Akdeniz Ateşine Ne İyi Gelir?

A+
A-
Akdeniz Ateşine Ne İyi Gelir?

Akdeniz ateşine ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler makalemizde yer almaktadır. Akdeniz ateşine çözüm arayanlar akdeniz ateşine iyi gelen gıdalar, akdeniz ateşi bitkisel tedavi, akdeniz ateşi hangi bölüm bakar, akdeniz ateşi belirtileri sorgulamaları yapmaktadır.

Akdeniz Ateşi Nedir?

Akdeniz ateşi belirli etnik gruplarda görülen genetik bir hastalıktır. Sık sık görülen ateş nöbetleri, apandisite benzer mide ağrısı, akciğer iltihabı ve eklem ağrısı, hastalığın karakterize edilmesini sağlayan en önemli unsurlardır.

Kronik bir hastalık olan Akdeniz ateşi, kısa süreli sakatlıklara yol açabilir. Bu da kişinin yaşam kalitesinin ciddi ölçüde azalmasına neden olur. Hastalık tedavi edilmediği takdirde iltihaplar nedeniyle ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Ermeni, Arap, Türk, İtalyan ve Yunan soyuna mensup kişilerde hastalığın gelişme riski diğer etnik gruplara göre oldukça fazladır.

Akdeniz Ateşi Belirtileri

Akdeniz ateşi nasıl anlaşılır? Akdeniz ateşi başlangıcı sık sık tekrarlayan ateş ile fark edilebilir. Bunun dışında Akdeniz ateşinin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hastaların çoğunda görülen belirtiler: Akdeniz ateşi genellikle 5 ila 15 yaşları arasındaki çocuklarda görülmez. Aniden başlayan ateş atakları iki ya da üç gün sürer. Genellikle ateş nöbetlerinin on ikinci saati, hastalığın en yoğun olduğu zamandır. Ataklar arasındaki uzunluk, her hastada farklı olabilir. Bazı hastalarda ateş atakları birkaç hafta, bazılarında ise birkaç ay sürebilir. Ataklar arasında hastaların çoğu hiçbir belirti yaşamazlar.
  • Sık görülen belirtiler: Her bir atakta görülen yaygın semptomlar arasında ani ateş, titreme, karın ağrısı, göğüs ağrısı, ağrılı ve şişmiş eklemler, bacaklarda kızarıklık, ishal ve kabızlık sayılabilir.
  • Daha az yaygın belirtiler: Kas ağrıları, kan damarlarının enflamasyonu, kadınlarda pelvik enflamatuar hastalık (üreme organlarının şişmesi) ve erkeklerde şişkin ve hassas skrotum oluşması, nadir görülen belirtilerdir.

Akdeniz Ateşi Nedenleri

Akdeniz ateşi neden olur? Akdeniz ateşi kalıtsal bir hastalıktır. Akdeniz ateşi olan kişiler, ebeveynlerinden kusurlu bir geni miras olarak almışlardır.

Her insanda 23 çift olmak üzere toplamda 46 kromozom vardır. Bu kromozomlar ebeveynlerden çocuklara geçer. Akdeniz ateşi olan hastaların MEFV ismi verilen bir gende anormallik bulunur. Bu gen, otozomal resesif bir özellik olarak kalıtsaldır. Bu, hastalığın gelişmesi için hastanın her ebeveynden bir adet mutasyona uğramış geni miras olarak alması gerektiği anlamına gelir. Sadece bir mutasyona uğramış geni miras alan ve semptomlar yaşamayan bireylere taşıyıcı denir. Bu kişiler Akdeniz ateşi olmazlar ancak taşıyıcı oldukları için hastalığı çocuklarına geçirebilirler.

Taşıyıcıların, anormal genleri her bir çocuğa geçirme şansı % 50’dir. Her iki ebeveyn de Akdeniz ateşi taşıyıcısı ise, çocukların her birinin hastalığa yakalanma olasılığı % 25 ve çocukların her birinin taşıyıcı olma olasılığı % 50’dir.

Akdeniz Ateşi Tedavisi

Akdeniz ateşi nasıl geçer? Akdeniz ateşi için bulunan kesin bir tedavi şekli yoktur. Atakların şiddetini veya sıklığını azaltmak için hastalara Kolşisin isimli bir ilaç verilmektedir.  Bu ilaç kronikleşmiş ateş ataklarının azalmasını sağlar. Yetişkinler genelde günde 2 doz ve 0,6 mg tablet alırlar. Kolşisin kullanan hastaların yüzde 75’inde ataklar tekrarlamaz ve hastalar normal hayatlarına sorunsuz bir şekilde devam ederler.  İlacı kullanmaya devam eden hastaların yüzde 90’ında ise belirgin bir iyileşme gözlemlenmiştir. Kolşisin, böbrek yetmezliği dahil olmak üzere pek çok komplikasyon riskini önemli ölçüde azaltmaktadır.

Kolşisin ilacının bazı yan etkileri olabilir. Bunların başında mide rahatsızlığı, anemi, el ve ayaklarda uyuşma gelmektedir. Bu semptomlar Kolşisin dozunun azaltılmasıyla büyük ölçüde azaltılır. İlacın aşırı kullanımı mide bulantısı, kusma, ishal ve karın ağrısı gibi ciddi toksisite sorunlarına neden olabilir.

  • Akdeniz ateşi ameliyatı: Yanlış dozlar böbreklerde işlev kaybına yol açabilir. Hastalar, böbrekleri yeterli çalışmadığı için diyaliz makinesine bağlanmaya ihtiyaç duyabilir. Böbrek nakli, bu tür hastalar için en etkili çözümlerden biridir.

Akdeniz ateşi için hangi doktora gidilir?

Akdeniz ateşi gibi hastalıklarla Romatoloji veya Klinik İmmunoloji doktorları ilgilenmektedir.

Akdeniz Ateşi Bitkisel Tedavisi

Doktorlar ilaç tedavisi ile birlikte bazı bitkileri, içerdikleri bileşikler nedeniyle tedaviye dahil edebilirler. Akdeniz ateşinde en çok kullanılan bitkisel ürünler şunlardır;

  • Bromelain: Bazı doktorlar vücuttaki iltihabı azaltmak için ananasta bolca bulunan bir enzim olan bromelain kullanılmasını önerebilirler. Bromelain maddesinin etkilerini artırmak için zerdeçal ile birlikte tüketilmesi gerekir. Bromelain; havuca, kerevize, rezeneye, çavdar ununa ya da buğday ununa alerjisi olan çocuklara verilmemelidir.
  • Kedi pençesi otu: Bu ot, iltihap önleyici özelliklere sahiptir. Kahveye ya da kinin içeren bitkilere alerjisi olan kişilere kedi pençesi otu verilmemelidir.
  • Karahindiba: Laboratuvar hayvanlarında yapılan araştırmalarda, karahindiba kökünün anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğu görülmüştür.
  • Meyan kökü: Bu bitki anti inflamatuar etkileri olduğu için Akdeniz ateşinin neden olduğu iltihaplanmaları önlemek için kullanılabilir. Konjestif kalp yetmezliği, koroner kalp hastalığı, böbrek veya karaciğer hastalığı olanların bu bitkiyi tüketmemeleri ya da bir uzman kontrolünde almaları önerilir. Meyan kökü, erkeklerde anormal derecede düşük testosteron seviyelerine veya kadınlarda yüksek prolaktin veya östrojen seviyelerine neden olabilir. Bu hamile kalmayı zorlaştırabilir ve adet dönemlerinin düzensizleşmesine neden olabilir.
  • Zerdeçal: Zerdeçal Hindistan ve Endonezya’ya özgü çok yıllık bir bitkidir ve genellikle yemeklerde baharat olarak kullanılır. Laboratuvar çalışmalarında iltihaplanmayı önlediği görülmüştür.

Akdeniz Ateşi Evde Tedavi Yöntemleri

Akdeniz ateşi çocukluk döneminde oldukça can sıkıcı olabilir. Hastalar günlük yaşamlarında tekrarlayan ateş nöbetleri nedeniyle zorluk yaşayabilirler. Bununla baş edebilmek için psikolojik olarak destek almaları, stresten uzak durmaları ve sağlıklı beslenmeleri önerilmektedir. 

Sonuç

Akdeniz ateşine ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler makalemizde yer almaktadır. Akdeniz ateşine çözüm arayanlar akdeniz ateşine iyi gelen gıdalar, akdeniz ateşi bitkisel tedavi, akdeniz ateşi hangi bölüm bakar, akdeniz ateşi belirtileri sorgulamaları yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.