Ada Çayının Faydaları

17.08.2019
2.352
Ada Çayının Faydaları

Adaçayının faydaları ve zararları nelerdir yazımızın içeriğinde bulacağınız başlıklar şu şekildedir. Öncelikle ada çayı nedir, ada çayı ne işe yarar detaylı olarak inceleyeceğiz. Ada çayının cilde faydaları, adaçayının saçlara faydaları,  ada çayı nasıl yapılır tarifi yazımız içerisinde yer almaktadır.

Adaçayı Nedir?

Adaçayı bitkisini hemen hemen herkes duymuştur, bu bitki, içerisinde bulundurduğu bileşenler ve mineraller sayesinde, tıp alanında ve bilime kattığı yenilikler sayesinde 2001 yılında Uluslararası Bitki Derneği tarafından ‘Yılın Bitkisi’ unvanını aldı. Adaçayı, faydaları yönünden tüm dünya çapında yaygın olarak tüketilmektedir. Adaçayı bitkisinin yaprakları toplandıktan sonra kurutularak çay yapılır ve sıcak bir içecek olarak tüketilir. Aynı zamanda pek çok kişi yaygın olarak yemeklere naif bir tat kattığı için mutfaklarda da kullanıp yemeklere farklı bir lezzet vermeye çalışmaktadır.

Adaçayı bitkisi yaklaşık 70-80 santimlik olan ağaçlarda yetişir ve genellikle ılıman iklimleri sever. İzim ülkemizde ise Ege bölgesinde ve özelikle İzmir ilimizde bol miktarda yetişir. Don olaylarının sık sık yaşanabileceği bölgelerde ve soğuk iklime sahip olan yerlerde, bu bitkinin ihtiyaç duyduğu sıcaklığın sağlanması için etrafı diğer ağaçlarla kapatılmalıdır. Bu mucizevi bitki A vitamini, C vitamini, B6 ve K vitamini açısından oldukça zengin olan bir besin kaynağı olarak tanımlanır. Tam bir A vitamini (yağda çözünen vitamin) deposudur. Aynı zamanda içerisinde yüksek miktarda potasyum(K), kalsiyum(Ca), demir (Fe) ve magnezyum (Mg) açısından zengindir. Kısaca bir fincan adaçayı içtiğiniz zaman neredeyse vücudunuz için gerekli olan tüm bileşenleri temin etmiş olacaksınız.

Ada Çayının Faydaları Nelerdir?

Esnek ve pürüzsüz ciltlere sahip olabilmek için adaçayı mükemmel bir tercih olacaktır. İçerisinde bulunan fenolik asitler,  antioksidanlar ve bir takım uçucu yağlar bu bitkiyi sağlık alanında ve cilt güzelliği açısından çok önemli kılmaya yeterlidir. 

İçerisinde bulundurduğu karoten beta ile dolu olduğu için potansiyel bir antikanser maddesi olarak kabul edilir. Cilt üzerinde ki etkili faydalarından dolayı kozmetik ürünlerin içerisinde de fazlasıyla tercih edilip kullanılmaktadır. Aynı zamanda cilt dışında saç sağlığı için de kullanılır. A vitamini, C vitamini, B6 ve K vitaminleri açısından zengin olduğu için saçların düzenli uzamasını sağlar, dökülmesini engeller ve güçlendirir.

 • Adaçayı Depresyona İyi Gelir

Son dönemlerde ki en önemli hastalıkların başında gelen stres problemi ve depresyon sorununa karşı oldukça etkili bir bitkidir. İçerisinde bulundurduğu diosmetin, apigenin ve luteolinin gibi antioksidanların bol miktarda olması, kişilerin depresyon ve stres sorunları ile mücadele etmesini sağlar. Gün içerisinde ortalama bir fincan sıcak adaçayı içmeniz depresyondan ve stresten kaynaklanan olumsuz düşüncelerle mücadele etmenizde size inanamayacağınız şekilde katkılar sağlar.

 • Alzheimer Hastalığına Karşı Adaçayı

Adaçayı bitkisi, her gün düzenli olarak kullanıldığında vücut için olan faydasının yanı sıra hafızayı güçlendirir. Bunun yanında yaşlılık hastalığı olan Alzheimer hastalığı gibi pek çok hafıza problemine ve çeşitli hafıza kaybı durumlarına olumlu yönde müdahale ederek tedavi sürecinizi hızlandırmak için önerilmektedir. Bunun yanı sıra yaşlanma sorununa bağlı olarak meydana çıkması muhtemel unutkanlıkların, bunama gibi zihinsel sorunlarında önüne geçerek sizleri çeşitli hastalılardan korunmaya yardımcı olur.

 • Adaçayının Diyabete Faydaları

Adaçayı bitkisinin üzerinde yapılan pek çok farklı çalışma vardır. Bu çalışmalardan bir tanesinin sonucu da, diyabet sorunu ile mücadele eden kişilerde yüksek kolesterolü düşürme potansiyeli olduğu ortaya konulmuştur. Adaçayının yapraklarında bulunan antihiperglisemik özelliklerin bulunduğu bilinen bir şeydir.

 • Romatizmadan kaynaklanan ve diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır

Adaçayı bitkisinin içerisinde bulunan, mineraller, vitamin ve elementler oldukça büyük bir şekilde bulunur ve bunların yanı sıra iyi derecede antioksidan özellik gösteren maddeleri de içerir. Bu sebeple vücutta oluşan enfeksiyonlara karşı olumlu yönde etkilidir. Romatizma sorunlarından kaynaklanan iltihaplara karşı etkilidir. Yine aynı şekilde solunum yolu hastalıkları olan astım ve bronşit gibi sorulardan kaynaklanan enfeksiyonlara da olumlu yönde etki ederek iyi gelir. Astım ataklarının şiddetini azaltıcı gücü de vardır.

 • Adaçayı Kalp Sağlığını Korur

He gün düzenli olarak tüketilen iki tatlı kaşığı adaçayından yapılan bitki çayı, içerisinde ortalama 20 mg kalsiyum (Ca) ve potasyum (K) içermektedir. Düzenli olarak tüketilen adaçayı kardiyovasküler sistemin düzgün çalışması ve kalp sorunu yaşayan kişilerde kalp ritminin sağlıklı bir şekilde devam etmesi için etki gösterir. Aynı zaman da kolesterolü dengeleyen sodyum (Na) içerdiği için dolaylı olarak da kalp sağlığı sorularına etki ederek katkı sağlar.

 • Sindirim sistemini korur ve ishale iyi gelir

Bu bitki çayı genel anlamda içerisindekilerle lif açısından zengin kabul edilir ve bütün bitkiler sindirim sistemi sorunları için önemlidirler. Adaçayının içerdiği lifler sayesinde mideyi kuvvetlendirir, ishal problemine karşı etkili ve iyi bir şifa kaynağı olarak kabul edilir. Aynı zaman da aşırı terleme problemlerine karşı etkili bir besin öğesidir. Düzenli olarak tüketildiği takdirde sindirim sistemi bozukluklarını da düzenleyerek, yardımcı olur. 

 • Selülit için adaçayı

Yukarıda da söylediğimiz gibi bu çayın kan dolaşımını arttırıcı bir özelliği vardır. Kan dolaşımının yüksek olduğu vücutta toksinler vücuttan çok daha çabuk atılacaktır. Bu şekilde selülit sorunları da minimuma indirgenecektir.

 • Metabolizmayı ve ruh sağlığını korur

İçerisinde bulundurduğu zengin besin kaynakları sayesinde genel anlamda sindirim sistemine ve metabolizmaya katkıda bulunur. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara ve bir takım salgın hastalıklara karşı olumlu yönde etkilidir. Bu durumun yanı sıra ruh sağlığımıza da katkıda bulunur. Son derece ferahlatıcı bir içecek olan adaçayı beyin hücreleri için de önemli olan pek çok elementi içermektedir. Sinir sistemini, düzenleyip yatıştırıcı özelliği vardır.

Adaçayı uyku sorunu olan kişiler için faydalı geldiğini savunan uzmanlar var.

Ada Çayının Cilde Faydaları

Adaçayı bitkisinin yaprağının çeşitli şekillerde kullanılması vücuttaki kan dolaşımının hızlanmasını sağlar.  Aynı zaman da hücrelerin yenilenmesinde ve hasarlı hücrelerin onarılmasında da büyük rol oynar. Hücrelerin yenilenme sürecinde adaçayının içerisinde bol miktarda bulunan kalsiyum (Ca) ve A vitamini önemli rol oynar. İçerdiği antioksidan özellik gösteren maddeler ise ciltte meydana gelen çizgileri ve kırışıklıkları gidermeye yarar. 

Adaçayı, vücutta pek çok hastalığa sebep olan serbest radikallerin de düşmanıdır. Kısaca bu muhteşem bitki, cilt sağlığınızı korur, genç kalmanızı sağlar ve pürüzsüz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur. Tüm bunların yanı sıra kanser gibi ciddi sorunların da önüne geçer.

Ada Çayının Saçlara Faydaları

Adaçayı yalnızca çay olarak tüketilmez. Aynı zamanda bu bitkinin yapraklarından çıkarılan yağ, cilt ve saç sağlığı için de önemli bir şifa kaynağı olarak kabul edilir. Daha sağlıklı e güçlü saçlara sahip olabilmek için bu yağ ile kafa derisine masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde dökülmeyen ve daha sağlıklı saçların sahibi olabilirsiniz. Aynı zaman da yaşlılığın en büyük göstergesi olan beyaz saçlar için de adaçayı yağı kullanılabilir.

Adaçayı Nasıl Hazırlanır

Adaçayı nasıl hazırlanır maddeler halinde sıralayalım.

 • Adaçayının hazırlanması gayet basittir.
 • Bunun için iki çay kaşığı adaçayının üzerine iyice haşlanmış suyu dökerek demlenmeye bırakabilirsiniz. 
 • Genelde bu şekilde tadı acı olacağından limon veya bal ekleyerek acılığını giderebilirsiniz. 
 • Gün içerisin de ortalama 1 ya da 2 fincan adaçayı tüketimi yeterlidir.

Adaçayı Nerede Bulunur?

Adaçayı, marketlerde ve aktarlarda toz halinde de bulmak mümkündür. Fakat bu şekilde satın alırken yapraklarının lekeli, küflü ve solgun olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde aldığınız kuru adaçayı buzdolabında plastik torbalar içerisinde aylarca muhafaza edilebilir.

Adaçayının Zararları

Her bitkide ve bitki çayında olduğu gibi adaçayında da bazı durumlarda yan etkiler görülebilmektedir. Fakat direkt olarak sağlığa herhangi bir zararı olduğu tespit edilmemiştir. Genellikle aşırı tüketimden dolayı bazı yan etkiler görülmektedir. Bunun yanı sıra kadınların hamilelik döneminde adaçayından uzak durması gereklidir. 

Adaçayının sağlığa zarar verebileceği durumlar şu şekildedir:

 • Fazla kullanılması durumunda midede bazı sorunların oluşmasına neden olabilir.
 • Tansiyon hastaları tüketirken dikkatli olmalıdırlar. Doktorlarına danışarak günde ne kadar tüketebileceklerini öğrenmelidirler.
 • Bazı uzmanlar kadınların hamilelik döneminde ve emzirme dönemlerinde mutlaka uzak durmaları gereken bir bitki türü olduğunu söylemektedirler. Aksi halde bebeğinize ya da size herhangi bir zarar gelebilir.
 • Epilepsi hastalarının da adaçayından mutlaka uzak durması gerektiğini tavsiye eden uzmanlar vardır.
 • Erkeklerde sperm sayısını azalttığı yönünde iddialar da vardır. Buna benzer sorunları olan erkeklerin doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilir.

Tavsiyeler

Her besinde ve bitki çayında olduğu gibi adaçayının da tüketim şekilleri ve bir takım püf noktaları ve tavsiyeleri mevcuttur şimdi bu tavsiyelere beraber bakalım.

 • Adaçayını topladıktan sonra kurutarak saklamak mümkün olduğu için her mevsim tüketmeniz mümkündür.

NOT: Adaçayı bitkisinin vücut için faydalarından maksimum bir şekilde faydalanmak için taze bir şekilde tüketilmesinde fayda var. Bunun için eğer evinizin küçük bir bahçesi varsa adaçayı ağacını yetiştirmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde istediğiniz zaman organik ve taze adaçayını yemeklerinize katabilir ve çayını demleyerek taze bir şekilde tüketebilirsiniz.

Sonuç

Sizlere bu yazımızın içeriğinde ada çayının yararları ve adaçayının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Ada çayı nasıl yapılır tarifi ve ada çayı neye iyi gelir sorularına da yanıtlar vermeye çalıştık. Ada çayı kullananların  adaçayı zayıflatır mı,  emziren anne ada çayı içebilir mi, uyku yapar mı, ödem söktürür mü, ada çayı günde kaç kez içilir, ada çayı aç mı tok mu içilir gibi sorulara yanıt vermek istedik.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem