Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

A+
A-
Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bu makale adet ağrısını ne keser ve iyi gelir hakkında faydalı bilgiler içerir. Adet ağrısına kesin çözüm bulanlar adet ağrısına ne iyi gelir bitkisel, adet sancısına ne iyi gelir ilaç, adet sancısına ne iyi gelir evde çözüm, adet sancısına iyi gelen yiyecekler, regl sancısı nasıl geçer, adet sancısına hangi ilaç sorgulaması yapmışlardır.

Adet ağrısına evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

Adet Ağrısını Nasıl Geçer?

Adet döngüsü her ay tekrar eden bir dönemdir. Pek çok kişi bu dönemi ağrılı geçirebilmektedir. Adet ağrısı genellikle normal bir durum olarak karşılanmaktadır ve istirahat, sıcak su torbası, ağrı kesici ya da evde tedavi yöntemleri ile hafifletilebilmektedir. Altta yatan diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

Adet ağrısı sorunu için uygulanmakta olan tedavi genellikle, bu durumun birincil dismenore ya da ikinci dismenore olup olmadığına bağlı olarak değişebilmektedir.

Bu durum genel olarak, şu şekilde açıklanabilmektedir:

Birincil Dismenore Tedavisi

Birincil dismenore için uygulanmakta olan tedavi oluşan adet ağrısını hafifletmek amacı için yapılmaktadır. Bu şekilde uygulanan tedavi yöntemi, genellikle adet ağrısından muzdarip olan hasta, gündelik hayata çok daha kolay adapte olabilmekte ve günlük faaliyetlerini yerine daha kolay getirebilmektedir. Ortak evde tedavi yöntemleri arasında ise sıcak banyolar, ısıtma petleri ve egzersiz olarak belli başlı hareketler bulunmaktadır.

Uygulanan basit tedavi yöntemlerinin olumlu sonuçlar vermemesi gibi olumsuz durumlar da, ilaç tedavisine ihtiyaç duyulabilmektedir. İlaç tedavileri ise genellikle, birincil dismenoreye yol açmakta olan sürecin baskılanmasını ya da menstrüasyon sırasında mevcut olmuş olan endometrial hücrelerin sayısını azaltmayı da hedeflemektedir.

 • İlaç Tedavisi

Birincil dismenore için başlangıç tedavisi olarak genellikle steroidal olmayan antiinflamatuar ilaçlar ya da hormonal kontrasepsiyon ilaçlar tercih edilmekte ve kullanılmaktadır.

 • Steroid Olmayan Antiinflamatuar İlaçlar

Basit analjezikler, birincil dismenore sebebi ile oluşmakta olan adet ağrısını hafifletmek amacı için uzun zamandır kullanılmakta olan bir yöntem olması ile bilinmektedir. Birincil dismenore sentezini yani prostoglandin üretimini baskılamaya da yardımcı olan bu ilaçlar, özellikle ergenlik döneminde tercih edilmektedir.

Asetaminofen, ibuprofen ve naproksen en sık kullanılan ilaçların başında gelmekte ve arasında bulunmaktadır. Bu ilaçlar uzun süreli olarak kullanılması uygun olmayabilmektedir. Aynı zamanda kullanılan bu ilaçlar geçici olarak adet ağrısını hafifletmektedir. Devamlı olabilecek bir durum değildir. 

 • Hormonal Kontrasepsiyon

Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar genellikle adet ağrısı sorununu hafifletilmek de oldukça etkili olabilmektedir. Diğer bir yandan, bu tedavi yönteminin başarısız olduğu hastalar da bulunabilmektedir. Bu durumda, kullanılmış olan bir diğer yöntem ise hormonal bir kontrasepsiyondur.

Hormonal kontraseptifler, rahim astarında üzere bilinen prostoglandin seviyelerini azaltmak ve kasılmaların şiddetini kolayca hafifletmektedir. Aynı zamanda, endometriyal bezlerin akvitesini belli bir miktar kısıtlayarak endometrozis gelişimi önlemektedir.

Kullanılan hormonal kontrasepsiyon yöntemleri arasında, bazı doğum kontrol hapları ve kontraseptif halka (spiral) gibi yöntemler bulunmaktadır. Bu konuda doktorunuzdan daha detaylı bir şekilde bilgi alabilirsiniz. Doktora danışmadan bu tedavi yöntemlerini tercih etmemelisiniz. 

Diğer Yöntemler: 

Doktor tarafından yapılan birincil dismenore tanısı, herhangi bir iç obstrüksiyon yani tıkanma sonucu gelişmediği takdirde konmaktadır. Bu sebep ille, uygulanabilecek bütün tedavi yöntemleri genellikle adet ağrısını ve belirtileri hafifletmeyi amaçlamaktadır.

Kişinin hayatına kolayca devam etmesini ve günlük hayatta yaptığı işleri engellemeyen bu duruma yardımcı olabilecek diğer faydalı yöntemler şunlar olabilmektedir:

 1. Stresli durumlardan kaçının
 2. Sıcak bir banyo yapın ya da sıcak bir kompres kullanın
 3. Uzun ve yavaş tempolu yürüyüşleri tercih edin
 4. Yağlı gıdalardan kaçının
 5. Yoga gibi meditasyon yöntemlerini deneyin 

İkincil Dismenore Tedavisi

İkincil dismenore tedavisini ağrı kesici ilaçlar, hormon tedavisi ve altta yatmakta olan bazı durumlar için uygulanabilecek olan cerrahi yöntemler içermektedir.

 • İlaç Tedavisi

İbuprofen gibi bazı iltihap önleyici ilaçlar, rahim bölgesinde gelişen ve ilgili herhangi bir küçük ağrıda iltihabı tedavi etmek amacı için kullanılmaktadır. Bu tür antiinflamatuar olan ilaçlar ağrının şiddetini daha fazla hafifletmeye yardımcı olmaktadır, fakat bu ağrı kesici olmuş olarak kullanılan ilaç tedavisi ikincil dismenore durumun da oldukça yeterince etkili olmayabilmektedir. Bu durum da diğer bir seçenek ise, östrojen ve progestin hormonu kontrolünü sağlayan doğum kontrol haplarıdır. Bunlar, hormonları düzenlemeye ve oluşan dengesizlikleri azaltmayı sağlamaktadır.

 • Cerrahi Yöntemler

İkincil dismenore sebepleri arasında bulunan endometriozis ve rahim miyomları durumunda ise, aşırı fazla bir şekilde doku büyümesini ve tümörleri düzeltmek amacı  için cerrahi yöntemler doktorlar tarafından gerekli görülmektedir.

 • Uterin Arter Embolizasyonu (Ameliyatsız Miyom Tedavisi)

Ameliyatsız bir yöntem yani diğer bir adı ile ayakta tedavi yöntemi olan uterin arter embolizasyonu, rahim fibroidlerinin ya da miyomlarının büyümesini durdurmak amacı için uterus kan damarlarını küçük parçacıklar ile bloke etmeyi içermektedir.

 • Rahim Miyomlarının Alınması

Uygulanacak olan bu cerrahi yöntem, miyomun konumuna bağlı olarak vajina ya da karın yolunda yapılan küçük bir insizyon (kesi) ile gerçekleştirilmektedir. Böylece miyom alınabilmektedir.

 • Endometriozis Ameliyatı

Bu genellikle kısa vadeli olarak ağrıyı hafifletmektedir, fakat ne yazık ki, endometriozis durumunun tekrarlanması engellenememektedir. Dokunun tekrar gelişmesi ve yeniden büyümesi hormonal tedavi yöntemleri ile geciktirilmektedir.

Pelvis ya da karın bölgesinde aşırı endometrial doku büyümesini gidermek amacı içinse cerrahi müdehale gerekebilmektedir. Rahimin ciddi hasar görmüş olması durumunda, son bir çare olarak histerektomi yapılabilmektedir.

 • Histerektomi
 • Rahmin tamamen çıkarılması tipik olarak sadece son çare olarak gerçekleştirilmektedir.

Adet Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Adet ağrısı problemleri, tanısı ve tedavisi için kadın sağlığı ve hastalıklarını inceleyen jinekoloji bölümüne başvurulmaktadır.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Evde

 • Sıcaklık

Sıcaklık, kasılmalar nedeniyle ağrıya neden olan kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratmaktadır. Bu nedenle, ağrı ve krampları hafifletmek için sıklıkla kullanılan yöntemlerden biridir. Yapılan pek çok araştırmaya göre, en az ağrı kesiciler kadar etkili olabilmektedir. Adet ağrılarını hafifletmek için karın bölgesine ısıtma yastığı veya sıcak su torbası koyabilir ya da sıcak bir duş alabilirsiniz.

 • Epsom tuzu

Epsom tuzu temelde magnezyum sülfattan oluşmaktadır. Magnezyum sülfatın ise antiinflamatuar özellikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda, güçlü bir ağrı kesici de olabilen epsom tuzu, ağrıların ve krampların hafifletilmesine yardımcı olabilmektedir.

 • Turşu suyu

Turşu yüksek oranda sodyum içermektedir. Bu nedenle adet ağrılarını hafifletmek için oldukça etkili olabilmektedir. Egzersiz sonrasında meydana gelen krampları ve kas ağrılarını hafifletmesi için kullanılan turşu suyu, adet ağrılarıyla da mücadele edebilmektedir.

 • Yoğurt

Hem kalsiyum hem de D vitamini açısından iyi bir kaynak olan yoğurt, bu sebep ile adet ağrılarını hafifletebilmekte ve pek çok menstrüasyon problemiyle mücadele etmeye yardımcı olabilmektedir.

 • D vitamini

D vitamini, adet ağrılarına yol açan prostaglandin üretimini azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle de, adet ağrılarını ve kramplarını hafifletme yeteneği bulunmaktadır. D vitaminini almak için balık, peynir, yumurta sarısı, portakal suyu ve mısır gevreği gibi yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

 • Pekmez

Adet ağrısına iyi gelen ve yardımcı olabilecek bir diğer evde tedavi yöntemi ise pekmezdir. Pekmez, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, manganez, B6 vitamini ve selenyum açısından oldukça zengin bir besindir. Oldukça besleyici olması ile beraber, kanın pıhtılaşmasını önlemekte ve rahim duvarlarında bulunan kasları yumuşatmaktadır. Bu kaslar yumuşadığı zaman adet ağrıları da azalmaktadır. Neticede de, adet ağrıları ve diğer belirtileri için benzersiz bir çare olmaktadır. 

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Doğal

Adet ağrısı problemi genellikle kişiler tarafından normal olarak karşılanmaktadır ve istirahat ya da evde tedavi yöntemleri ile hafifletilebilmektedir. Altta yatan bir diğer tıbbi durumlar için cerrahi yöntemlere kadar uzanan pek çok tedavi yöntemi de bulunmaktadır.

 • Diyet değişiklikleri (proteini arttırmak, şeker ve kafein tüketimini azaltmak gibi)
 • Vitamin takviyeleri
 • Düzenli egzersiz
 • Göbek bölgesine ısıtma yastığı uygulama
 • Sıcak banyo veya duş
 • Karın masajı

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel

 • Nane

Adet ağrısı problemi ile ilişkili olan pek çok belirti de ortaya çıkabilmektedir. Mide rahatsızlıkları, hazımsızlık, mide bulantısı ve kusma bu belirtiler arasında bulunmaktadır. Bu durumda, en etkili bitki ise kesinlikle nanedir. Hem mide problemlerini hafifletmekte hem de ağrıyı sakinleştirebilmektedir. Nane limon>>

 • Zencefil

Zencefil, adet ağrısını hafifletebilmektedir, fakat bundan daha özel olarak, ağrıya sebep olan prostaglandin düzeylerini kontrol altına alabilmektedir. Aynı zamanda, yorgunluk ile mücadele etmeye de yardımcı olabilmektedir. Zencefil çayı adet sancısı>>

 • Fesleğen

Fesleğen, adet ağrısı ve kramplarını hafifletmek için etkili olabilen oldukça güçlü olan bir bitkidir. Doğal bir analjeziktir ve bu sebep ile de, adet ağrıları ile savaşabilmektedir.

 • Tarçın

Tarçın fazla kullanıldığı zaman adet düzensizliği yapabilmektedir. Aynı zamanda tarçın adet ağrısını hafifletmeye de yardımcı olabilecek antispazmodik, antikanser ve antiinflamatuar özelliklere sahip bir baharattır. Aynı zamanda, lif, kalsiyum, demir ve manganez için de mükemmel bir kaynaktır.  Bu sebeple fazla kullanılmadığı takdirde sağlık açısından oldukça faydalı olurken adet ağrılarının da geçmesine yardımcı olmaktadır. Tarçın çayı adet>>

 • Rezene

Antispazmodik, fitoestrojenik ve antiinflamatuar özelliklere sahip olan rezene bitkisi, rahim içindeki kasların gevşemesine yardımcı olarak burada ki ağrıları dindirmekte ve krampları hafifletmektedir.

 • Maydanoz

Maydanoz bitkisi pek çok açıdan faydalı bir bitkidir. Maydanoz, içerisinde apiol ve miristisin içermektedir. Bunlar, adet döngüsünü uyarmakta ve ağrıları hafifletebilmektedir. Bu sebep ile, maydanoz hem adet düzensizliklerini hem de ağrılarını ortadan kaldırmak için oldukça etkili olabilmektedir. Maydanoz adet>>

 • Keten tohumu

Adet ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabilen bir diğer bitkisel tedavi yöntemi ise keten tohumudur. Sahip olduğu esansiyel yağ asitleri sebebi ile progesteron üretimini de stabilize etmeye yardımcı olmaktadır. Rahim fonksiyonunu düzenlemekte ve doğurganlık ile ilgili bazı problemleri de tedavi etmektedir. Keten tohumu adet>>

 • Papatya çayı

Dinginleştirme özelliğine sahip olan papatya çayı pek açıdan faydalıdır. Papatya çayı, keşfedici özellikleri bulunan, rahim duvarlarının zaman içerisinde gevşemesine yardımcı olabilmektedir. Aynı zamanda, hem antispazmodik hem de antiinflamatuar olduğu için ağrıya sebep olan pek çok problem ile mücadele edebilmektedir. 

 • Yeşil çay

Yeşil çay, kateşin isimli flavonoidler barındırmaktadır. Bu da onu hem doğal bir antioksidan hem de oldukça etkili ağrı ve iltihap hafifleticisi haline getirmektedir. Güçlü bir analjezik olarak da görülmektedir.

 • Limon

Limonda bulunan antiinflamatuar özellikler, adet ağrılarından kurtulmanıza yardımcı olabilmektedir. Diğer bir yandan, adet esnasınd kaybedilen kanın onarılması için gerekli olan demiri (fe) içermektedir. Üreme sistemi ve bağışıklık sistemi için benzersiz olan C vitamini açısından da oldukça iyi bir kaynaktır. Limon çayının faydaları>>

Sonuç

Bu makale adet ağrısını ne keser ve iyi gelir hakkında faydalı bilgiler içerir. Adet ağrısına kesin çözüm bulanlar adet ağrısına ne iyi gelir bitkisel, adet sancısına ne iyi gelir ilaç, adet sancısına ne iyi gelir evde çözüm, adet sancısına iyi gelen yiyecekler, regl sancısı nasıl geçer, adet sancısına hangi ilaç sorgulaması yapmışlardır.

Adet ağrısına evde uygulanabilecek doğal ve bitkisel yöntemler nelerdir merak konusudur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.