Acı Badem Yağının Faydaları ve Zararları

29.05.2020
1.237
Acı Badem Yağının Faydaları ve Zararları

Acı badem yağının faydaları ve zararları. Acı badem yağının cilt sağlığına olduğu kadar birçok rahatsızlığa da faydası vardır. Fakat her bitkisel yağ içeriği gibi kullanımında bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Acı badem yağının saklama koşullarına dikkat edilmesinin yanı sıra kullanımında da verilen ölçülere riayet ederek buna göre işlemin yapılması gerekir. Özellikle çok fazla kullanımı sıkıntı yaratabilmektedir. Acı baden yağı çoğu zaman tatlı badem yağı ile karıştırılmaktadır. İkisi farklı olan bu yağlardan özellikle acı badem yağı zehirli etkiye sahip olduğu için karışım olarak tüketilmesinde dikkatli olunması gerekir.  Bu yazımızda sizler için acı badem yağının faydaları ve zararları hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Yazımızı takip ederek bu doğal yağ hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Acı Badem Yağı Nedir?

Acı badem yağı nedir? Sorusunun cevabına bakacak olursak… Acı badem yağı acı bademin içeriğinden elde edilir. Saça ve cilde büyük yararı bulunan acı badem yağı aynı zamanda idrar söktürücü olarak da kullanılır. Bunun yanı sıra vücutta yer alan kurtların düşürülmesinde de destek olur. Acı badem yağı içeriğine yer vererek sizde kullanım avantajından yararlanabilirsiniz. 

Acı Badem Ne İşe Yarar?

Acı badem yağı cildin derinlemesine temizlenmesine destek olurken aynı zamanda nemlenmesinde de etki eder. Bunun yanı sıra saçların onarılmasında da yardımcı olan acı badem yağı idrar artırıcı özelliğinin yanında öksürüğün kesilmesinde de etkili bir içerik sunar. 

Acı badem ne işe yarar? Sorusunun cevabı ise;

E vitamini içeriğine sahip olan acı badem yağı cildin nemlenmesine destek olarak beslenmesinde de yardımcı olur. Güneş yanıklarının tedavisine etki eden ve cildin onarılmasını sağlayan acı badem yağının kullanımında ise verilen ölçülere dikkat edilmesi de tavsiye edilir. 

Acı badem yağı aynı zamanda cilt çatlaklarının onarılmasına da yardımcı olmaktadır. Böylelikle cilt onarımına destek olarak gerginliği de sağlamaktadır. 

Acı Badem Yağı Nasıl Kullanılır?

Acı badem yağı farklı kullanım alanlarına sahip olan bir yağdır. Acı badem yağının cilt için kullanımın da farklı yağlar ile karıştırarak kullanmanın yanı sıra tek başına da cildinize uygulayarak kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra saçların onarılması ve sağlıklı olması işleminde de destek sunan acı badem yağının cilt derisine masaj yaparak uygulanması da artı avantaj sunar.

Acı badem yağı nasıl kullanılır?; Acı badem yağının tüketilmesi işleminde ise tek olarak kullanımına yer açılmaz. Su ile karıştırılması da gerekir. Bu işlemde damla sayısına dikkat edilmesi de önerilir. Çünkü acı badem yağının zehirleme etkisi de bulunmaktadır.

Acı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Acı badem yağının bilinen birçok farklı faydası bulunmaktadır. Acı badem yağı cilt için olduğu kadar saç bakımında da olumlu etki sunar. Aynı zamanda tüketilmesi ile de fayda sunmaktadır. Acı badem yağının bilinen faydaları arasında kan şekerinin düzenlenmesine destek olur. 

Acı badem yağının faydaları aşağıdaki listede yer almaktadır. Kullanım detaylarına dikkat ederek sizde acı badem yağının faylarından yararlanabilirsiniz. 

 • Acı badem yağının bilinen faydaları arasından cildin nemlenmesine destek olması yer almaktadır. Özellikle kış aylarında kuruyan cildin nemlenmesine destek olarak istenen yumuşaklığın elde edilmesine destek olurken cildin güçlenmesini sağlar. 
 • Cilde uygulanması sonrasında cildin nem dengesinin oluşmasına destek olur. 
 • Cilt temizleme işleminde etki eden acı badem yağın sadece cildi temizlemek değil ayrıca cildin ölü hücrelerden arınmasına da destek olur. 
 • Makyaj temizleyicilere ile uğraşmak yerine makyajınızı acı badem yağı ile temizlemenin avantajını yaşayabilirsiniz. 
 • Cilt temizleme işleminde kullanılan acı badem yağı ayrıca gözeneklerinde temizlenmesini sağlar ve açılmasını sağlar. 
 • Acı badem yağı cilt çatlaklarının da onarılmasına etki eder. 
 • Acı badem yağının cilde olan etkisi erkeklerde tıraş sonrası kullanımı ile de yer alır. Cildi nemlendirilen ferahlıkta sağlar. 
 • E vitamini içeriğine sahip olan acı badem yağı cildin genç kalmasına yardımcı olan içeriğe de sahiptir.
 • Güneş sebebi ile oluşan yanıkların tedavisinde de acı badem yağından yararlanılabilmektedir.
 • Kuru cilde sahip olanlarda yaşanan pullanma ve dökülmelerin de önüne geçen acı badem yağı cildin normal olmasına yardımcı olur. 
 • Makyaj altına uygulanarak gerekli nem dengesinin gün içinde edinilmesine destek olur. 
 • Hücre yenilenmesini sağlayarak ciltte oluşan yara ve benzeri izlerin giderilmesini sağlar. 
 • Cildin gençleşmesine yardımcı olur ve yaşlanma etkilerinin olumsuzluklarından arınmanıza destek olur. 
 • Cilt bakımı için tek bir ürün ile birçok farklı faydaya sahip olmanıza destek olur. 
 • Saç bakım maske uygulamalarında kullanılan acı badem yağı saç diplerine uygulanarak saçların güçlenmesine destek olur. Böylelikle saç dökülmelerinin de önüne geçer. 
 • Saç bakımında destek olan acı badem yağı saçların daha parlak olmasını sağlar. 
 • Saçlara hafta da bir kez ya da ihtiyaç duydukça uygulanabilir. Acı badem yağı saç tellerinin onarılmasına da yardımcı olmaktadır. 
 • Ayaklarda oluşan çatlakların önüne geçerken aynı zamanda ideal nem dengesi ile ideal ayak güzelliğine sahip olmanızı sağlar. 
 • Kuruyan ve çatlayan ellerin kısa sürede düzelmesine destek olur. 
 • Acı badem yağı öksürüğün kesilmesini sağlar. 
 • Acı badem yağı idrar artırıcı etkiye sahiptir. 
 • Kabızlığın giderilmesi amacı ile de acı badem yağı kullanımına yer açılabilir. 
 • Yorgunluğun giderilmesinde etkili olan acı badem yağı ayrıca sinire ve strese de iyi gelen etkiyi sunar. 
 • Acı badem yağı bunların yanı sıra kan şekerinin yükselmesini de engelleyen özelliğe sahiptir. 
 • Bağırsaklarda oluşan kurtların düşürülmesinde de acı badem yağı fayda sağlamaktadır. 

Acı Badem Yağının Cilde Faydaları

Acı badem yağının bilinen birçok faydası bulunmaktadır. Acı badem yağının cilde faydaları yanı sıra saçların daha sağlıklı olması içinde etkili olan acı badem yağının kullanımına günlük yaşantınız içinde yer açabilirsiniz. 

 • Acı badem yağının hücrelerin yenilenmesine destek olarak yara ve benzeri izlerin iyileşmesine destek olması ile bilinir. Cilt bakımında etkili olan acı badem yağı aynı zamanda cilt nem dengesinin sağlanmasına etki eder. Ciltte görülen çatlakların giderilmesinde etkili olan yağ bunun yanı sıra cildin ölü hücrelerden arınmasına destek olur. 
 • Makyaj temizleyici olarak kullanılan ürün makyajın ciltten temizlenmesine destek olurken gözeneklerinde açılmasına yardımcı olur. 
 • Kuru ciltte yaşanan pullanmanın giderilmesini sağlayan acı badem yağı el ve ayak bakımında da avantaj sağlamaktadır. 
 • Acı badem yağının güneş sebebi ile oluşan yanıklarda da faydası bulunmaktadır. Güneş yanıklarının acısının azalmasına destek olan acı badem yağı aynı zamanda yanığın kısa süre de iyileşmesine de destek olmaktadır. 
 • E vitamini içeriğine sahip olan acı badem yağı cildin gençleşmesine etki ederek yaşlanma ile oluşan kırışıklıkların giderilmesini sağlar. Ayrıca cildin daha parlak ve sağlıklı olmasına da etki eder. 

Acı Badem Yağının Saça Faydaları

Acı badem yağı cilde olduğu kadar saç sağlığı içinde son derece faydalı bir üründür. Hatta birçok saç bakım maskeleri ve ürünlerine göre daha fazla avantaj elde etmenize destek olmaktadır. Acı badem yağının saç bakımında uygulanmasında tek başına işlem yapmanın yanı sıra Hint yağı ya da zeytinyağı gibi besleyici diğer yağlar ile de karıştırarak kullanabilirsiniz. 

Acı badem yağı ve Hint yağının karışımı kaş ve kirpiklerin daha gür olması içinde etkili olan bileşimdir. Bu bileşim sayesinde saç dökülmesinin önüne geçerken saçların onarılmasına da destek olabilirsiniz. Saç diplerine masaj yaparak uygulamayı yapmanız önerilir. Sonrasında ise saçlarınızı yıkamanız yeterlidir. Acı badem yağı maskesini haftada bir kez ya da on beş günde bir de yapabilirsiniz. 

Acı Badem Yağının Zararları

Acı badem yağının kullanımında bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Her bitkisel yağda olduğu gibi saklama koşullarına önem vermeniz önerilir. Özellikle güneş ışığından etkilenmeyeceği, kuru ve serin bir yerde saklanması önerilir. Hava almadan saklanması da tavsiye edilir. 

Acı badem yağının kullanımında verilen ölçülere göre kullanım işlemine yer açılması gerekir. Özellikle tüketimlerde su ile seyreltilme yapılır. Acı badem yağının zehirleme etkisi olduğu için tüketimlerde belirtilen damla ölçüsüne dikkat etmeniz tavsiye edilmektedir. Cilt için uygulamada ise aşırıya kaçmamanız tavsiye edilir. Uygulamalarda acı badem yağı ile beraber farklı bitkisel yağlara yer vermenin ise herhangi bir zararı yoktur. 

 Acı Badem Yağının Fiyatı

Acı badem yağı birçok farklı faydası ile bilinmektedir. Acı badem yağına sahip olarak saç bakım maskesi, makyaj temizleyici, cilt yenileyici ürünlere sahip olmanız mümkün olmaktadır. İdeal bir cilt bakım ürünü olan acı badem yağı bunun yanı sıra kan şekeri yükselmesinin önüne geçerken yorgunluğa ve strese de iyi gelmektedir. Bu özelliklerine bakıldığında ise acı badem yağı son derece uygun fiyat seçeneğine sahiptir. Acı badem yağını aktar ve eczanelerden uygun fiyat seçeneği ile satın alabilirsiniz. Satış gramına göre değişen ürün alıma yer açarak tüm faydalarından yararlanmanın da avantajını elde edebilirsiniz. Acı badem yağının fiyatı 6.00 TL gibi rakamlara satın alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

madeleb krem