Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

25.09.2016
372
Ağız Kokusuna Ne İyi Gelir?

Ağız kokusuna ne iyi gelir, bitkisel çözüm yolları nelerdir? Ağız kokusu veya nefes kokusu ağızda hoş olmayan kokuyu karakterize eder. Kötü nefes nedenleri; tütün ürünleri, kötü diş hijyeni, sağlık sorunları, ağız kuruluğu, ağız enfeksiyonları, diş problemleri ya da ilaçlı gıdalardan oluşur.

Ağız kokusu belirtileri dil üzerinde hoş olmayan koku veya tat, ağız kuruluğu ya da dil üzerinde beyazlık şeklinde ortaya çıkar.

Ağız kokusu tedavisi arasında başlıca olanlar sigarayı bırakma ve kötü beslenme alışkanlıklarını değiştirme, uygun diş hijyeni, gargara gibi uygulamalar olabilir.

Ağız kokusu genellikle sigarayı bırakma ve kötü nefes kokularına neden olan gıdalardan kaçınarak doğru diş fırçalama ile önlenebilir.

Kötü nefes ya da ağız kokusu olarak bilinen hastalık kronik yada geçici olabilir. Bunun için ağız kokusu bütün önlemleri almanıza rağmen geçmiyorsa sindirim sistemi başta olmak üzere diğer sağlık sorunlarından kaynaklanabilir ve mutlaka doktorunuza başvurarak sorunun asıl kaynağını belirlemeniz gerekmektedir.


Ağız Kokusunun Nedenleri

Ağız kokusunun birçok sebebi olmasına rağmen temelde şu şekilde sıralayabiliriz.

Gıdalar: Gıda, ağızdan gelen kötü kokuların birincil kaynağıdır. Sarımsak, soğan ve baharatlı gıdalar, egzotik baharatlar, bazı peynirler, balık ve kahve gibi asitli içecekler ağız kokusu oluşturur.

Tütün Ürünleri: Sigara ve tütün çiğneme ağızda koku oluşturan kimyasallar oluşmasına sebep olurlar. Sigara aynı zamanda diş eti hastalığı ya da oral kanser gibi diğer ağız kokusuna neden olan hastalıkları tetikler.

Kötü Diş Temizliği: Düzenli olarak dişler temizlenmediği zaman ağızda kalan gıda parçacıkları çürümeye ve kötü kokuya yol açar. Kötü diş bakımı ağızda kokuya neden olan plak birikimine yol açar. Plak birikimi, aynı zamanda periodontal (diş eti) hastalıklarını tetikler.

Sağlık Sorunları: Sinüs enfeksiyonları, pnömoni, boğaz ağrısı (farenjit) ve diğer boğaz enfeksiyonları, pamukçuk, bronşit, geniz akıntısı, diyabet, reflü, laktoz intoleransı, diğer mide problemleri ve bazı karaciğer ya da böbrek hastalıkları ağız kokusuyla yakından ilişkilidir.

Ağız: Ayrıca ağız kuruluğu olarak adlandırılan ağzın kuruması da kötü koku sebebidir. Tükürük bezi sorunları, bağ dokusu bozuklukları (Sjögren sendromu), ilaçlar ağız kokusuna neden olan ağızla ilgili etkenlerdir.

Ağız Enfeksiyonları: Ağız boşluğu enfeksiyonları, diş eti hastalığı ya da gömülü dişler ağız kokusuna yol açarlar.

Protez: Temizlenmemiş  gıda parçacıkları çürümeye ve bakteri üremesiyle kokuya neden olabilir. Gevşek protez, yara veya enfeksiyonlar nedeniyle ağız kokusu oluşur.

İlaçlar: Antihistaminikler ve diüretikler de dahil olmak üzere pek çok ilaç, kötü ağız kokusuna neden olabilir. Bunun yanında başta insülin alımı olmak üzere farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da ağız kokusu yapabilir.

Diğer Ağız Kokusu Nedenleri: Genellikle çocuklarda burun tıkanıklıkları, alkol tüketimi ve yüksek miktarda vitamin takviyeleri ağız kokusuna yol açar.


Ağız Kokusu Nasıl Tedavi Edilir?

Yukarıda belirttiğimiz gibi ağız kokusu birçok sebepten kaynaklanabilir bundan dolayı teşhis kesinlikle doktor tarafından belirlenmeli ve tedaviye katkıda bulunmak için ek olarak şunlar yapılabilir:

Daha Fazla Su Tüketimi: Şimdiye kadar yapılan araştırmalar, dehidratasyonun ağız kokusuna en çok neden olan etkenlerin başında olduğunu ortaya koymaktadır. Az su içmek ağız kokusuna neden olan bakterilerin temizlenmesine engel olur. Ağız içinde bulunan mikroplar gün boyunca alınan gıdalardan arta kalan gıdalardan beslenirler  ve bu durum da ağız kokusuna neden olmaktadır. Dolayısı ile düzenli olarak su tüketmek ağız kokusunu azaltacaktır.

Çinko Eksikliği: Çinko içeren gıdalar almak ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur, aynı şekilde aksi durumda çinko eksikliği ağız içerisindeki mikropların artmasına neden olur. Düzenli olarak kabak, kabak çekirdeği, kakao gibi çinko açısından zengin besinler almak ağız kokusunu azaltabilir veya tamamen giderebilir.

Isırgan Otu Çayı: Kötü nefes vücudun içinde fazla miktarda bulunan metaller, maya  ve diğer toksinlerin birikmesinden kaynaklanıyor olabilir. Sağlıklı diyetler uygulanarak bu sorun ortadan kaldırılabilir. Bunun için ısırgan otu veya ısırgan çayı tüketmek faydalıdır. Isırgan otu, kanı arındırmak ve vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmak için önerilen en etkili bitkilerdendir. Isırgan otunun diğer bir önemli katkısı da böbrek yoluyla ürik asit atılımını sağlar, dolayısıyla sindirim sistemini de temizleyerek ağıza doğru geğirme yoluyla oluşan kötü kokulu gaz atmaya da faydalıdır. Günde 1-2 bardak ısırgan otu çayı veya suyu alınabilir.

Probiyotikler: Bağırsak sağlığının bozuk olması da ağız kokusuna neden olabilir. Bağırsak sistemindeki hastalıklardan dolayı meydana gelen ağız kokusu probiyotik içeren besinlerin tüketilmesiyle giderilebilir. Yoğurt, lahana turşusu gibi besinler alınarak sorun ortadan kaldırılabilir. Özellikle yatmadan önce düzenli olarak yoğurt tüketimin ayrıca birçok faydası vardır.

Sebze ve Meyve Tüketimi: Neredeyse bütün sebze ve meyvelerin sağlık açısından faydaları farklıdır ama genel özellikleri ilk ağızla temas ettiklerinden dolayı ağız sağlığına oldukça faydalıdırlar. Bunun biz farkında bile değiliz. Sebze meyvelerin içerdikleri mineraller ağız içerisindeki mikropların ve zararlı bakterilerin ortadan kalkmasını sağlarlar. Bütün meyvelerin yanında özellikle ağız kokusunu giderici:

tüketimi düzenli olarak yapmak büyük oranda ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olacaktır.


Sonuç

Ağız kokusunun oluşmasına neden olan birçok faktörün olduğunu ama en yaygının ise ağız temizliğinin sağlıklı yapılmadığının olduğunu söyleyebiliriz. Gün boyu aldığımız gıdalardan arta kalan parçacıklar ağızda çeşitli asitlere dönüşerek kokuya neden olurlar fakat düzenli olarak ağız temizliğinin yapılması ve ağız temizliğine katkıda bulunan besinlerin tüketilmesi sorunu ortadan kaldırabilir.

Fakat ağız kokusuna başka bir hastalığın neden olup olmadığı konusunda doktor tarafında ayrıca kesin teşhis konulmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem