Aleo Vera Yağının Faydaları ve Zararları

30.05.2020
1.060
Aleo Vera Yağının Faydaları ve Zararları

Aloe vera yağının faydaları ve zararları.  Aloe vera bitkisinin yapraklarının koparılıp çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle oluşan yağdır. Aloe vera ise etli yapraklarında bolca su depolayan kısa bir bitkidir, genellikle Afrika’da yetişme alanı bulur. Popülerliğini şifasına ve sonsuz faydalarına borçludur, faydaları saymakla bitmez. Kozmetik ürünlerde sık sık kullanılan aloe veranın tarihinin çok eskiye dayandığı söylenmektedir. Antik mısırda kullanıldığı görülmüştür hatta Kleopatra’nın cilt bakımı rutininde bile yer aldığı iddia edilir…

Eğer siz de Aloe Vera Yağı Nedir? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz. 

Aloe Vera Yağı Ne İşe Yarar?

Aloe vera yağı ne işe yarar? Aloe vera bitkisinin kendisi ve yağı yemekten, yüz bakımına hatta yaraların tedavisinde bile kullanılan, şifalı olmasıyla ünlü olan bir bitkidir. Yağını ister yüzünüze, ister saçınıza sürebilir, cilt bakım rutininize dahil edebilirsiniz! Aynı zamanda yemeklere ayrı bir tat verdiği söylenen bu bitkinin nasıl yeneceği, tariflere konulacağı hatta içeceğinin yapılacağı hakkında bir sürü tarif bulunur. Hastalıklara karşı da faydaları çok fazla olan bu bitkinin yağı neredeyse bize her alanda fayda sağlar.

Aloe vera yağını genellikle uygun fiyatlara bakım ürünleri satan yerlerden veya aktarlardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Aynı şekilde aloe vera yağını kendi evinizde tamamen doğal bir şekilde yapmakta gayet basittir:

 • Bir çiçekçiden veya temin edebileceğiniz herhangi bir yerden aloe vera bitkisini satın alın veya kendi evinizde hazırda yetiştirdiğiniz aloe vera bitkisini kullanın. 
 • Aloe vera bitkisinin diğerlerine nazaran daha büyükçe olan yapraklarını makas yardımı ile kesin.
 • Kesilen yaprakları alın ve bir kaba oda sıcaklığında su doldurun. Aloe vera yapraklarını sivri kısımları yukarı bakacak bir şekilde su dolu kaba koyun, kabın içinde yan durmadığından emin olun.
 • Yirmi dakika boyunca yaprakları suda bekletin böylece bitkinin kök kısmındaki cildinizi tahriş edecek maddeler dışarı çıkacaktır.
 • Yirmi dakika dolduktan sonra yaprakları sudan çıkarın ve bitkinin dikenli kenarlarını bıçak yardımı ile kesip, dış tabakayı ayırın. Dış tabakayı ayırdıktan sonra içeride bulunan jele ulaşırsınız. Jel yapışkan ve kaygan yapıda olacaktır.

Jeli bir süzgeçten geçirin ve göz kararı doğal zeytinyağı ile karıştırın. Doğal aloe vera yağınız hazır!

Aloe Vera Yağı Nasıl Kullanılır?

 Tıpkı her bakım ürününde olduğu gibi aloe veranın da etkilerini görmek için düzenli kullanılması gerekmektedir. Peki, aloe vera yağını nasıl kullanacağız? Aloe veranın bir sürü farklı alanda farklı kullanımları vardır. Aloe vera yağını cildinizdeki problemler ve rahatsızlıklar için bir pamuk yardımı ile kullanabilirsiniz. Saçlar için ise yağ saçta bir süre bekletilebilir veya şampuanın veya diğer saç bakım ürünlerinizin içine birkaç damla damlatılabilir. 

Aynı şekilde yaralar, gözaltı morlukları için de yağ bakımı ile kullanabilir, yemeklerin içine lezzet adına makul miktarda koyabilirsiniz. Kaş ve kirpikleriniz içinse bir kulak çubuğuna aloe vera yağınızı damlatabilir sonrasında kaş ve kirpiklerinize sürüp otuz dakika boyunca gözleriniz kapalı bir şekilde bekleyebilirsiniz. 

Bu hem kaş ve kirpiklerinizi besleyecek hem de dökülmelerini önleyip, daha gür ve sağlıklı bir hale getirecektir. Aloe vera yağının bunun gibi bir sürü farklı kullanımı bulunmaktadır, fakat kullanımı gayet kolay olan bu şifalı bitkiyi uygularken hata yapmak neredeyse imkânsızdır. Yine de çeşitli yöntemler, farklı ürünlerle aloe vera yağının birleştirilmesi denenebilir hatta bazen daha hızlı ve güçlü sonuçlar elde etmenizi sağlar. Gözle görülür etkiler için her hafta veya düzenli olarak uygulanmasını tavsiye edilir.

Aloe Vera Yağının Faydaları

 Aloe vera yağının sağlıktan güzelliğe kadar birçok faydası vardır. Ününü işlevinden alan bu bitki şifalı bitkiler arasında en popüler olanlardan birisidir. Aloe vera yağı hem yemeklerde lezzet olarak hem diğer alanlarda çeşitli olarak kullanılabilir. 

 • Aloe vera yağı kanserle mücadele eder

Kolon ve cilt kanserine de iyi gelen bu aloe vera yapının tek faydası burada bitmez tümör oluşma hızını yavaşlatır.  Ve kemoterapi sonrası oluşan yan etkileri hafifleten aloe vera yağı C, E, B1, B2, B9 gibi vitaminlerle dolup taşmaktadır. Mineraller bakımından da epey zengindir kalsiyum, bakır, magnezyum, sodyum, potasyum ile doludur ve tam 20 adet amino asit bulundurmaktadır. 

 • Aloe vera yağı bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sistemine çok büyük bir faydası olan Aloe vera yağının kansere iyi geldiği bilinmekle beraber vücuda olan faydaları bununla bitmez tümör büyümesinin hızını azaltan, kimyasal tedavi ettiği ispatlanmıştır, kan şekerini ve kolesterol seviyesini dengede tutar.

 • Aloe vera yağı şeker hastalığına iyi gelir

Diyabeti kontrol altına alır, epilepsi ve astım gibi sorunları gidermeye yardımcı olur. Kemik problemlerini, iltihapları geçirir ve iltihap oluşmasını engeller, kızarıkları önler, aynı zamanda anti mikrobik ve anti bakteriyeldir. Şişlikleri rahatlatır ve inmesine yardımcı olur, yaraları hızlı iyileştirir. 

 • Aloe vera yağı diş eti sorunlarına iyi gelir

Diş eti ve diş problemlerine iyi gelir, diş eti iltihabını ve plak sorununu kolayca giderir. Masaj yağı olarak da kullanılarak vücuttaki sırt, bacak, omuz ve kas ağrılarının giderilmesinde yardımcı olur, vücuttaki gerginliği alır, stresin etkilerini azaltır  ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemini de güçlendirir ve soğuk algınlığına iyi gelir. 

Aloe Vera Yağının Cilde Faydaları

Aloe vera piyasadaki çoğu güzellik ve cilt bakım ürününün içerisinde yer almaktadır, fakat siz bunu tamamen doğal bir şekilde evde de yapabilirsiniz. Böylelikle daha doğal ve ekonomik bir şekilde daha güzel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Aloe vera yağı aslında cildin güzel görünümünü sağlayan kılcal damarların açılmasına yardımcı olarak cildi parlatır, genç ve dinç bir görünüm sağlar, yaşlanmayı geciktirir hatta yaşlanmayı geciktirici etkisi yüzünden bu bitkiye ‘ölümsüzlük bitkisi’ bile denmiştir. 

 • Aloe vera yağı akne ve sivilce tedavisinde kullanılır

Cilt tonundaki renk eşitsizliklerini giderir, akne ve sivilce gibi özellikle ergenlik döneminde oluşan problemler için birebirdir. Cildin alışması için geçen bir haftanın ardından zamanla cildin canlılığı ve ferahlığı gözle görülür bir şekilde ortaya çıkar. Diğer maskelere eklenerek daha iyi sonuçlar alınabilir. Cildi yumuşatır, pH dengesini korur, kurumasını önleyip nemlendirir ve canlandırır. Uçuk, sedef, el ve ayak mantarı ve diğer deri rahatsızlıklarında da kullanılır. 

 • Aloe vera yağı yanıkları iyileştirir

Yanıkları iyileştirir ve hafifletir özellikle yanık durumunda jelin buz kalıbında buz haline getirilip sürülmesi tavsiye edilir. Hamilelik, kilo alma ve verme gibi durumlarda oluşan özellikle bacak ve karın bölgesinde olan çatlaklara düzenli kullanımda iyi geldiğini görebilirsiniz. Aynı zamanda egzama ve egzamaya dayalı kaşıntıları da hafifletmektedir. Cilt bakımı yaparken aloe vera yağını diğer maskelere ekleyerek daha iyi sonuçlar alınabilir. Aynı zamanda koku önleyici yapısı ile doğal bir deodorant olarak kullanılabilir hem cildinize hem de doğamıza verdiğiniz zararı minimuma indirebilirsiniz. 

Aloe Vera Yağının Saça Faydaları

 Aloe vera yağının saça faydaları ise;

 • Aloe vera saça ışıltı ve parlaklık verir, yumuşatır. 
 • Aynı zamanda kepek ve kafa derisi problemlerinde birebir olduğu söylenmektedir. 
 • Uzun kullanımda saçın dökülmesini engeller, uzamasını destekler, saçı kökten uca besler. 
 • Kırıkları önler. 
 • Daha gür, hacimli ve güçlü saçlar elde edersiniz.
 • Aloe vera yağı saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saçın ve saç derisinin kurumasını engeller, saça nem verir. 
 • Özellikle boyalı, yıpranmış, işlem görmüş ve kuru saçlar için en ideal ürünlerden birisi elbette aloe vera yağıdır. 
 • Farklı yağlarla birleştirilebilir veya şampuanın veya krem, saç maskesi gibi saç bakım ürünlerinizin içine birkaç damla konulabilir. 
 • Aynı zamanda saça ısıl işlem vermeden veya taramadan önce aloe vera yağını bir sprey kabına koyup saçınıza uzaktan sıkıp yumuşamasını ve işleme hazır hale gelmesini sağlayabilirsiniz böylelikle saçınız ısıl işlemlerde daha az kurur ve zarar görürken, saçınızı taradığınızda ise saçınız kırılmaz, düğüm olmaz ve tararken canınızı acıtmaz. 
 • Saçlarınıza çok daha canlı ve sağlam bir görünüm kazandırır. 

Aloe Vera Yağının Zararları

 Aloe vera yağı gibi şifasıyla ve faydaları ile ünlü bir ürünün en iyi yönü de ciddi anlamda bir zararının olmamasıdır. Sanıldığının aksine tüylenme yapmaz.  Aloe vera yağı aşırıya kaçmadan dozunda kullanıldığı zaman hiçbir yan etkisi yoktur, sadece hassas ve alerjenik ciltlerde kızarıklık, yanma ve tahriş çok az da olsa görülebilir. Bu durumda dikkatli olmak, cildin durumunu takip etmek gerekmektedir. Olası bir problemde aloe vera yağını kullanmayı bırakmak ve durumun devam etmesi halinde doktorunuza danışmanız tavsiye edilir fakat aloe vera yağı ile yaşanacak bir sorun ihtimalinin çok düşük olduğunu, genel anlamda bir zararı veya yan etkisi olduğunu lütfen unutmayınız.

Aloe Vera Yağının Fiyatı

 Aloe vera hem bitkisi hem de yağı olarak ortalama bir fiyat göstermektedir. Uzun vadeli kullanımı ve faydaları göze alındığı zaman makul bir fiyat olarak karşılanmaktadır. Aloe Vera Yağının Fiyatı ise 124 tl gibi rakamlara satılır. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem