Ahududu Yağının Faydaları ve Zararları

29.05.2020
1.074
Ahududu Yağının Faydaları ve Zararları

Ahududu yağının faydaları ve zararları. Ahududu yağı birçok vitamine sahip olup cilde faydası ile bilinmektedir. Ahududu yağı ile yapılan maskeler cildin parlak ve sağlıklı olmasına destek olurken aynı zamanda cilt beyazlatmada da fayda sağlar. Bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı bulunmamak ile birlikte her bitki gibi bu yağın da dikkatli ve yeterli düzeyde kullanılması önerilmektedir. işte tüm detayları ile ahududu yağının faydaları ve zararları ise yazımızın devamında… 

Ahududu Yağı Nedir?

Ahududu yağı nedir? Ahududu diğer adı ile frambuaz meyvesinden elde edilen yağ bitkinin sunduğu tüm faydaları sunmaktadır. Cilt için oldukça faydalı olan ahududu meyvesi de yağı da son derece yarar sağlamaktadır. 

Ahududu yağının kullanımında herhangi yan etki bulunmamak ile beraber hassas cilde sahip olanlarda kızarıklık ya da yanma gibi geçici etki görülebilmektedir. 

Ahududu Ne İşe Yarar?

Ahududu ne iş yarar? sorusunun yanıtın da aslında farklı birçok rahatsızlığın çözümüne destek olur demek doğru olur. Ahududu yağı antioksidana sahip olması ile kansere karşı savaşa destek olurken aynı zamanda yaşlanma etkilerine karşı da avantaj sağlar. Egzama için faydalı olan ahududu yağı akne izlerinin de yok edilmesine yardımcı olur. Sedef, gül hastalığı, diş eti iltihapları, göz hastalıklarına karşı da fayda sağlamaktadır.

Ahududunun kullanımında cilde direk olarak uygulamanın yanı sıra farklı yağlar ya da çeşitli kür uygulamaları ile de maske şeklinde uygulanabilmektedir. Ahududu yağının faydalarının arasında cilt beyazlatmada yer alır.

Ahududu Yağı Nasıl Kullanılır?

Ahududu yağı tek başına kullanılabildiği gibi aynı zamanda çeşitli yağlar ve çeşitli diğer kür uygulamaları içinde de yer alarak uygulanabilir. Ahududu yağı özellikle güneşin zararlı etkilerine karşı koruma sağladığı için makyaj altına da kullanılabilir. Az miktarda yağ gün içinde sizin güneş etkisinden korunmanıza destek olurken cildin gerekli nem dengesine de kavuşmasına destek olur. Bunun yanı sıra ahududu yağı gece kremi olarak da yatmadan önce cilde uygulanabilir. Kısa süre içinde cilt tarafından emilen yağı her gün düzenli olarak kullanmanız durumunda yaşlanma etkilerini hafifletmenin yanı sıra geciktirmeniz de mümkün olur. 

Ahududu yağının etkisini artıran maske uygulaması için yağ süt ile karıştırılarak cilde uygulanabilir. Son derece yumuşak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın yanı sıra parlaklıkta kazandırır. Cildinize süt ve ahududu yağı karışımını uyguladıktan sonra ise on illa on beş dakika arasında bekletmeniz önerilir. 

Ahududu yağını aynı zamana şampuanınıza katarakta kullanabilirsiniz. Birkaç damla ahududu yağını şampuan şişenizin içine katıp iyice çalkalanmanız tavsiye edilir. Böylece saçlarınızda ahududu yağının faydasından yararlanarak daha sağlıklı ve daha parlak olur. 

Ahududu yağı dişlerin beyazlaması, diş eti iltihabı ve diş plaklarından arınma içinde kullanılır. Herhangi bir fırça, kulak çubuğu ile uygulamayı yaparak sonrasında ağzınızı iyice çalkalamanız önerilir. Diş eti iltihabından kurtulmanın yanı sıra daha sağlıklı dişlere de kısa sürede sahip olmanız böylelikle mümkün olacaktır. 

Ahududu Yağının Faydaları Nelerdir?

Ahududu yağı birçok faydaya sahip olması sebebi ile her derde deva yağ olarak ifade edilir. Cilde fayda sağlamanın yanı sıra bilinen herhangi bir yan etkisi ya da zararı olmaması sebebi ile de sıklıkla tercih edilmektedir. Ahududu yağının bilinen bir yan etki ya da zararı olmamasının yanı sıra hassas tene sahip olanlarda hafif kızarıklık yaptığı da bilinmektedir. 

Her derde deva olan ahududu yağının faydaları aşağıdaki listede verilmiştir. Listede yer alan faydaları elde etmek için ahududu yağını kullanabilirsiniz. 

 • Ahududu yağı 25 illa 30 faktörlük bir güneş koruması sağlaması sebebi ile her daim dışarı çıkmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda makyaj altına da kullanılabilen yağ kolay emilmesi sebebi ile de tercih edilir. 
 • Cildin nem dengesini oluşturmaya destek olarak istenen yumuşak ve sağlıklı tene kavuşmanıza destek olur. Bunun yanında daha gergin bir ciltte sunar.
 • Ahududu yağı aynı zamanda sedef haftalığı içinde fayda sağlamaktadır. 
 • Gül hastalığında cildin gerekli neme sahip olması ve gerginliğin azaltılmasında kullanılan ahududu yağı ayrıca kolay iyileşmeye de destek olur. 
 • Ahududu yağı kullanımına düzenli olarak yer vermeniz yaşlanma etkilerinin gecikmesine destek olur. Ayrıca var olan kırışıklıklarında zaman içinde düzelmesinde etki eder. Antioksidan içeriğine sahip olan ahududu yağını her gün cilde uygulayabilirsiniz.
 • Ahududu yağı akne oluşumunun önüne geçer. Bunun yanı sıra akne izlerinin de giderilmesinde etki eder. 
 • Ahududu yağı kullanımı ile diş eti iltihaplarının da iyileşmesi mümkün olur. Diş eti iltihaplarının yanında plaklarında dişlerden arınmasına destek olmaktadır. 
 • Ahududu yağı kilo vermeye yardımcı olan bir içeriğe sahiptir.
 • Antioksidan özelliği ile kanser ile savaşmaya da destek olur. 
 • Ahududu yağı ayrıca göz hastalıklarına karşıda etkilidir. 

Ahududu Yağının Cilde Faydaları

Ahududu yağının cilde faydaları son derece fazladır. Her derde deva olarak bilinen yağın kullanımı sırasında hafif bir yanma hissi yaşanmaktadır. Fazla olan yanma hissi ise genellikle hassas olan ciltte yaşanır. Bu durumda ahududunun etkisinin geçirmek için bol su ile yüzünüzü yıkamanız yeterlidir.

 

 • Ahududu yağı cildi beyazlatır

 

Daha gergin ve daha sağlıklı görünen bir cilde kavuşmanıza destek olacak olan ahududu yağı ayrıca cilt beyazlatma konusunda da etkilidir. Ciltte oluşan aknelerin giderilmesini sağlarken akne izinin de iyileşmesine etki eder. 

 

 • Ahududu yağı güneşin zararı etkilerini azaltır

 

Ahududu yağı bunların yanında güneşin olumsuz etkilerine karşı da kullanılır. Birçok güneş koruyucu ürün içinde yer verilen ahududu yağı 25 ile 30 faktör arasında bir etkiye sahip olur gün içinde olumsuz etkiye karşı korunma sağlar. Bu sebep ile her gün kullanıma da uygundur.

 

 • Ahududu yağı antioksidan özelliğe sahiptir 

 

Antioksidan özelliğe sahip olması ile bilinen ahududu yağı bu özelliği sayesinde de yaşlanma etkilerine karşı da savaşır. Var olan kırışıklıkların giderilmesinde de etkili olan yağ cilt tonunu da eşitler. Daha 

 

 • Cilde parlaklık verir

 

Parlak ve sağlıklı bir ten sunan yağın kullanımı sırasında ise cilt tarafından hemen emilmesi makyaj altına da uygulanabilir olmasını kolaylaştıran önemli bir etkendir. 

 

 • Deri hastalıklarını tedavi eder

 

Cilt hastalığı olan egzama, sedef ve gül hastalığında da olumlu etkiye sahip olarak kullanımına yer açılabilen ahududu yağı süt ile karşılattırılarak maske olarak da cilde uygulanabilir. Süt ile karıştırılarak uygulanan maske ise cilde olan faydasını artıran önemli bir etken olarak bilinmektedir.

Ahududu Yağının Saça Faydaları

Ahududu yağının bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni cilde olan faydasıdır. Bunun yanı sıra ahududu yağının saça faydaları olduğu bilinmektedir. Saça uygulanacak olan ahududu yağı için ise şampuanınızın içine birkaç damla ahududu yağını damlatmanız yeterlidir. Böylelikle her duşta ahududu yağının faydasını da elde edersiniz. 

Saçların daha yumuşak ve parlak olmasına etki eden ahududu yağı aynı zamanda saç tellerinin güçlenmesine de destek olur. Böylelikle daha az dökülme ile karşılaşırsınız. Daha parlak ve daha sağlıklı saçlara kavuşmanıza yardımcı olurken yumuşak saç telleriniz sayesinde açınız duş sonrasında daha kolay açılacaktır. Bu faydadan yararlanmak için şampuanınızın içine damlatarak iyice şampuanınızı çalkalamanız ve tamamına yayılmasını sağlamanız yeterli olacaktır. 

Ahududu Yağının Zararları

Bilinen herhangi bir ahududu yağının zararları bulunmamak ile beraber aynı zamanda zararı da yoktur. Ahududu yağı kullanımı sonrasında cilde çok hafif bir yanma etkisi yaratır. Bu yanma hissi hassas tenesahip olan kişilerde fazla olmaktadır. Bu sebep ile cildinizin hassas olup olmadığından emin değil iseniz küçük bir bölgede öncelikle deneme yapmanız tavsiye edilir. Bu denemeyi bilekiç kısmında yapabilirsiniz. Cilde sürdüğünüzde aşırı yanma hissi oluşuyor ise bol su ile cildinizi durulamanız yanma hissinin geçmesi için yeterli olacaktır.

Hassas tene sahip olanların dışında da çok hafif bir yanma ya da batma hissi yapmak ile beraber bu sadece birkaç dakikalık bir durumdur. Sonrasında ise yanma ve batma hissi geçecektir. Yerine yumuşak ve gergin bir cilt ile kalır. Günlük olarak birkaç damla kullanım yeterli olmaktadır. Özellikle cilt için yapılan uygulamalarda düzenli olarak uygulanması güneşe karşı da olumlu etki sunar. 

Ahududu Yağının Fiyatı

Bilinen birçok faydası bulunan ahududu yağı birçok kozmetik firmasının da kullandığı yağlar arasında yer alıyor. Özellikle cilt ürünlerinde daha yaşlanma etkilerine karşı koruma için tercih edilen ürün farklı içerikler ile güneş kremlerinde de kendine yer bulmaktadır. 

Ahududu yağını aktarlarda, eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Ahududu yağının fiyatı 7,99 tl’dir. Herhangi bir kozmetik kremden çok daha uygun fiyat ile sahip olabileceğiniz yağı satın alarak sunduğu faydalarda da yararlanmanın avantajını elde edebilirsiniz. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem