Acnelyse Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

A+
A-
Acnelyse Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?
74 / 100 SEO Score

Acnelyse Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? Akne ve sivilce başta olmak üzere pek çok deri sorununun tedavisi amacıyla reçete edilen Acnelyse krem; derinin en üst tabakasını soyarak, cildin yenilenmesine ve iyileşmesine olanak tanıyor.

Son dönemlerin en popüler sivilce kremleri listesinde başı çeken bu krem; cildin kendini onarmasına, eski canlı görünümüne kavuşmasına yardımcı oluyor.

Son derece etkili olan bu krem; sedef, balık pulu görünümü, derinin kalınlığının artması tedavisinde de oldukça başarı gösteriyor.

Peeling etkisi gösterip, gözenekleri derinlemesine temizleyen Acnelyse krem; uygulandığı deride kan dolaşımını hızlandırıp, deriyi sıkılaştırıyor.

Bu yazımızda kısaca Acnelyse krem nedir? Acnelyse krem ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya, bu kremi kullanırken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalara değinmeye çalışacağız:

Acnelyse Krem Nedir?

Etkin maddesi tretinoin yani retinoik asit olan bu sivilce kreminin yardımcı maddeleri arasında ise stearil alkol, setil alkol, span 60, tween 60, nipagin M, ionol E321, vazelin flante, deiyonize su ve  propilen glikol yer alıyor.

20 gramlık tüplerde eczanelerde satışa sunulan bu ürün, derinin en üst tabakasındaki hücreleri uyarıp, deride aşırı keratin oluşumunu baskılıyor. Böylelikle keratin fazlalığı ile gelişen balık pulu hastalığı, sedef hastalığı vb. cilt sorunlarını tedavi ediyor.

Anti-enflamatuar etkiye sahip olan bu krem; derideki içi irin dolu kabarcıklardaki iltihabı kurutuyor. Güçlü bir iltihap kurutucu olarak, iltihabın kısa bir zaman dilimi içerisinde akmasını sağlıyor.

Acnelyse Krem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Sivilce ve akne tedavisi denildiğinde akla ilk gelen kremler listesinde başı çeken bu kremin kullanımının faydalarını kısaca aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Akne ve sivilceleri yok edip, cildi pürüzsüzleştiriyor.
 • Deride kan dolaşımını uyarıp, cildi sıkılaştırıyor. Cildin elastikiyetini korumasını sağlıyor. Aynı zamanda cildi besleyip, güçlendiriyor.
 • Peeling etkisi sayesinde ölü deriyi soyup, cildi ölü hücrelerden arındırıyor. Yeni, sorunsuz ve sağlıklı hücre oluşumunu teşvik ediyor.
 • Sedef ve balık pulu hastalığı tedavisinde üstün bir başarı gösteriyor.
 • Sivilcelerin yanı sıra sivilce ve akne izlerine de oldukça iyi geliyor.
 • Deride sivilce ve akneye neden olan bakterilerle savaşıp, bu bakterileri öldürüyor. Bakterilerin ciltte daha geniş alanlara yayılımını önlüyor.
 • Hiperkeratozis yani deri kalınlığının artması hastalığını tedavi ediyor.

Kısacası bu krem; sivilce ve akneleri yok etmekle kalmıyor aynı zamanda sedef, deri kalınlığının artması ve balık pulu hastalığını da tedavi ediyor.

Acnelyse Krem Nasıl Kullanılır?

Bu kremi mutlaka doktorunuzun reçetesi üzerine ve doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde kullanmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği taktirde kremi günde bir sefer gece yatmadan önce cildinizdeki lezyonların üzerine parmak uçlarınızla hafifçe sürmelisiniz.

Kremi cildinize sürdükten sonra durulamamalısınız. Kremi mutlaka temiz cildinize sürmelisiniz.

En iyi sonucu alabilmek adına tedaviye 6 hafta boyunca aralıksız bir şekilde devam etmelisiniz.

Acnelyse Krem Kullananlar 

İnternette ve bloglarda bu kremi kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda krem kullanımı ile ilgili detaylı bilgileri ve kullanıcı deneyimlerini görebiliyoruz.

Kullanıcılar; kremin etkisini yaklaşık bir hafta sonra göstermeye başladığını belirtiyor. Kremin ilk zamanlarda deride soyulma, kızarıklık ve gerilmeye neden olduğunu ancak bu durumun geçici ve normal olduğunu ifade ediyor.

Özellikle ciltte soyulma ve kızarıklığın hassas cilt tipine sahip kişilerde yaygın bir şekilde görüldüğünü yorumlarda görebiliyoruz.

Kremi daha önce kullanan kişiler, soyulma ve kızarıklığın ilerleyen dönemde geçtiğini daha sonra canlı, taze ve daha güzel bir cilde kavuştuklarını dile getiriyor.

Herkesin cilt tipi ve cilt hassasiyeti farklı olduğundan bu kremi öncelikle doktor reçetesi üzerine yani doktorunuza danışıp kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Acnelyse Krem Fiyatı:

Bu krem, eczanelerde ortalama 50 TL gibi bir rakama satışa sunuluyor.  Krem SGK tarafından karşılandığında ise ödeme yapmanıza gerek kalmıyor.

Acnelyse Krem Kullanımı Esnasında Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Bu kremi kullanırken birtakım noktaları göz önünde bulundurmamanız, bazı yan etkilerle karşılaşmanıza neden olabilir.

Bu önemli noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Kremin etkin ya da yardımcı maddelerine karşı aşırı bir hassasiyetiniz varsa bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Deride ciddi kızarıklık ve soyulma oluşması durumunda doktorunuza danışıp, krem kullanım sıklığını azaltmalı ya da krem kullanımını tamamen kesmelisiniz.
 • Kremi kullanırken direk gün ışığına maruz kalmaktan kaçınmalısınız. Bu yüzden de kremi geceleri yatmadan önce cildinize sürmelisiniz. Bu süre içerisinde solaryuma da girmemelisiniz.
 • Derideki egzamalı bölgeye bu kremi asla sürmemelisiniz. Aksi halde cildinizin tahriş olmasına neden olabilirsiniz.
 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu kremi kullanıp kullanamayacağınıza dair doktorunuza danışmalısınız.
 • Krem kullanımı esnasında doz aşımına kaçmamalı, unutulan dozları dengelemek adına çift doz almamalısınız.
 • Deride aşırı kuruluk riski ile karşılaşmamak adına başka tedavi edici sabun ya da kremler kullanıyorsanız, kullanım esnasında titiz davranmalısınız. Özellikle kükürt, salisilik asit ya da rezorsin içeren ürünler kullanırken dikkatli olmalısınız. Bu kremi mutlaka temiz yani kremsiz cildinize sürmelisiniz.
 • Kullandığınız reçeteli ya da reçetesiz tüm ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

UYARI: Bu krem; ilk zamanlarda deride sıcaklık ve batma hissine yol açabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşmeli, kremin kullanım sıklığını azaltmalısınız. Yine ilk haftalarda derinizdeki lezyonlarda artış ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum, kremin işe yaradığına işaret ettiğinden krem kullanımını yarıda bırakmamalısınız.

Bu kremi en iyi sonucu alabilmek adına 6 hafta boyunca aralıksız bir şekilde kullanmalısınız.

Acnelyse Krem Kızarıklık Ne Zaman Geçer?

Bu krem; ilk haftalarda ciltte kızarıklığa neden olabiliyor. Kızarıklık, ilerleyen haftalarda en nihayetinde tedavi sonlandıktan sonraki 3 ile 7 gün arasında kendiliğinden geçiyor. Krem sürüldükten sonra kesinlikle güneşe çıkılmamalıdır. Cildi soyduğu için güneşe çıkmak cilt lekelerine neden olur.

Acnelyse Yüzümü Soydu

Krem, peeling etkisi gösterdiğinden yani cildi soyarak, tedavi ettiğinden soyulmalar; kremin işe yaradığını bizzat gösteriyor. Azelderm krem soyulma ne zaman geçer sorusuna cevap vermek gerekirse krem kullanıldığı süre boyunca soyulma görülür ve krem kullanımı bırakıldığında soyulma geçer.

Yani soyulmayı ciddi bir yan etki olarak görmemeniz, krem kullanımını bırakmamamız gerekiyor.

Acnelyse Sivilce Yaptı

Kremin kullanımı, ilk zamanlarda lezyonlarda artışa neden olabiliyor. Bu durum da kremin etkisini göstermeye başladığı anlamına geliyor.

Yani cildinizde yeni sivilceler ile karşılaşmanız durumunda korkmamalı, krem kullanımını doktorunuza danışmadan kesmemelisiniz.

Acnelyse Krem Yan Etkileri:

Bu kremin kullanımı, aşırı hassas bir cildi olan, kremin bileşen maddelerine karşı alerjisi bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde bazı yan etkilere neden olabilir.

Olası yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Çok yaygın:

 • Deride döküntü, kaşıntı
 • Deride tahriş
 • Deride batma hissi

Yaygın:

 • Deride renk değişikliği
 • Deride ışığa karşı hassasiyet oluşumu

Yaygın olmayan:

 • Deride kuruluk, soyulma
 • Deride kızarıklık

Seyrek:

 • Alerjiye bağlı kaşıntı, içi sıvı dolu kabarcık oluşumu
 • Kızarıklığın eşlik ettiği kaşıntılı döküntüler

Çok seyrek:

 • Deride nedbe oluşumu
 • Nefes almada güçlük çekme, yüz, dil, dudak ve boğazın nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi

Uyarı:  Nefes almada zorluk çekme, yüz, dil, dudak ve boğazın şişmesi; bu kreme karşı aşırı hassasiyetiniz yani alerjiniz olduğu anlamına geliyor.

Bu durum, ölümcül sonuçlar doğurabileceğinden bu yan etkilerle karşılaşmanız durumunda acilen size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

Yukarıda bahsi geçmeyen bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda da doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Acnelyse Krem Aile Hekimi Yazabilir Mi, Reçetesiz Alınır Mı

Krem aile hekimi yada doktorunuz tarafından yazılabilir. Kesinlikle reçetesiz olarak alıp kullanmayınız. Cildi soyucu ve kurutucu etkisi olduğundan doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Acnelyse Krem Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi

Cilt lekelerini yok etmek için kullanılmaz, ancak sivilce tedavisinde kullanıldığında lekelerin yok olmasın yardımcı olur ayrıca sivilce izlerine de iyi gelir.

Acnelyse Krem Etkisini Ne Zaman Gösterir

Krem düzenli olarak kullanıldığında etkisi 1 hafta içerisinde göstermesine karşın bazı sivilceler de etkisini 1 aya kadar gösterebilir. Krem en fazla 6 hafta ya kadar kullanılır

Acnelyse Krem Emzirirken Kullanılır Mı

Emziren annelerin bu kremi kullanmaları asla tavsiye edilmez. Krem size doktor tarafından reçete edilirse bebek emzirdiğinizi söylemelisiniz.

Acnelyse Krem Göz Altına ve Göz Çevresine Sürülür Mü

Acnelyse krem hassas ve ince yapıda olan göz altına ve göz çevresine asla sürülmemelidir. Göz altına sürüldüğünde yanma, kızarıklığa ve tahrişe neden olur.

Acnelyse Krem Haftada Kaç Gün Kullanılır

Acnelyse krem 6 hafta boyunca kullanılır kremlerden biridir. Acnelyse krem günde 2 defa olmak üzere sabah ve akşam kullanılır.

Acnelyse Krem Tüylenme Yapar Mı

Kremi yüze sürmek ve yüzde kullanmak tüylenmeye neden olmaz.

Acnelyse Krem Vajinaya Sürülür Mü

Kesinlikle genital bölgede ve vajina bölgesinde asla bu kremi kullanmayınız.

Bu kremi 25 0C oda sıcaklığının altında, çocuklarınızın ulaşamayacağı bir yerde, ışıktan uzak tutarak muhafaza etmelisiniz.

Son kullanma tarihi geçen ürünleri asla kullanmamalısınız.

Ürün ya da ürün ambalajında tuhaflık fark ettiğiniz ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Bu yazımızda kısaca Acnelyse krem ile ilgili olarak en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Daha önce bu kremi kullandıysanız ya da şu an bu kremle tedavi görüyorsanız, kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüşlerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.