Ağız Kokusu Belirtileri

A+
A-
Ağız Kokusu Belirtileri

Ağız kokusu sorununun ilk başlarında yani başlangıcında, bu sorunu yaşamakta olan pek çok kişi,   herhangi birinden bu durumu duymadıkça, biri bu problemi söylemedikçe kişi ağızının koktuğunu fark etmeyebilmektedir. Ağız kokusu yaşayan kişilerin yaşadığı bu durum çoğu zaman geçici bir durumdur. Geçici olmuş olmayan ağız kokusu probleminde  ise altta yatmakta olan başka bir sorun buna sebep olmaktadır. 

Ağız Kokusu Nasıl Anlaşılır? 

Ağız kokusu belirtileri şunlardır:

 • Kötü ağız kokusu
 • Ağızda ekşi, acı ya da metalik bir tat
 • Ağız kuruluğu
 • Dil üstünü kaplayan beyaz bir tortu 

Ağız kokusu belirtilerinden bazılarını şöyle açıklamak mümkündür:

 • Dil Üstündeki Sarı ya da Beyaz Tortu

Bu durum, ağız kokusu sorununu fark eden ve bu problemi yaşayan pek çok insanda ortaya çıkan bir  tür belirtidir. Bu tortu, bazı bakterilerin ve burun mukozasının birikimi sebebi ile oluşmaktadır. Tortu yoğunluğu dilin arka bölgelerinde çok daha ağır olma eğilimi göstermektedir. Özellikle sabah uykudan uyandıktan sonra, kişiyi oldukça rahatsız eden bu tortular durumun en belirgin özelliğidir. Dil üstünde ki oluşmuş olan bu tortunun temizlenmesi, bir çok hastada ağız kokusunu sorununu tamamen ortadan kaldırmaz. Bunun sebebi ise, ağız kokusu sorununu üreten anaerobik bakterilerin tüm ağız içerisinde  ve tükürükte bulunmuş olmasıdır. 

 • Ağız Kokusu

Ağız kuruluğu sorunu da ağız kokusu problemini yaşayan ve çeken insanlarda sık görülmekte olan ve en belirgin belirtilerden bir diğeridir. Bu durum genellikle de ağız kokusu sorunun ana sebeplerinden biridir. Ağız kuruluğu sorunu, aynı zamanda kserostomi rahatsızlığı olarak da bilinmektedir ve ağız içerisin de bir takım değişikliklere sebep olmaktadır. Her şeyden önce bakteriler tükürük içerisin de daha da yoğunlaşmakta ve  burada ki sıvının çok daha çabuk buharlaşmasına sebep olmaktadır. Bu durum yaşanmış olduğunda, ağız kokusu sorunu çok daha büyük mesafelerden bile daha güçlü ve daha belirgin olacaktır.

Buna ek olarak, ağızdaki pH veya asit / baz dengesi değişmektedir. Bu da, anaerobik bakterilerin büyümesine daha elverişli bir ortam sağlamaktadır. Çünkü tükürük az olduğundan, tükürüğün yıkama veya temizleme etkisi azalır. Sonuç olarak, ağız boşluğunda daha fazla bakteri ve hücre birikmektedir.

Ağız kuruluğu sorunu, ağız kokusu problemine sebep olmuş olmasının yanı sıra ağız içerisin de metalik ya da acı bir tat da bırakmaktadır. 

 • Ağızdaki Nahoş Tatlar

Genellikle, ağız kokusu rahatsızlığı koku ile beraberinde ağız içerisin de kötü tatlar ve tortular da bırakmaktadır. Ortak olmuş olan bu tadın ekşi, acı ya da metalik bir tat olmuş olmasıdır. Bu tatlar genellikle sinüs drenajı, alınan ilaçlar, ağız kuruluğu koşulları, diş enfeksiyonları, sızdıran diş restorasyonları ve bazı oral bakterilerin sonucu olarak bilinir.

Sonuç olarak, tükürük üretimi azalır ve ağız kokusu rahatsızlığı ortaya çıkar. Ağız kokusu probleminden sorumlu olmuş olan bakteriler de kötü tadın bir diğer sebebi olabilir. 

 • Geniz Akıntısı

Geniz akıntısı sorunu sıklıkla bazı sinüs koşulları ve alerjilerin bir sonucudur. Geniz akıntısı sorunu, burun ya da sinüs bölgelerinden boğazın arka bölümünde yavaşça boşalmakta olan kalın bir mukustur. Kişi sıklıkla boğazını temizleme ihtiyacı hisseder. Bu mukusun önemli bir kısmı ağızda kalabilmekte ve ağız kokusu sorunu koşullarına katkıda bulunabilmektedir.

Soğuk algınlığına ya da gribe maruz kalmış kişiler genellikle çok miktarda mukus üretirler. Bu, normalde kronik ağız kokusu çekmeyen bireylerde bile ağız kokusu problemine neden olabilir. 

 • Bademcik İltihabı

Ağız kokusu sorunu bademciklerin iltihaplanması sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Bademciklerin üzerine bakıldığında üzeri beyaz irinlerle kaplı şişlikler göze çarpmaktadır. Bu problem ile beraber ağız kokusu sorunu da bir belirti olarak yaşanmaktadır.

 • Sürekli Diş Fırçalama İsteği

Hastaların bazıları dişlerini fırçaladıktan sonra ağız kokularının daha da arttırdığını söylemektedir. Aslında, sık diş fırçalama ya da sık diş ipi kullanma, anaerobik bakterileri bakterilerinin yerleştiği alanlar nedeniyle, ağzın tamamen bunlardan temizlenmesine yardımcı olamamaktadır.

Diş fırçalamanın aslında pek çok kişide ağız kokusunu artırmasının nedeni diş fırçalamanın ağzın geçici olarak kurumasına neden olmasıdır. Bu sebep ile , aşırı diş fırçalama ve diş ipi kullanma ağız kokusu sorununun daha da şiddetlenmesine sebep olabilmektedir. 

 • Özgüven Eksikliği

Tedavi edilmeyen ağız kokusu sorunu zaman içerisinde hastalarda özgüven eksikliğine sebep olmaktadır. Bazı kişiler de bu durumu hafif bir hoşnutsuzuk ile karşılarken, bazıları sosyal hayattan kendilerini uzak tutacak kadar mutsuz olabilmektedir. 

 • Acil Tıbbi Yardım Gerektiren Belirtiler

Ağız kokusu sorunu genellikle ağız temizliğinin eksikliği sebebi ile oluşmaktadır, fakat,  nadiren hayati bir tehlike oluşturmaktadır. Ağız içerisinde ve diş temizliğinize dikkat etmeniz ağız kokusu sorunu ortadan kaldırmazsa bir diş hekimine görünmelisiniz. Çoğu durumda, bir diş hekimi ağız kokusu sorununu tedavi edebilir.

Aşağıdaki belirtilerin yaşanması durumunda mutlaka bir doktora danışılmalıdır :

 • Sürekli ağız kuruluğu
 • Ağızda yaralar
 • Çiğneme veya yutma sırasında yaşanan ağrı
 • Bademcikler üzerindeki beyaz lekeler
 • Ateş
 • Endişe veren başka herhangi bir belirti 

Ağız Kokusu Nedir?

Tıbbi olarak halitosis olarak adlandırılan ağız kokusu, oldukça utanç verici olabilmektedir. Bazı durumlarda kişinin fazlasıyla kaygı yaşamasına yol açabilmektedir. Diğer bir yandan, çoğu zaman geçici bir sorun olan ağız kokusu problemini  gidermek için piyasada pek çok ürün bulunmaktadır. Fakat bu ürünlerin birçoğu yalnızca geçici önlemlerdir ve ağız kokusunun kalıcı olması durumunda altta yatan nedeni ortadan kaldıramamaktadır.

Belirli yiyecekler, sağlık koşulları ve alışkanlıklar, ağız kokusuna neden olabilmektedir. Çoğu durumda, tutarlı ve uygun olan ağız ve diş temizliği ile ağız kokusunu ortadan kaldırmak mümkündür. Basit öz bakım teknikleri sorunu çözmezse, ağız kokusunun daha ciddi bir durumun sonucu olmadığından emin olmak için bir diş doktoruna başvurmalısınız. 

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu neden olur? Ağız kokusu sorunun ilk nedeni dilin arka kısmında çoğalmış olan ve kükürt üreten bakterilerdir.

Bunun yanı sıra, ağız kokusuna neden olan diğer önemli faktörler şunlardır:

 • Dental faktörler : Periodontit (diş çevresindeki enfeksiyon) veya kötü oral hijyen
 • Ağız kuruluğu : ilaçların, alkolün, stresin veya tıbbi durumun neden olduğu
 • Sigara içmek : Ağızdaki oksijeni azaltır

Az görülen ağız kokusu nedenleri ise şunları içermektedir :

 • Asit ve safra reflüsü
 • Geniz akıntısı (örneğin, kronik sinüzit nedeniyle)
 • Böbrek yetmezliği, çeşitli kanserler, metabolik işlev bozuklukları ve biyokimyasal bozukluklar ile birlikte görülen ağız kokusunun sadece çok küçük bir yüzdesini oluşturmaktadır.
 • Gıdalar (soğan, sarımsak veya karnabahar gibi) 

Ağız Kokusu Tedavisi

Ağız kokusu nasıl giderilir? Pek çok zaman, ağız kokusu sorunu geçici bir sağlık durumudur, fakat hemen müdehale etmek için de birçok yöntem bulunmaktadır.

Ağız kokusu probleminin hemen ortadan kaldırmanın en iyi yolu, düzenli olmuş olarak diş fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya başlamaktadır. Böylece, ağız içerisinde ki ve boğaz üzerinde ki besin artıkları ve bakteriler ağız içerisinde birikmeyecek ve ağız kokusu problemine sebep olmayacaktır.

Bir diğer yandan, kalıcı olarak yaşanmış olan ağız kokusu probleminin altında yatmakta olan herhangi bir başka sebep olmuş olduğunu düşünüyorsanız, hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktorunuz sizden yaşamış olduğunuz bütün belirtileri sorup, öğrendikten sonra, bu rahatsızlığın asıl sebebini teşhis ederek gerekli tedavi yöntemini  uygulamaya ve tavsiyeler vermeye başlayacaktır. 

Ağız kokusuna ne iyi gelir detaylar>>

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ağız kokusu için bir diş doktoruna başvurabilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.