardımcı olur.

Deve dikeni sütü: Bu bozukluk kandaki protein seviyesinin düşük olması nedeniyle oluşmuşsa, deve dikeni bitkisi sütü problemi çözmeye yardımcı olabilir.

Aloe Vera: Bu bitki oldukça uyarıcıdır ve kan dolaşımını vücudun hangi alanı olursa olsun etkili bir biçimde arttırır, ancak özellikle kafa derisi gelişimini ve toparlanmasını destekleme açısından faydalıdır.

Alopesi Areata Evde Tedavi Yöntemleri

Vitamin C: Alopesi areata’nın etkilerini azaltmanın en sağlıklı yollarından biri, turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunan mümkün olduğunca çok C vitamini tüketmektir. Bu meyve ve sebzelerde bulunan diğer mineraller ve vitaminler de aynı zamanda saçın büyümesini ve korunmasını teşvik eder. Böylece saçın dökülmesi yavaşlayabilir veya durum tam tersine dönebilir.

Yüksek Silikonlu Sebzeler: Patates, biber ve salatalık gibi sebzeler, başta derilerinde bulunan yüksek silikon içeriği nedeniyle saç dökülmesini azaltmak için kullanılır. Silikon hem saçları hem de tırnakları güçlendirmesiyle bilinir, bu nedenle vücudunuz alopesi areata’ya ve saç dökülmesine neden olan koşullara karşı daha az duyarlı hale gelir. En iyi sonuç için günde birkaç kez bu sebzelerin kabuğuyla dökülme olan bölgelere masaj yapabilirsiniz.

Islak havlu: Saç dökülmesini azaltmak için bu en basit evde tedavi yöntemi olabilir, çünkü birçok malzemeyi hazırlamak zorunda kalmazsınız. Bir havluyu sıcak suya batırmanız ve suyunu azaltmak için sıkmanız yeterlidir. Havluyla başınızı yaklaşık 10 dakika boyunca örtün ve bu basit yöntemi en az haftada 1 kez uygulayın. Sonuçları iyileştirmek isterseniz havlunuzu ıslatmak için sıcak su banyosuna biraz badem yağı eklemeyi düşünebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem