Ağız Kokusu Nedenleri

A+
A-
Ağız Kokusu Nedenleri

Bu yazı ağız kokusu nedenleri, neden olur konusunda faydalı bilgiler içermektedir. Ağız kokusuna çözüm arayanlar sabah kalkınca ağız kokusu neden olur, nefes kokusu için hangi doktora gidilir, ağız kokusu kesin çözüm, ağız kokusu nasıl önlenir, akciğerden gelen nefes kokusu, ağız kokusu ibrahim saraçoğlu, ağız kokusu nasıl giderilir doğal yollarla sorgulaması yapmaktadır.

Ağız Kokusu Neden Olur? 

Ağız kokusu problemi, pek çok sebebe bağlı olmuş olarak oluşabilmekte ve çevrede sık sık karşılaşılmış olan yaygın bir sağlık sorunudur. Pek çok zaman geçici bir durum olmuş olan ağız kokusu problemi, nadiren de olmuş olsa, mide ya da kişilerde ki sindirim sistemi problemleri sebebi ile de ortaya çıkabilmektedir. Bilinmekte olan çoğu ağız kokusu vakasında bu durumun asıl sebebi dilin arka kısmında çoğalmaya başlamış olan bakterilerdir.

Ağız kokusu geçicide olabilmekte, kalıcıda olabilmektedir. Geçici ağız kokusu sorunu genellikle yediğimiz, tükettiğimiz gıdalardan dolayı oluşmaktadır. Soğan, sarımsak ve lahana gibi yüksek sülfürlü bileşik üreten gıdalar ağız kokusu sorunu tetiklemektedir. Sindirilmiş sülfür bileşikleri absorbe edilmekte ve kan yardımı ile akciğerlere taşınmaktadır. Sonrasın da ise ağız kokusu  sorunu ortaya çıkmakta ve oluşmaktadır. Bunun ile birlikte, kronik ağız kokusu sorunu, ağızda kalan yiyecek artıklarını parçalayabilen bakterilerden kaynaklanmaktadır. 

Ağız kokusuna en çok neden olan faktörleri şöyle açıklamak mümkündür :

 • Tütün ve sigara

Sigara ve benzeri tütün ürünleri ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ayrıca dişeti hastalığı durumunda dişeti şişkinliğini artırabilmektedir. Bu da ağız kokusuna katkıda bulunan başka bir durumdur.

 • Yiyecekler

Dişlere yapışan gıda parçacıklarının dağılması ağız kokusuna neden olabilir. Soğan ve sarımsak gibi bazı gıdalar da ağız kokusu oluşturabilir. Sindirildikten sonra, içinde bulunan sülfür kan yoluyla akciğerlere taşınmaktadır, sonrasın da ise ağız kokusuna yol açmaktadır. 

 • Ağız Kuruluğu

Salya ya da tükürük ağızın içini temizleyen doğal bir temizleyicidir. Ağız kuruluğu yaşandığında ise, özellikle de sabahları ya da belirli bir hastalığın sonucu olarak, ağız kokusu yoğun bir şekilde hissedilebilmektedir.

 • Ağız ve Diş Temizliği Yoksunluğu

Düzenli olarak dişleri fırçalamamak ya da diş ipi kullanmamak, zamanla dişlerin arasında parçacıkların birikmesine neden olmaktadır. Bu durumda da ağız kokusu kaçınılmaz bir sonuçtur. Dişler düzenli olarak fırçalanmıyorsa, bakteriler hızla üreyebilmektedir. Düzenli ya da uygun şekilde temizlenmemiş protezlerde ayrıca, ağız kokusu oluşturan bakterilere katkıda bulunabilmektedir. 

 • Beslenme Alışkanlıkları

Açlık ve düşük karbonhidrat içeren diyetlerle beslenme, ağız kokusu oluşturabilmektedir. Bunun nedeni, ketonlar denilen kimyasalların üretildiği yağların parçalanmasıdır. Bu ketonların güçlü bir aroması vardır.

 • Bazı İlaçların Kullanımı

Bazı ilaçlar ağızdaki salya üretiminin azalmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle de, ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, angina tedavisinde kullanılan nitratlar, bazı kemoterapi ilaçları ve fenotiyazinler gibi bazı sakinleştiriciler ağız kokusuna neden olabilmektedir. Büyük dozlarda vitamin takviyeleri alan bireyler de ayrıca ağız kokusu yaşayabilmektedir. 

 • Ağız, Burun ve Boğaz Rahatsızlıkları

Bazen bademciklerin iltihaplanması, ağız kokusuna da neden olabilmektedir. Bademcikler üzerinde biriken beyaz renkli, irin dolu şişlikler kokuyu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca, burun, boğaz veya sinüslerde oluşan enfeksiyon veya iltihap da ağız kokusuna yol açabilmektedir.

 • Yabancı Cisimcikler

Ağız kokusu, özellikle çocuklarda, burun boşluğuna yabancı bir cisim girmesi durumunda ortaya çıkabilmektedir. 

 • Hastalıklar

Bazı kanserler, karaciğer yetmezliği ve diğer metabolik hastalıklar, ürettikleri kimyasalların spesifik karışımlarına bağlı olarak ağız kokusuna yol açabilmektedir. Gastroözofageal reflü hastalığı durumunda mide asitleri nedeniyle ağız kokusu oluşabilmektedir.

 • Daha Az Sıklıkla Yaşanan Nedenler

Ağız kokusu probleminin bilinen en genel ve en geçici olan sebebi ağız içerisinde ki hijyen eksikliğidir, fakat, biraz daha nadir bir durum olmuş olan sebeplerle de ağız kokusu sorunu ortaya çıkabilmektedir. 

Ağız kokusu nedenleri ise şunlardır : 

 • Diyabetik Ketoasidoz

Diyabet hastası olan kişinin insülin seviyeleri çok düşük olduğunda, vücut artık şeker kullanamaz ve bunun yerine ise yağ depolarını kullanmaya başlayabilir. Yağ bozulduğunda, ketonlar üretilir ve birikir.

Ketonların sayısındaki artış zehirli olabilir, sonuç olarak da, belirgin ve tatsız bir ağız kokusu ortaya çıkarır. Ketoasidoz ciddi ve potansiyel olarak hayatı tehdit eden bir durumdur.

 • Bağırsak Tıkanıklığı

Özellikle, bağırsak tıkanıklığı yaşanması durumunda, uzun süre kusma dönemi yaşanırsa, ağız kokusu ortaya çıkabilir.

 • Kronik Böbrek Yetmezliği

 Kronik böbrek yetmezliği  olmuş olan hastalarda amonyak ya da idrara benzer bir koku oluşabilmektedir. Normal olarak böbrekler tarafından ortadan kaldırılan atık ürünler kan dolaşımında birikmeye başlar, bu da ağız kokusunu tetikler. 

 • Bronşektazi

Bronşektazi, solunum yollarının normalden daha geniş ve uzun süreli mukus üretiminin olduğu bir durumdur. Sonuç olarak da, ağız kokusu ortaya çıkabilmektedir.

 • Aspirasyon Pnömonisi

Aspirasyon pnömonisi, kusmuk, tükürük, yiyecek ya da sıvılardan dolayı akciğerlerde veya havayollarında şişlik veya enfeksiyonun meydana gelmesidir. Bu da, nadir durumlarda ağız kokusunu tetiklemektedir. 

Ağız Kokusu Nedir?

Doktorlar ve eczaneciler tarafından tıbbi bir terim olarak halitosis diye adlandırılmış olan ağız kokusu sorunu, kişiler tarafından oldukça utanç verici bir durum olabilmektedir. Bu sorun bazı durumlarda kişinin oldukça fazla kaygı yaşamasına yol açabilmektedir. Diğer bir yandan, pek çok zaman geçici bir sorun olmuş olan ağız kokusu hastalığını gidermek için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Fakat bu ürünlerin pek çoğu yalnızca geçici önlemlerdir ve ağız kokusu rahatsızlığının kalıcı olmuş olması durumunda altta yatmakta olan sebebi ortadan kaldıramamaktadır.

Sarımsak, soğan ve lahana gibi belirli yiyecekler, sindirim sitemi ve mide rahatsızlığı gibi sağlık koşulları ve sigara alkol gibi kötü alışkanlıklar, ağız kokusu sorununa sebep olabilmektedir. Pek çok durumda, tutarlı ve uygun olmuş olan ağız ve diş temizliği ile ağız kokusu sorununu ortadan kaldırmak mümkün bir durumudur. Basit öz bakım teknikleri sorunu çözmezse, ağız kokusu sorunun daha ciddi bir durumun sonucu olmuş olmadığından emin olmak için hemen bir diş doktoruna başvurmalısınız. 

Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokusu nasıl anlaşılır? Ağız kokusu sorunu başlangıcında, bu sorunu yaşamış olan pek çok kişi, bu durumu herhangi birinden bunu duymadıkça ağızlarının kötü koktuğunu fark etmeyebilmektedir. Ağız kokusu sorunu çoğu zaman geçici bir durum olarak bilinir. Geçici olmuş olmayan ağız kokusu sorununda ise altta yatmakta olan başka bir sorun buna sebep olmaktadır. 

Ağız kokusu belirtileri şunlardır :

 • Kötü ağız kokusu
 • Ağızda ekşi, acı ya da metalik bir tat
 • Ağız kuruluğu
 • Dil üstünü kaplayan beyaz bir tortu 

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu nasıl geçer? Pek çok zaman, ağız kokusu sorunu geçici bir durumdur, fakat hemen bu duruma müdahale etmek için de pek çok yöntem bulunmaktadır.

Ağız kokusu sorununu hemen ortadan kaldırmanın bilinen en iyi yolu,  her gün düzenli olarak diş fırçalamaya ve aynı zamanda diş ipi kullanmaya başlamaktadır. Bu şekilde,  ağız içerisinde biriken besin artıkları ve bakteriler ağız da birikmeyecek ve böylelikle ağız kokusu problemine de neden olmayacaktır.

Bir diğer yandan, kalıcı olmuş olan ağız kokusu probleminin altında yatmış olan herhangi bir sebep olmuş olduğunu düşünüyorsanız, hemen herhangi bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz yaşadığınız bütün belirtileri öğrendikten sonra, bu sorunun sebebini teşhis ederek gerekli tedaviyi uygulamaya başlayacaktır. 

Ağız kokusuna ne iyi gelir detaylar>>

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokusu için bir diş doktoruna başvurabilirsiniz

Sonuç

Bu yazı ağız kokusu nedenleri, neden olur konusunda faydalı bilgiler içermektedir. Ağız kokusuna çözüm arayanlar sabah kalkınca ağız kokusu neden olur, nefes kokusu için hangi doktora gidilir, ağız kokusu kesin çözüm, ağız kokusu nasıl önlenir, akciğerden gelen nefes kokusu, ağız kokusu ibrahim saraçoğlu, ağız kokusu nasıl giderilir doğal yollarla sorgulaması yapmaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.