Alıç Çayının Faydaları

27.10.2019
3.008
Alıç Çayının Faydaları

Bu yazı alıç çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Alıç çayı kullananlar alıç çayının zararları, alıç çayı zayıflatırmı, alıç çayı yapımı, alıç yaprağı çayı nasıl demlenir, alıç dalı çayı nasıl yapılır, alıç yaprağı saraçoğlu, alıç çiçeği nasıl demlenir sorgulamaları yapmaktadır.

Alıç çayı nasıl yapılır, zayıflatırmı, cilde faydaları nelerdir merak konusudur.

Alıç Nedir?

Alıç bitkisi, güneşli ormanlık alanlarda yetişen ve boyu 5 metreye kadar ulaşabilen gül ailesine ait dikenli bir çalıdır. Alıç bitkisinin çiçekleri mayıs ayında çiçek açmaktadır. Bunlar küçük beyaz, kırmızı, pembe renktedir ve kümeler halinde büyümektedir. Çiçekleri filizlendikten sonra küçük meyveleri oluşur.

Genellikle olgunlaştığı zaman kırmızı rengi alırlar fakat bazen siyahta olabilmektedirler. Alıç bitkisinin yapraklarının şekli oldukça büyüktür ve parlaktır.

Hem halk arasında hem de klinik tıpta yüzyıllardır kullanılan alıç ağacının meyvesi, özellikle sağlığa olan sınırsız faydalarıyla ön planda tutulmuştur. Bununla birlikte çay yapımında kullanılan alıç bitkisinin meyvesi kadar yaprakları ve çiçekleri de oldukça güçlü etkilere sahiptir.

Alıç Çayının Faydaları Nelerdir?

Alıç çayının faydaları maddeler halinde şunları içermektedir:

Antioksidan ve vitamin kaynağıdır

Alıç çayı vücuttaki serbest radikaller tarafından oluşturulan hasarı önlemeye yardımcı olabilecek birçok farklı yararlı antioksidanlar ve aktif bileşikleri içermektedir. Bunlar bazı kanserlerin gelişimine karşı koruyabilmekte, hücreleri anormalliklerden ve hasardan korumaya yardımcı olmaktadır. Alıç çayı bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli olan C vitamini açısından oldukça güçlüdür. Bu çay aynı zamanda küçük miktarlarda vitamin A, bazı B vitaminlerini, potasyum ve magnezyum içermektedir.

Kardiyovasküler sağlığı desteklemektedir

Alıç çayı, geleneksel olarak kalp ve damar bozukluklarını önlemek için kullanılmaktadır. Alıç çayı sahip olduğu antioksidan nedeniyle etki mekanizmasını; kalp ve kan damarlarındaki düz kasların genişlemesini neden olan dilatasyon direncini düşürmek ve kan akışını arttırmak üzerine yoğunlaştırmıştır. Kardiyovasküler yolların açılması sayesinde anjin, ateroskleroz, konjestif kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi kalp rahatsızlıklarının oluşumunu önlemektedir.

Kolesterolü tedavi edebilmektedir

Alıç çayını içmek kolesterol düzeylerinin kontrolüne yardımcı olabilmektedir. Bu bitkisel ilacın arterlerden, kötü kolesterolü kaldırmak gibi bir yeteneği olduğu bilinmektedir. Alıç çayı üzerinde yapılan çalışmalarda bulunan önemli kanıtlar da vardır. Alıç çayı beta-sitosterol olarak bilinen bir bileşiğin yardımı ile gıdayı absorbe etmekte, böylece de kolesterol miktarını azaltmaktadır. Kolesterol düzeylerinin kontrolüne yardımcı olmak için düzenli bir yol olarak günde iki fincan alıç çayı içmek tavsiye edilmektedir.

Sindirime yardımcı olmaktadır

Yemeklerden sonra tüketilen bir fincan sıcak alıç çayı iştah durumunu iyileştirirken yağı kırmaya yardımcı olmakta ve sindirim ile ilgili sorunların çözümünde etkili olabilmektedir. Sahip olduğu sıkılaştırıcı özellikleri ishal ve dizanteri gibi rahatsızlıkların tedavisi için de yararlı olabilmesini sağlamaktadır.

Alıç çayı menopoz belirtilerine yardımcı olmaktadır

Bazı bitkilerin demletilerek vücuda takviye olarak alınması yumurtalıkların erken yaşlanmasını engelleyebilmektedir. Alıç çayı menopoz döneminde kadınların yaşadığı sıcak basması gibi belirtilerin kontrolünü sağlamaya yardımcı olmaktadır. Diğer yandan bu dönemde yaşanan kilo problemleri için de sağlıklı kiloyu koruma amacına destekçi olabilmektedir.

Yüksek tansiyona iyi gelmektedir

Alıç çayının yüksek kan basıncına olan etkileri bilimsel olarak kanıtlanmasa da bitkinin kardiyovasküler sistemi desteklemesi tansiyon ile de ilişkilendirilmiştir. Araştırmacıların iddiasına göre yüksek tansiyon rahatsızlığı olan kişiler alıç çayını yüksek tansiyon tedavisi için de kullanabilmektedir.

Uykusuzluğu tedavi etmektedir

Alıç bitkisi çay formunda tüketilirse sinirleri sakinleştirmekte ve uykusuzluk problemini ortadan kaldırmakta etkili olabilmektedir. Halk arasında kullanılan tedavi yöntemi olarak alıç kan basıncı seviyelerini düşürüp kalbi rahatlattığı gibi aynı zamanda sakinleştirici bir görev de görebilmektedir.

Endişe ve kaygı gibi duygusal problemlere yardımcı olmaktadır

Alıç bitkisi sinir sisteminin işleyişi üzerinde oldukça faydalı, rahatlatıcı bir etkiye sahiptir; aşırı stres ve anksiyete gibi durumları giderici olarak görev görmekte aynı zamanda huzursuzluğu ve sinir çarpıntısını azaltmaktadır. Zihinsel ajitasyon sakinleştiricisi anlamında oldukça faydalıdır.

Enerji vermektedir

Alıç çayı kan akışını desteklediği için vücudun daha enerjik olmasını sağlamaktadır. Bu durum enerji ve uyanıklık seviyelerini arttırmaktadır. Vücudunuzun tüm parçaları rahatça oksijen alabildiği zaman; bilişsel becerileri geliştirmek, enerji düzeylerini yükseltmek ve metabolizmayı en uygun düzeyde çalıştırmak mümkün olmaktadır.

Alıç çayı zayıflatırmı?

Alıç çayı kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Alıç bitkisinin meyveleri vücudumuzdaki ödemin atılmasına destek olarak şiş bir vücuttan kurtulmayı sağlamaktadır.

Alıç Çayının Cilde Faydaları

 • Cilt sağlığına iyi gelmektedir, Alıç çayının antioksidan içeriği özellikle yanıklar, yaralar ve akne için deriye topikal uygulandığında oldukça yararlı olmaktadır.
 • Doğada bulunan organik antiinflamatuar (iltihaplanma karşıtı) gibi bileşenlerin bazıları iyileşmeyen yaralar, egzama veya sedef gibi deri hastalıklarından gelen kaşıntıyı azaltmak için oldukça iyi bir seçimdir.

Alıç Çayı Tarifi

Alıç çayı nasıl yapılır tarifi:

Malzemeler:

 1. Bir çaydanlığın içine 1 su bardağı kaynar suyu dökün.
 2. 1 çay kaşığı kurutulmuş alıç meyvesini suya ekleyin.
 3. Karıştırın ve 8 ile 10 dakika arası demleyin.
 4. Hazırladığınız karışımı süzgeçten geçirin.
 5. Dilerseniz tatlandırmak için bal veya şeker ekleyebilirsiniz.

Hazırlanışı:

Benzer bir şekilde yaklaşık 15 ile 30 dakika süreyle suda bekletmenin ardından 15 dakika boyunca suda kaynatarak kurutulmuş yaprak ve alıç çiçekleri ile sağlıklı bir içecek hazırlayabilirsiniz.

NotAlıç çayını soğutup 3 gün boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. 

Limonlu, Ihlamur Çiçekli Alıç Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı kurutulmuş alıç meyvesi
 • 1/2 çay kaşığı rendelenmiş limon kabuğu rendesi
 • 1 yemek kaşığı kuru ıhlamur çiçeği
 • 2 su bardağı kaynar su

Hazırlanışı:

 • Seramik ya da cam bir demliğe alıç meyveleri, limon kabuğu rendesi ve ıhlamur çiçeklerini yerleştirin.
 • Kaynar suyu ekleyin ve 10 ile 15 dakika arası demlemeye bırakın.
 • Demlendikten sonra isterseniz sıcak veya soğuk içebilirsiniz.
 • Gün içinde 1 ya da 2 kez tüketebilirsiniz.

Serinletici Ballı Alıç Çayı Tarifi

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı alıç meyvesi dilimleri
 • 2 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı ham bal
 • 5-6 adet buz küpü

Hazırlanışı:

 • Küçük bir tencerede 2 bardak su kaynatın. Bu arada herhangi bir kir kalmaması için alıç meyvelerini iyice yıkayıp durulayın.
 • Alıç meyvelerini suya ekleyin ve kısık ateşte 15 dakika pişirin.
 • Cam sürahinin içine alıç çayını dökün. Balı da ekleyip karıştırın. Daha sonra buzları ekleyin ve oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin ya da soğutup servis edin.

Alıç Çayının Zararları

Alıç çayı genelde güvenli olarak kabul edilmektedir ama yine de aşırı miktarlarda tüketildiğinde

 • Bulantı
 • Mide şişkinliği
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi

gibi etkilere neden olabilmektedir.

 • Alıç çayı her ne kadar kalp için faydalı olsa da özellikle bilinen bir kalp rahatsızlığınız ya da kalp rahatsızlığı için kullandığınız reçeteli bir ilaç varsa çayı tüketmekten kaçınmanızda fayda vardır.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde alıç çayı tüketimiHamile ve emziren kadınlarda alıç çayı tüketiminin tamamen güvenli olduğuna dair yeterli bilgi olmadığı için bu dönemlerde tüketiminden kaçınılması tavsiye edilmektedir. 
 • Alıç çayı ne kadar tüketilmeli2 bardak suya 1 tatlı kaşığı attığınız kurutulmuş alıç meyvesi 10 dakika kaynadıktan sonra gün boyunca tüketimi en fazla 3 fincan olarak tavsiye edilmektedir.

Tavsiyeler

 • Alıç meyvesiyle jöle ya da reçel yapabilirsiniz. Akdiken adı verilen meyvelerini pektin özelliğine sahiptir bu nedenle yemeklerinizde sos kalınlaştırıcı olarak kullanabilirsiniz.
 • Kavrulmuş alıç bitkisi tohumuyla lezzetli bir fincan kahve hazırlayabilirsiniz.
 • Uyku öncesi hazırladığınız alıç meyvesi çayı uykunuza yardımcı olacaktır.
 • Eğer kafein takviyesi yapmadan enerji almak istiyorsanız alıç bitkisinin yapraklarını çiğneyebilirsiniz.
 • Hazırladığınız sıcak bir fincan alıç çayını kalp toniği gibi bir tedavi şekliyle kullanabilirsiniz.
 • Eklediğiniz tarçın ve balla çayınızı hem sağlıklı hem de lezzetli bir hale getirebilirsiniz.

Sonuç

Bu yazı alıç çayının faydaları ve zararları hakkında yararlı bilgiler içermektedir. Alıç çayı kullananlar alıç çayının zararları, alıç çayı zayıflatırmı, alıç çayı yapımı, alıç yaprağı çayı nasıl demlenir, alıç dalı çayı nasıl yapılır, alıç yaprağı saraçoğlu, alıç çiçeği nasıl demlenir sorgulamaları yapmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem