Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

A+
A-
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Bu makalede ağız kokusuna ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler bulunmaktadır. Ağız kokusuna çözüm bulanlar ağız kokusuna ne iyi gelir evde, ağız kokusuna ne iyi gelir eczane, ağız kokusuna ne iyi gelir evde çözüm, ağız kokusuna ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, ağız kokusuna ne iyi gelir doğal, mideden gelen ağız kokusuna ne iyi gelir sorgulaması yapmıştır.

Ağız kokusuna ne iyi gelir evde, doğal ve bitkisel yöntemler merak konusudur.

Ağız Kokusu Nedir?

Tıbbi olarak halitosis olarak adlandırılan ağız kokusu, oldukça utanç verici olabilmektedir. Bazı durumlarda kişinin fazlasıyla kaygı yaşamasına yol açabilmektedir. Diğer yandan, çoğu zaman geçici bir sorun olan ağız kokusunu gidermek için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Ancak bu ürünlerin birçoğu yalnızca geçici önlemlerdir ve ağız kokusunun kalıcı olması durumunda altta yatan nedeni ortadan kaldıramamaktadır.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Ağız kokusu nedenleri: Ağız kokusunun ilk nedeni dilin arkasında çoğalan ve kükürt üreten bakterilerdir.

Bunun yanı sıra, ağız kokusuna neden olan diğer önemli faktörler şunlardır:

 • Dental faktörler: Periodontit (diş çevresindeki enfeksiyon) veya kötü oral hijyen
 • Ağız kuruluğu: ilaçların, alkolün, stresin veya tıbbi durumun neden olduğu
 • Sigara içmek: Ağızdaki oksijeni azaltır

Az görülen ağız kokusu nedenleri ise şunları içermektedir:

 • Asit ve safra reflüsü
 • Geniz akıntısı (örneğin, kronik sinüzit nedeniyle)
 • Böbrek yetmezliği, çeşitli kanserler, metabolik işlev bozuklukları ve biyokimyasal bozukluklar ile birlikte görülen ağız kokusunun sadece çok küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır.
 • Gıdalar (soğan, sarımsak veya karnabahar gibi)

Ağız Kokusu Nasıl Geçer?

Aşağıda sizin için yapmanız gereken talimatlara uyduğunuz zaman bu sağlık problemi için oldukça faydalı olacaktır:

 • Diş ipi kullanın
 • Diş aralarını ve diş etlerini iyice temizleyin
 • Dilinizi de dişlerinizle beraber temizleyin

Sürekli diş fırçası eskitiyorsanız ve diş sağlığınız  ve ağız temizliğinize daha çok özen göstermek ve daha da kolay bir hale getirmek istiyorsanız, kendinize elektronik bir diş fırçası da edinebilirsiniz.

Ağız kokusu nasıl giderilir detaylar>>

 • Dişlerin Fırçalanması

Ağız kokusu problemi için bir doktora gittiğiniz takdir de diş hekiminiz size ilk olarak muhtemelen dişlerinizi düzenli fırçalamanızı söyleyecektir. Sizin için içerisinde kullanacağınız florür içeren bir diş macununu kullanmanızı isteyebilir bu diş maunlarını kullanarak gün içerisin de gün içerisin de en az iki kez fırçalamanızı tavsiye edecektir.

Aşağıda sizin için dişlerinizi fırçalamanın ve ağzınızı normale göre çok daha sağlıklı tutmanın ipuçları vardır, bunlar aşağıda belirttiğimiz gibidir:

Yemek yedikten sonra dişlerin arasını da kalan besin artıklarını temizlemek için ve ağız salığınızı korumak için diş ipi kullanın, diş ipi kullanmak kürdandan çok daha sağlıklıdır. Diş ipi kullandığınız zaman diş çürümesine neden olabilecek diş araların sıkışan gıdaları çıkardığınız zaman kötü ağız kokusunun ve pek çok ağız ve diş probleminin önüne geçmiş olursunuz. Ev içerisin de rutin bir şekilde uyguladığınız diş fırçalama işlemi maalesef yalnızca diş yüzeyinin yaklaşık % 60’ını temizlemektedir.

NOT: 

 • Yumuşak, çok püsküllü sentetik kıllı olan küçük ya da orta boy olan bir diş fırçasını kullanmayı tercih edin.
 • Diş fırçanızı üç dört ayda bir değiştirmeye çalışın.

Dişlerinizi diş fırçalama tekniklerine uyarak her fırçalamanız da en az iki dakika boyunca fırçalayın. Bir diş fırçasını işyerinde ya da okulda da yanınızda bulundurarak öğle yemeğini yedikten sonra dişlerinizi kolay bir şekilde fırçalayabilirsiniz. Özellikle şekerli besinler tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamaya ya da ağzınızı çalkalamaya dikkat ediniz. Şeker bakterilerin çoğalmasında oldukça etkili bir besin kaynağıdır.

 • Diş Eti Bakımı

Dişler ve dil kadar diş eti de ağız sağlığı ve kötü ağız kokusu kadar önemli bir etkendir. Dişlerinizi fırçalarken diş etlerinin dişinizle buluştuğu yerlere daha dikkatli olarak bu bölgeye özellikle dikkat ederek, dişlerin her alanını en az iki dakika boyunca güzel bir şekilde iyice fırçalayın. Diş hekiminize başvurduğunuz da ağzınızın belirli bölgelerinde eğer bir problem varsa bu problemin yaşandığı bölgeleri tespit eder ise bu bölgeler için özel olarak üretilmiş olan tek püsküllü bir fırça kullanmanızı önerebilir. Doktorunuzun sizin için önerdiği şeyleri dikkate alarak uygulamanız ağız sağlığınız açısından oldukça önemlidir. 

 • Dil Temizliği

Dilinizin temizliği de oldukça önemlidir. Dil temizliğiniz için hafif bir şekil de dişlerinizi fırçalarken dillinizi de fırçalamak için ayrı bir diş fırçası ya da bir dil temizleyicisi kullanabilirsiniz. Bazı diş fırçalarının, fırça başının arka kısmın da dilinizi de temizleyebilmeniz için bir dil temizleyicisi bulunmaktadır. Bu tarz diş fırçalarını kullanmayı tercih etmeniz sizin için çok daha iyi olacaktır. 

Dişlerinizin sürtünmesini önlemek amacı için meyve suyu, kola, gazoz gibi asidik bir içecek ya da portakal, limon gibi asit bulunduran bir meyve yedikten sonra yaklaşık 30 dakika boyunca diş fırçalamayın. Diş macunu bazik yapı da olduğu için asit içeren besinleri edikten sonra fırçalamak dişlerinizi sıkıntıya sokabilir. 

Diş hekiminiz günlük antibakteriyel ya da kötü  kokuyu önleyici bir gargara ile ağzınızı iyi bir şekilde çalkalamanızı tavsiye edebilir. Bu gargara, fırçalamanın yerini almamalıdır, fakat günlük rutinin bir parçası olmuş olarak kullanılmaya devam edilmelidir.

 • Protezlerin Temizlenmesi

Eğer diş protezi  kullanıyorsanız, ağzınızın rahatlamasını sağlamak için bu protezleri gün içerisin de arada bir çıkarmalısınız. Ertesi sabah tekrar takmadan önce protezlerinizin güzel bir şekilde iyice temizlediğinizden emin olmalısınız. 

Sizler için diş protezi temizliğinizi sağlamak amacı için bazı tavsiyeleri yazdık. Bu tavsiyeler şu şekilde  olabilmektedir:

 1. Dişlerinizi fırçalarken kullanmış olduğunuz diş macunu protezlerin yüzeyleri çizebilir ve protezin üzerinde bir takım lekelere neden olabilir, bu sebep ile de, protezlerinizi temizlemek için diş macunu kullanmayın
 2. Protezleri sabun yardımı ve ılık su yardımı ile protez kremi ya da diş temizleme tabletini kullanarak güzel bir şekilde temizleyin.
 3. Protezlerinizi  temizlemek için ayrı bir diş fırçası kullanmalısınız.
 4. Bu tavsiyeleri uyguladığınız takdir de, protezleriniz temiz ve taze kalacaktır. Bu şekilde,  oluşan kötü ağız kokusuna sebep olmuş olabilecek plak oluşumu da büyük oran da önlenmiş olacaksınız.
 • Gastrointestinal Problemler

Ağız kokusu problemi, pH. pylori enfeksiyonu ya da gastroözofageal reflü hastalığı gibi gastrointestinal bir sorundan  da kaynaklanabilir. Bu gibi durumlar da herhangi bir hastanede sindirim sistemi hastalıkları uzmanına (gastroenterolog) sevk edilebilirsiniz.

Uygulanmış olan tedavi, sahip olduğunuz gastrointestinal rahatsızlığa bağlı bir durum olacaktır. Bu duruma örnek vermek gerekirse, kişilerde eğer  mide ülseri problemi varsa, iki ya da üç farklı antibiyotik ve bir proton pompa inhibitörü kombinasyonu doktor tarafından reçete edilebilir. Bu, eradikasyon terapisi olmuş olarak da bilinmektedir.

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kötü ağız kokusu problemi için herhangi bir diş doktoruna başvurabilirsiniz. Eğer ağız kokusunun sebebi başka bir problemden kaynaklanıyorsa  doktorunuz sizi başka bölümlere yönlendirebilir. 

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir Evde

 • Elma sirkesi

PH seviyesini dengeleme yeteneğine sahip olan elma sirkesi, kötü bir nefes kokusu için uygun ve harika bir çözüm oluşturabilmektedir.

Tercihinize bağlı bir durum olmuş olarak bu yöntemlerden herhangi birini seçip deneyebilirsiniz:

Bir çorba kaşığı çiğ filtrelenmemiş elma sirkesi, bir bardak su ile güzel bir şekilde karıştırın ve bunu yemek yemeden önce tüketerek için. Sirke, sindirimin sisteminin yanı sıra ağız kokusunu da iyileştirmeye büyük oran da yardımcı olacaktır.

Bir bardak suyun içerisine elma sirkesi ekledikten sonra bu hazırlamış olduğunuz suyu gargara olmuş olarak kullanabilirsiniz.

 • Karbonat

Karbonat, meydana gelen kötü ağız kokusunu gidermek ve kokuyu önlemek için uygulanan mükemmel bir çözümdür. Oluşan kötü nefese katkıda bulunmuş olan asit düzeylerini dengelemeye büyük oranda yardımcı olmaktadır. Aynı zaman da, kötü ağız kokusu oluşturan oral bakteriler ile de kolay bir şekilde savaşabilmektedir. Bu sebep ile kötü ağız kokusu problemin de karbonat kullanmanız oldukça etkili sonuçlar elde etmenize  yardımcı olabilecektir. 

Yaklaşık bir buçuk tatlı kaşığı kadar karbonatı, bir bardak ılık su ile iyice çözünene kadar güzelce karıştırın ve sonuçtan memnun kalana kadar ağzınızı bir kez bu su ile iyice durulayın.

Dişlerinizi bir miktar karbonat ile fırçalamanız da ağzınız da ki asitliği büyük oran da azaltmanıza ve olası bakterilerin diliniz üzerinde oluşmasını önlemeye büyük miktarda yardımcı olabilmektedir.

 • Epsom tuzu

Ağız içerisinde bulunmuş olan toksinleri temizlemek söz konusu olduğunda, Epsom tuzu en çok dikkat çekici bileşendir. Ağız içerisinde ki bakteriler ile savaşan ve ağızdaki kötü kokuyu arındırıp ortadan kaldıran doğal antibakteriyel özellikler sahiptir.

Malzemeler: 

 • 1 tatlı kaşığı Epsom tuzu
 • Bir bardak ılık su

Hazırlanışı:

Epsom tuzunu su ile güzel bir şekilde karıştırın ve bu su yardımı ile gargara yapın. Bu uygulamayı her gün kolay bir şekilde uygulayabilir ve ağız kokusunu engelleyebilirsiniz.

 • Tuzlu su

Tuz ve su ile hazırlanmış olan sulu çözeltisi, ağzın pH seviyesini büyük oranda nötralize etmeye ve ağız içerisinde bulunan bakterileri büyük oran da temizlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda tuzlu su çözeltisi antimikrobiyal özelliklere de sahiptir. bu sebep ile ağızdan bakterileri uzaklaştırır ve kötü ağız kokusunu önler.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı masa tuzu
 • Bir bardak ılık su

Hazırlanışı:

Tuzu su içerisine ekleyip iyice çözünüp eriyinceye kadar sık sık karıştırın ve bu tuzlu su karışımını tıpkı bir gargara olarak kullanın. Bu uygulamayı  gün içerisinde yaklaşık bir ya da iki kez kolay bir şekilde tekrarlayabilirsiniz.

 • Vitaminler

Vitaminler sağlığımız için vazgeçilmezdir.  Vitamin eksikliği görüldüğü zaman pek çok sağlık sorununa yakalanabilirsiniz. Bu sebep ile vitamin tüketimini oldukça önem vermeniz sizin için iyi olacaktır. Aynı zamanda vitaminler karaciğer fonksiyonlarını  da desteklemek için enzim ve mineralleri düzenlemeye yardımcı olmaktadırlar. Bir diğer kötü ağız kokusuna sebep olan durum ise aşırı mukus problemi olabilmektedir, C vitamini, D vitamini, B vitamini ve A vitamini alımını arttırarak oluşan bu kötü ağız kokusunu ortadan kaldırılabilir.

Meydana gelen kötü ağız kokusundan kurtulmak amacı için bu bahsettiğimiz vitaminleri içeren gıdaları gün içerisinde daha sık tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Özellikle, limon, portakal ve elma gibi C vitamini bakımından oldukça zengin olan bu  kış meyvelerini bol bol tüketin.

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir Doğal

Nefesinizi taze ve temiz tutmaya yardımcı olmak için sizler için bahsettiğimiz şu tavsiyeleri de  uygulayabilirsiniz:

 • Sigarayı bırakın.
 • Sağlıklı ve dengeli bir diyetle beslenin ve kesinlikle aromalı ya da bol baharatlı yiyecekler yemekten kaçının.
 • Çok fazla şerbetli ve şekerli yiyecek ve içecekleri tüketmeyin, çünkü bunlar ağız içerisinde ki bakterileri büyük oran da artırmaktadır.
 • Alkol tüketimini azaltın.
 • Kahve tüketimini azaltın.
 • Ağzınızın sağlığını ve temizliğinin kurumasını önlemek için gün içerisinde bol bol su için.

Tükürük akışını daha fazla teşvik etmek için yemek yedikten sonra karbonatlı  ya da şekersiz sakız çiğneyin. Bu şekilde, ağız içerisinde kalan tüm gıda parçacıklarını temizlemek mümkün bir durum olabilmektedir.

Düzenli check-up için diş hekimini ziyaret etmelisiniz. Düzenli bir şekilde dişlerinizi muayene ettirmeniz, herhangi bir plak ve cisimciklerin çıkarılmasını sağlayacaktır. Bu şekil de, kötü ağız kokusu oluşmadan önce önüne geçip önlenmiş olacaktır. Aynı zamanda, kötü ağız kokusuna sebep olan herhangi bir diş ya da dişeti hastalığında da uygun tedavisinin sağlanmasına doktorunuz yardımcı olacak ve sizi yönlendirecektir. 

Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Rezene

Rezene, pek çok sağlık alanında kullanılan aynı zaman da oldukça lezzetli olan bir bitkidir. Hem lezzeti hem de sağlığı ile bilinen bu bitki kötü ağız kokusunu da büyük oran da kontrol etmeye yardımcı olmuş olan mükemmel bir ağız temizleyicisi olarak da sık sık kullanılmaktadır. Aynı zamanda, kötü ağız kokusuna sebep olan ağız içerisinde bulunan bir takım kötü bakteriler ile savaşan antimikrobiyal özellikler de içermektedir. Bu sebep ile kötü ağız kokusunu önlemek ve tedavi etmek için sık sık kullanılabilir. 

 • Tarçın

Tarçın içerisinde pek çok faydalı bileşenleri bulundurmaktadır bu bileşenlerden bir diğeri de sinnamik aldehit isimli bir maddedir. Bu sebep ile, sadece kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda ağız içerisinde bulunan bakteri miktarını da büyük oran da azaltmaya yardımcı olur. Tarçınlı su hazırlayarak hem detoks suyu içmiş  olabilir hem de oluşan kötü ağız kokusunu ortadan kaldırabilirsiniz. 

 • Limon

Limon içermiş olan durulama sularını kullanmak oluşan kötü ağız kokusunu ortadan kaldırmaya büyük oranda yardımcı olmaktadır. Limonun sahip olmuş  olduğu asitli yapı, ağız içerisin de ki kötü bakterilerin önüne geçerek bu bakterilerin gelişmesini engeller. Aynı zaman da, oluşan kötü ağız kokusunu hafifletmeyi sağlar.

 • Karanfil

Karanfil oldukça sağlıklı ve lezzetli bir bitkidir. aynı zamanda oldukça etkili ve hoş bir kokuya sahiptir. Pek çok  yönden etkili olan bu inanılmaz antiseptik özelliklere sahip olan bitki aynı zaman da mentol gibi ferahlatıcı bir özelliğe ve etkileyici bir  kokuya sahiptir. Bu bitki kötü ağız kokusu için kullanıldığı takdirde, hem kötü huylu bakterilerle mücadele edebilmekte hem de ağız kokusunu büyük ölçüde ortadan kaldırabilmektedir. Aynı zaman da kötü kokuyu önlemenin yanı sıra ağızda hoş ve güzel bir koku bırakacaktır. 

 • Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı pek çok sağlık alanında kullanılan oldukça faydalı ve etkili bir yağdır. Bu yağ antiseptik özelliklere sahip olduğundan dolayı kötü ağız kokusu problemlerinde tercih edilmektedir. Ağzınız için etkili ve güçlü bir dezenfektan olarak çalışmaktadır. Meydana gelen kötü ağız kokusu için çay ağacı yağından pek çok çeşitli şekillerde yararlanabilirsiniz.

 • Çay

Günlük hayatta tüketmiş olduğumuz normal çay ya da bitki çayları, kötü ağız kokusu problemi ile büyük ölçüde savaşarak mücadeleye de yardımcı olabilir. Hem yeşil hem de siyah çayın içerisinde bulunan antioksidan polifenoller, kötü ağız  kokusundan sorumlu olan bakterilerin büyümesini büyük ölçüde durdurabilmektedir. Aynı zaman da adaçayı çayı gibi etkili bir bitki çayını da kötü ağız kokusundan kurtulmak için sıkça tercih edebilirsiniz.

 • Çemen otu

Çemen otu ile hazırlanmış olan çay, özellikle enfeksiyon sebebi ile oluşmuş olan kötü ağız kokusu problemi durumunda, sizin bu kötü nefesinizi tazelemeye büyük ölçüde yardımcı olabilmektedir.

 • Maydanoz

Taze maydanoz bol miktarda klorofil içermektedir, bu sebep ile, ağızda çiğnendiği takdirde taze olan bu maydanoz nefesin tazelenmesine ve kötü ağız kokusunun önlenmesine büyük ölçüde etki göstererek kokunun giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

 • Kakule

Kakule bitkisi genellikle oluşan kötü ağız kokusu için yemeklerden sonra bir miktar alınarak çiğnenmektedir. Kakule ağız içerisinde tükürük enzimleri yardımı ile öğütüldüğü sırada bir takım yağları üretmektedir ve ağzınızın tadını az da olsa değiştirmektedir.

 • Lifli meyveler

Elma, havuç ve armut gibi meyveler lif açısından oldukça  zengin olan meyvelerdir. Bu tür meyveler çiğnendiği takdir de tükürük üretimini teşvik etmektedir. Bu tarz lif içeren meyvelerin yenmesi aynı zamanda dişlerin temizlenmesine de oldukça fazla yardımcı olabilmektedir.

Sonuç

Bu makalede ağız kokusuna ne iyi gelir, nasıl geçer hakkında faydalı bilgiler bulunmaktadır. Ağız kokusuna çözüm bulanlar ağız kokusuna ne iyi gelir evde, ağız kokusuna ne iyi gelir eczane, ağız kokusuna ne iyi gelir evde çözüm, ağız kokusuna ne iyi gelir ibrahim saraçoğlu, ağız kokusuna ne iyi gelir doğal, mideden gelen ağız kokusuna ne iyi gelir sorgulaması yapmıştır.

Ağız kokusuna ne iyi gelir evde, doğal ve bitkisel yöntemler merak konusudur.

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.