Alopesi Areata (Saçkıran) Belirtileri

15.09.2015
516
Alopesi Areata (Saçkıran) Belirtileri

Alopesi Areata (Saçkıran) Belirtileri nelerdir? Alopesi areata yani saçkıranın başlangıcında en belirgin semptomu yamalı saç dökülmesidir. Madeni para büyüklüğündeki bölgelerde saçlar çoğunlukla saç derisinden düşmeye başlar. Bununla birlikte, sakal ve kirpikler gibi saç büyümesinin olduğu herhangi bir bölgesi de alopesi areata’dan etkilenebilir.

Alopesi areata nasıl anlaşılır? Saç dökülmesi ani olabilir, sadece birkaç gün içinde veya birkaç haftalık bir dönemde gelişebilir. Saç dökülmeden önce bölgede kaşıntı veya yanma olabilir. Saç kırıkları olan bölgelerdeki saç follikülleri yok olmaz ve folliküllerin iltihabı yatışırsa saç yeniden büyür. Sadece birkaç yerde saç dökülmesi yaşayan insanlar genellikle herhangi bir tedavi şekli olmaksızın kendiliğinden, tamamen iyileşirler.

Alopesi areata sıklıkla asemptomatiktir, ancak bazı hastalar (% 14) etkilenen bölgede yanma hissi ya da kaşıntı geçirmektedir. Durum ilk göründüğünde genellikle aşağıdaki gibi lokalizedir:

 • Tek yerde dökülme – % 80
 • İki yerde dökülme – % 2.5
 • Çoklu dökülmeler – % 7.7

Alopesi areata geliştiren bireylerin yaklaşık yüzde 30’u durumlarının ya daha yaygın hale geldiğini ya da saç dökülmesinin ve yeniden büyümesinin sürekli bir döngü haline geldiğini söylemektedir.

Alopesi areata’dan muzdarip olan hastaların yaklaşık yarısında bir yıl içinde iyileşme görülür, ancak birçoğu birden fazla sayıda saçkıran yaşamaktadırlar. İnsanların yaklaşık yüzde 10’u alopesi totalis veya alopesi universalis geliştirmeye devam etmektedir.

Nadiren, bazı insanlar daha geniş saç dökülmesi yaşayabilir. Bu, genellikle başka türden bir alopesinin göstergesidir, örneğin:

 • Alopesi totalis: Kafa derisindeki tüm saçların kaybı olan alopesi türüdür.
 • Alopesi universalis: Tüm vücudun tüm saçlarının, kıllarının ve tüylerinin kaybedilmesi durumu olan alopesi türüdür.

Alopesi areata el ve ayak tırnaklarını da etkileyebilir ve bazen bu değişiklikler durumun ilerlemekte olduğunun ilk işaretidir.

Tırnaklarda meydana gelebilecek küçük değişiklikler şunları içermektedir:

 • Nokta benzeri çukurlaşmalar görünür
 • Beyaz lekeler ve çizgiler görünür
 • Tırnaklar kaba hale gelir
 • Tırnaklar parlaklığını kaybeder
 • Tırnaklar ince ve parçalı hale gelir

Ek klinik bulgular şunları içerir:

 • Saçların kırıldığını gösteren saç dipleri – saç dökülmelerinin ve kelliğin olduğu bölgenin genelde kenarındaki kısa ve kırılmış saç telleri
 • Kırık saç telleri – kıllar cildin yüzeyine ulaşmadan önce kırılmıştır
 • Saç dökülmesinden etkilenen bölgelerdeki beyaz saçların yeniden oluşması

Alopesi areata yani saçkıran saçların küçük yamalar halinde düşmesine neden olan bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi saç köklerine saldırdığında gelişir ve saç dökülmesine neden olur. Saç derisinde ve vücudun diğer kısımlarında aniden saç dökülmesi oluşabilir. Durum, nadiren tamamen saç dökülmesine ya da alopesi universalis’e neden olur, bazense saçların büyümesini engelleyebilir. Saçlar büyüdüğünde, saçların tekrar düşmesi mümkündür. Saç dökülmesinin ve yeniden büyümesinin derecesi kişiden kişiye göre değişmektedir.

Şu anda alopesi areata için herhangi bir tedavi mevcut değildir. Bununla birlikte, saçların daha çabuk büyümesine destek olan ve dolayısıyla saç dökülmesini önleyebilen tedaviler bulunmaktadır.

Alopesi Areata (Saçkıran) Nedenleri

Alopesi areata neden olur? Alopesi areata otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün vücudun bağışıklık sisteminin vücuda saldırdığı anlamına gelir. Alopesi areata geliştiğinde, vücut kendi saç foliküllerine saldırır. Kişinin genetik yapısı diğer faktörlerle birlikte bu saç dökülmesine neden olur.

Alopesi areata oluşma riskinin daha yüksek olduğu durumlar şunlardır:

 • Tiroid hastalığı veya vitiligo (hafif cilt lekeleri gibi) gibi başka bir otoimmün hastalıklar,
 • Başta atopik dermatit (daha yaygın olarak egzama) ve saman nezlesi (burun alerjileri) olmak üzere astım ve alerjiler,
 • Astım, alerji veya tip 1 diyabet gibi otoimmün bir hastalığı olan aile üyesine sahip olmak

Alopesi Areata (Saçkıran) Tedavisi

Alopesi areata nasıl geçer? Şu anda alopesi areata problemi yaşayan herkes için olumlu ve kesin sonuç veren hiçbir tedavi yöntemi mevcut olmasa da, bazı tedaviler bazı insanlar için etkili olabilmektedir. Sahip olduğunuz alopesi areata türüne, yaşınıza ve saç dökülmesinin derecesine bağlı olarak, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Tedavinin başlıca hedefleri, bağışıklık sisteminin saldırısını engellemek veya saçların yeniden oluşmasını teşvik etmektir. Bu, özellikle hafif formdaki hastalarda (% 50’den daha az saç dökülmesi) etkili olabilir.

Saç derisinde veya vücudun diğer alanlarında % 50’den fazla saç dökülmesine sahip olanlar için oral (hap olarak alınır) ve topikal (cilde uygulanan) ilaçlar, ayrıca fototerapi veya hafif tedaviler bulunmaktadır.

Alopesi areata için hangi doktora gidilir?

Dermatologlar alopesi ya da saçkıranın bulaşıcı bir cilt durumu nedeniyle olup olmadığını belirlemede tanı koyabilir ve tedaviye yardımcı olabilirler. Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı ise hormona bağlı saç dökülmesi teşhisinde daha iyi bir seçenek olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem